Փենսի «երեք ծովերի տուրնեն». ԱՄՆ գործընկերները և «ռուսական սպառնալիքը»
ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսն ընդամենը 4 օրվա ընթացքում հասցրեց Տալինում բանակցություններ վարել Լատվիայի, Լիտվայի և Էստոնիայի ղեկավարների հետ, այցելել Թբիլիսի և Պոտգորիցայում մասնակցել Ադրիատիկ խարտիայի գագաթաժողովին:  Նշենք, որ Փենսի «երեք ծովերի տուրնե»-ն տեղի ունեցավ Թրամփի այցից մոտ մեկ ամիս անց:  Ավելին՝ արևելաեվրոպական երկրներում փոխնախագահի հայտարարությունները գրեթե չէին տարբերվում ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահի կատարած հայտարարություններից:
ԱՄՆ փոխնախագահն իր շրջայցը մեկնարկեց Տալինից: Այստեղ իր ելույթներից մեկի ժամանակ Փենսը հայտարարեց, որ «իր հետ բերել է ազատ աշխարհի ղեկավարի՝ Դոնալդ Թրամփի ողջույնները»: Քաջ գիտակցելով, որ Տալինում, Ռիգայում և Վիլնյուսում միայն ողջույններ չեն ակնկալում, նա հիշատակեց 1949 թվականի Վաշինգտոնի պայմանագրի՝ ՆԱՏՕ-ի ստեղծման մասին փաստաթղթի՝ միասնական պաշտպանության մասին 5-րդ հոդվածը, որի համաձայն՝ հարձակումը ՆԱՏՕ անդամ որևէ երկրի վրա նշանակում է հարձակում բոլոր անդամների վրա: Էստոնիայի ղեկավարության հետ հանդիպման ժամանակ Փենսը քննարկեց մի շարք այլ հարցեր: Երկրի վարչապետ Յուրի Ռատասը հայտարարել է, որ ամերիկյան կողմն անդրադարձել է երկրում ամերիկյան Patriot հակահրթիռային պաշտպանական սարքեր տեղադրելու հարցին: Այնուամենայնիվ, վարչապետը զրույցի մանրամասները չի հրապարակել, հայտնում է TASS-ը:
Վրաստանում ԱՄՆ փոխնախագահը ևս փորձեց բավարարել երկրի իշխանությունների սպասելիքները: Նա մասնավորապես հայտարարեց, որ Թրամփը և ինքը հավատարիմ են 2008 թվականի ՆԱՏՕ-ի Բուխարեստի հայտարարությանը: Այս հայտարարությամբ Փենսը հստակ հասկացրեց, որ «վաղ թե ուշ Վրաստանը դառնալու է ՆԱՏՕ-ի անդամ»: Նա հավելեց, որ ԱՄՆ-ն հպարտ է Վրաստանի և վրաց ժողովրդի հետ իր բարեկամության և ռազմավարական համագործակցության համար: Փենսի խոսքերով, ԱՄՆ նախագահը գործուղել է իրեն՝ հաղորդելու բալթյան երկրներին, Վրաստանին և Չեռնոգորիային, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է աշխարհի բոլոր ազատություն սիրող երկրներին, գրում է BBC-ն: ԱՄՆ փոխնախագահը չմոռացավ բարձրացնել նաև Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հարցը, որը հանդիսանում է Մոսկվայի և Թբիլիսիի հարաբերությունների կարգավորման գլխավոր խոչընդոտներից մեկը: Ինչպես հայտնի է, Ռուսաստանը ճանաչել է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը, մինչդեռ Վրաստանն այդ տարածքները համարում է իր անբաժան մաս՝ մեղադրելով Մոսկվային դրանք օկուպացնելու մեջ: Վրաստանում իր ելույթներից մեկի ժամանակ Փենսը հայտարարեց, որ Վաշինգտոնի և Թբիլիսիի ռազմավարական համագործակցությունը երբեք չի եղել այսչափ ամուր: Հիշեցնենք, որ դեռևս ընթացիկ տարվա փետրվարին Մյունխենի համաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ փոխնախագահը հավաստիացրել էր Վրաստանի վարչապետին, որ Թբիլիսին շարունակում է մնալ Վաշինգտոնի կարևորագույն գործընկերներից:
Փենսի շրջայցը եզրափակվեց Չեռնոգորիայով, որը հունիսի 5-ին դարձել է ՆԱՏՕ-ի անդամ: Այստեղ ԱՄՆ փոխնախագահը հայտարարեց, որ ՆԱՏՕ-ի կազմում կան մեծ և փոքր երկրներ, սակայն ԱՄՆ-ն չունի փոքր գործընկերներ, և իրենք բարձր են գնահատում ՆԱՏՕ-ի միջոցով Չեռնոգորիայի հետ հաստատված նոր կապը: Նա կոչ է արել տարածաշրջանի ղեկավարներին առավելագույն օգուտ քաղել իրենց հանդիպումից և Ռուսաստանն անվանել է «անկանխատեսելի երկիր», որը, նրա խոսքերով, ձգտում է ապակայունացնել Բալկանները:
Նշենք, որ Փենսի այցի մասին լուրը մեծ ոգևորություն էր առաջացրել վրացական, բալկանյան և բալթյան երկրներում: Էստոնական ԶԼՄ-ները նշում էին, որ Փենսը Թրամփի վարչակազմի ամենաբարձրաստիճան ներկայացուցիչն է, ով այցելելու է իրենց երկիր: Չեռնոգորիայի կառավարությունը պաշտոնապես հայտարարել էր, որ ավելի քան 100 տարվա ընթացքում, երբ երկու երկրների միջև հաստատվեցին դիվանագիտական հարաբերություններ, փոխնախագահ Փենսն ԱՄՆ ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, ով այցելելու է Չեռնոգորիա: Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին իր հերթին հայտարարեց, որ փոխնախագահի այցը բացահայտ վկայում է, որ Վաշինգտոնն աջակցում է Թբիլիսիին: Նա հավելեց, որ շատ ուրախ է, որ ԱՄՆ-ն իր կարևորագույն գործընկերների շարքում դիտարկում է նաև Վրաստանը, Էստոնիան և Չեռնոգորիան:
Փենսի շրջայցի համար երկրների ընտրությունը բնավ պատահական չէր: Ինչպես նշում են մի շարք փորձագետներ, այդ բոլոր երկրներին միավորում է «ռուսական սպառնալիքի անհանգստությունը», իսկ Փենսի այցը վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել այդ երկրներին: Այդ մասին Փենսն ինքն էլ հայտարարեց՝ ասելով, որ Ամերիկան միայնակ չի թողնի իր գործընկերներին «ռուսական սպառնալիքի» դեմ: Փորձագետները նշում են, որ սա Մոսկվայի համար նշանակում է երկարաժամկետ հակամարտություն, ինչի մասին վկայում է նաև Թրամփի կողմից ՌԴ դեմ պատժամիջոցերի մասին օրենքի ստորագրումը:
Եվ չնայած առաջին հայացքից թվացյալ աշխարհագրական ցրվածությանը՝ Էստոնիան, Վրաստանը և Չեռնոգորիան ունեն մի շարք ընդհանրություններ: Երեք պետություններն էլ իրենց ապագան տեսնում են արևմտյան աշխարհի կազմում՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Փորձագետների կարծիքով, ԱՄՆ-ն իր հերթին ցանկանում է ամրապնդել իր դիրքերն այս տարածաշրջաններում՝ վերոնշյալ երկրների հետ զարգացնելով տնտեսական, էներգետիկ և քաղաքական համագործակցությունը:

