Թուրք պատգամավորները նույնպես զրկվեցին խոսքի ազատության իրավունքից
Թուրքիայում խոսքի ազատության սահմանափակումները նոր դրսևորումներ են ստանում: Թուրքիայի խորհրդարանի ներքին ընթացակարգային նոր կանոնները, որոնց մեծ մասն արդեն իսկ ընդունվել է խորհրդարանի կողմից (18-ից 14-ն ընդունվել են), միտված են սահմանափակելու պատգամավորների խոսելու և արտահայտվելու ազատությունները:
Նոր ընթացակարգային կանոնների ամենախնդրահարույց կետերից են պատգամավորների ելույթների ժամանակի նվազեցումը 10 րոպեից 3 րոպեի, նոր նախաձեռնությունների վերաբերյալ քննարկումների ժամանակի նվազեցումը 40 րոպեից 14 րոպեի, ինչպես նաև խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանություն, Քուրդիստան կամ քրդական շրջաններ արտահայտությունների օգտագործումը: Ի դեպ, ընդունված կանոնները խախտողների համար արդեն իսկ սահմանվել են «պատիժներ». մեջլիսի աշխատանքներից ժամանակավոր հեռացում, աշխատավարձի 1/3-ի պահում (մոտ 3000 դոլարին համարժեք գումար):
Ակնհայտ է, որ լրատվամիջոցների, ակտիվիստների, իրավապաշտպանների դեմ իրականացվող գործողություններից, նրանց լռեցնելուց, բռնաճնշումների ենթարկելուց և բանտարկելուց բացի Թուրքիայի իշխանություններն այժմ թիրախավորված աշխատանք են տանում ընդդիմադիր պատգամավորներին լռեցնելու ուղղությամբ: Քրդամետ Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության պատգամավորների դեմ իրականացված ակցիաներին, նրանց ներկայացուցիչների ձերբակալություններին եկան փոխարինելու առավել համակարգված, ինստիտուցիոնալ սահմանափակումները, որոնք, անմիջապես ուղղված չլինելով ընդդիմության դեմ, մասնակիորեն լուծում են ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից հակաիշխանական ելույթների հարցը:
Այն, որ Թուրքիայն ընթանում է ավտորիտարիզմի հաստատման ուղիով աստիճանաբար դառնում է էլ ավելի ակնհայտ: Էրդողանին ոչ միայն հաջողվեց առանց լուրջ խոչընդոտների իրականացնել սահմանադրական փոփոխություններ՝ ընդլայնելու սեփական լիազորությունները, այլև այսօր նրան հաջողվում է գրեթե սահուն կյանքի կոչել սահմանադրությամբ նախատեսված փոփոխությունները:

Турецкие депутаты также лишились права на свободу слова
Ограничения на свободу слова в Турции получают новое развитие. Новый процедурный внутренний регламент, большая часть которого (18 из 14-и) уже принята парламентом, направлен на ограничение свободы депутатов говорить и выражать свои мысли.
Проблемными пунктами нового регламента являются уменьшение времени выступлений депутатов от 10-и до 3-х минут, уменьшение времени обсуждения по новым инициативам с 40 до 14-и минут, а также употребление выражений "Геноцид армян", "Курдистан" и "курдские районы". Кстати, для нарушителей принятого регламента уже определены "наказания": временное отстранение от работ меджлиса, удержание 1/3 зарплаты (сумма, соответствующая 3000 долларам США).
Очевидно, кроме того, что затыкают рты СМИ и активистам, кроме действий против правозащитников, которых подтвергают давлениям и арестам, власти Турции сейчас целенаправленно работают над тем, чтобы заставить замолчать оппозиционных депутатов. Акции, направленные против депутатов прокурдской Народно-демократической партии, их аресты сменяются на более систематизированные, институциональные ограничения, которые непосредственно не направлены против оппозиции и частично решают вопрос выступлений оппозиционных депутатов против властей.
То, что Турция идет по пути установления авторитаризма, постепенно становится более очевидным. Эрдогану не только удалось без серьезных препятствий провести конституционные реформы, расширив свои полномочия, но сегодня ему удается почти плавно претворять в жизнь предусмотренные конституцией реформы.