Կվերականգնվի ՀՀ-ից ՌԴ բաստուրմայի արտահանումը
Հայաստանի Գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն առաջիկայում կպատրաստի Ռուսաստան ապխտած մսամթերքի արտահանմանը վերաբերող եզրակացությունը: Այս մասին հուլիսի 28-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ծառայության անասնաբուժական տեսչության  ղեկավար Հովհաննես Մկրտչյանը, փոխանցում է news.am -ը:
Հում (ջերմամշակման չենթարկվող) մսամթերքի և կաթնամթերքի վրա արգելք էր սահմանվել 2015 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանում դաբաղի նոր տարատեսակի բռնկման պատճառով: Արգելքը վերաբերում էր նաև ապխտած մթերքներին (բաստուրմային և սուջուխին): Այն արտահանվում էր Ռուսաստան, չնայած շատ փոքր ծավալներով:
Վերջին մի քանի ամիսներին փաստահավաքության նպատակով Հայաստան են ժամանել «Ռոսսելխոզնադզորի» ներկայացուցիչները: «Պետական ծառայության աշխատակիցները դաբաղի առկայության ստուգումներ են կատարել արյան հարյուրավոր նմուշներում, ըստ որում՝ ռուսաստանցի գործընկերների համար իրենց աշխատանքը լիովին հրապարակային են իրականացրել: Այդ պատճառով ստուգումների վերաբերյալ նրանց մոտ կասկածներ չեն առաջացել: Վերջնական եզրակացությունը պատրաստ կլինի առաջիկա օրերին»,- նշեց Մկրտչյանը:

Армения снова открывает дорогу для экспорта бастурмы в Россию
В ближайшее время Госслужба по безопасности пищепродуктов минсельхоза Армении подготовит ветеринарное заключение для экспорта сырокопчёных мясопродуктов в Россию. Об этом заявил на встрече с журналистами 28 июля руководитель ветеринарной инспекции Госслужбы по безопасности пищевых продуктов минсельхоза Армении Ованес Мкртчян, передает news.am.
Запрет был введен на сырые (без термической обработки) мясные и молочные продукты, из-за вспышки в Армении новой разновидности ящура в декабре 2015 года. В начале 2016 года  из России получили партию нужной вакцины, и эпидемия была ликвидирована. Тем не менее, санитарные органы России ждали результатов подробного анализа, чтобы снять запрет.
Заметим, что сырое мясо (в том числе птицы) из Армении в Россию не экспортируется. Но запрет касался и сырокопченых продуктов (бастурмы и суджуха). Их в Россию вывозили, хотя и в очень небольших объёмах.
За последние несколько месяцев в Армении несколько раз побывали представители "Россельхознадзора", для сбора фактов. "Сотрудники Госслужбы проверили на ящур сотни образцов крови, причём сделали свою работу полностью открытой для российских коллег. Поэтому сомнений в достоверности проверок у них не возникло. Окончательное заключение будет готово в ближайшие дни", - отметил Мкртчян.