US Vice President Mike Pence made a four-day visit to Tallinn to negotiate with the leaders of Latvia, Lithuania and Estonia, attended the Adriatic Charter Summit in Podgorica and visited Tbilisi. It should be noted that Pence’s "Three Seas" tour took place just a month after President Trump's trip. Moreover, Vice-president's statements in the Eastern European countries almost did not differ from previous statements made by the US President.
The US Vice President began his tour in Tallinn. During one of his speeches, Pence announced that he "brought with him the greetings of Donald Trump, the leader of the free world." Knowing that in Tallinn, Riga, and Vilnius, they did not expect only the greetings, he also mentioned Article 5 of the Washington Treaty of 1949, the United Nations Protection Act, which states that attack on any NATO member country is an attack on every member. At a meeting with the Estonian leadership, Pence discussed a number of other issues. Yuri Ratas, the country's prime minister, said the US side touched upon US Patriot anti-missile defense installations. However, the prime minister did not publish the details of their conversation, TASS reports.
In Georgia, the US Vice President also tried to satisfy the expectations of the country's authorities. He specifically stated that Trump and he were loyal to the statement of NATO's Bucharest meeting in 2008. With this statement, Pence clearly stated that "sooner or later Georgia will become a NATO member." He added that the US is proud of its friendship and strategic cooperation with Georgia and the Georgian people. According to Pence, the US President sent him to Baltic States, Georgia and Montenegro, to tell that the United States supports all countries of the world which love freedom, BBC reports.
The US Vice President did not forget to raise the issue of Georgia's territorial integrity, which is one of the main obstacles to the normalization of relations between Moscow and Tbilisi. As it is known, Russia has recognized the independence of Abkhazia and South Ossetia, while Georgia considers these territories as its inseparable parts, accusing Moscow of occupying them. In one of his speeches in Georgia, Pence announced that strategic partnership between Washington and Tbilisi had never been so strong. It should be recalled that in February of this year during the Munich Conference, the US Vice President assured the Georgian Prime Minister that Tbilisi continues to be one of Washington's most important partners.
Pence's tour was completed in Montenegro, which became a NATO member on June 5. Here, the US Vice President stated that there are large and small countries within NATO but the United States does not have smaller partners and they highly appreciate the new connection established with Montenegro through NATO. He called on the region's leaders to benefit from their meeting and called Russia an "unpredictable country", which, according to him, strives to destabilize the Balkans.
It should be noted that the news about Pence's visit caused great excitement in the Georgian, Balkan and Baltic states. Estonian media outlets pointed out that Pence is the highest-ranking figure in the Trump administration, who will visit their country. The Montenego government officially stated that during more than 100 years, since the establishment of diplomatic relations  between the two countries, Vice President Pence is the highest-ranking US official to visit Montenegro. Georgian Prime Minister Georgi Kvirikashvili, in turn, announced that Vice President's visit clearly showed that Washington supports Tbilisi. He added he was happy that the United States considers Georgia, Estonia and Montenegro among its most important partners.
The choice of countries was not accidental. As noted by a number of experts, all these countries are united by the "anxiety of Russian threat", and Pence's visit indicates that the US is ready to support these countries. That's what Pence stated, saying that America will not leave its partners alone against the "Russian threat". Experts note that this means a long-term conflict for Moscow, which is also signaled by Trump's signing the law on new sanctions against Russia.
And despite the seemingly geographical scattering at first glance, Estonia, Georgia and Montenegro have a number of similarities. The three states see their future in the Western world, with all its consequences. Experts say the United States in turn wants to reinforce its positions in these regions by developing economic, energy and political cooperation with the above-mentioned countries.