Արցախում առաջիկայում ձիթապտղի մեծ այգիներ կհիմնվեն
Արցախում առաջիկայում կհիմնվեն ձիթապտղի խոշոր պլանտացիաներ: Այդ մասին հայտարարել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանը՝ հակիրճ ներկայացնելով 2016-ին գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցած հաջողությունները, բացթողումները, ինչպես նաև ընթացիկ տարվա ձեռքբերումները և անելիքները:
Նա հավելել է, որ Արցախի տարածքում արդեն կան ձիթապտղի փոքր այգիներ. Սակայն «առաջիկայում մենք կունենանք ձիթապտղի խոշոր պլանտացիաներ», հայտնում է Արցախպրեսը:
«Ձիթապտղի այգիները մեզ կապահովեն, ոչ միայն տեղական բարձրակարգ բուսական յուղով, այլև մենք կունենանք ֆինանսական մեծ հոսքերի հնարավորություններ: Պտղաբուծության մեջ ամենաեկամտաբեր ճյուղը համարվում է ձիթապտուղը: Գյուղատնտեսության հայեցակարգում ունենք պտղաբուծության զարգացման լուրջ ծրագրեր. այնտեղ մեծ տեղ է գրավում ձիթապտղի մշակումը: Ես հավատացած եմ, որ ճիշտ կազմակերպված աշխատանքի շնորհիվ ձիթապտղի այգիները հետագայում կգերազանցեն նռան այգիներին»,-ասել է Մխոյանը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Արցախում կխթանեն նռան և մեղրի արտադրության ծավալների աճը և կզբաղվեն որոշ ապրանքատեսակների բրենդավորմամբ:

Artsakh Will Boost Olive Production
Aram Mkhoyan, the Minister of Agriculture of Artsakh, during his press-conference, referred to the achievements and flaws in the agriculture sphere as well as the tasks of the current year, Public Radio of Armenia reports.
While answering reporters’ questions the Minister touched upon olive production development.
"There are small olive orchards in the territory of the Republic of Artsakh; we will have large olive plantations subsequently," Aram Mkhoyan noted.
"The olive orchards will supply not only high quality local olive oil, but also possibilities of large financial flows. Olive is considered to be the most profitable branch of orcharding. There are serious programs of orcharding development in our agriculture agenda; olive processing enters largely here. I believe that if processed properly, the olive orchards will exceed pomegranate orchards hereafter," said Aram Mkhoyan added.