Կնյազ Հասանով. հանրաքվեին միասնական քվեարկության պարագայում անկախ քրդական պետության ստեղծումը հնարավոր կլինի (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց «Հայաստանի քրդական ազգային խորհուրդ» ՀԿ խորհրդի նախագահ, ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր Կնյազ Հասանովի հետ սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարության կողմից հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ:
-  Պարո՛ն Հասանով, վերջերս Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարությունը հայտարարեց հանրաքվե անցկացնելու մասին, որի ժամանակ կդրվի «Ցանկանո՞ւմ եք անկախ Քրդստան» հարցը: Ինչպիսի՞ն է Հայաստանում քրդական համայնքի դիրքորոշումն այս հանրաքվեի վերաբերյալ:
-  Քրդական համայնքը, ոչ միայն Հայաստանում, այլև ողջ աշխարհում, ազգային նպատակներից ելնելով, միասնական է այն  հարցի շուրջ, որ ստեղծվի անկախ քրդական պետություն: Աշխարհի մոտ 50 միլիոն քրդերը մինչև այսօր չունեն պետություն: Միայն մոտ 15 տարի առաջ, երբ ԱՄՆ կողմից տապալվեց Սադդամ Հուսեյնի իշխանությունը, Իրաքի կազմում ֆեդերատիվ կարգով ստեղծվեց քրդական ինքնավարություն: Ձեռք բերելով ինքնավարություն՝ Իրաքյան Քրդստանը կարողացավ պահպանել իր բանակը՝ Բեշմերգան՝ ապահովելու իր պաշտպանությունը արտաքին, այդ թվում՝  վերջին շրջանում «Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմից առաջացած վտանգներից:
Մենք բոլորս կողմ ենք, որ անցկացվի հանրաքվե, որը պետք է տեղի ունենա սեպտեմբերի 25-ին և ստեղծվի քրդական պետություն: Մենք լիահույս ենք, որ այդ հանրաքվեն կորոշի, որ Իրաքյան Քրդստանը պատրաստ է գնալ անկախացման: Միաժամանակ նշեմ, որ կա Քիրքուք քաղաքի (քաղաքում ճնշող մեծամասնությունը քրդեր են) կարգավիճակի հարցը: Քիրքուքը կռվախնձոր է Իրաքի կենտրոնական իշխանությունների և Իրաքյան Քրդստանի միջև: Քրդերն ակնկալում են, որ այս հարցն էլ իր լուծումը կստանա:
Այնուամենայնիվ, այս համատեքստում պետք է նաև հաշվի առնել, որ Իրաքյան Քրդստանը շրջապատված է թշնամի պետություններով, որոնք չեն ցանկանում, որ ստեղծվի անկախ քրդական պետություն, օրինակ՝ նույն Թուրքիան: Կան նաև պետություններ, որոնք դրական են վերաբերվում քրդական պետության ստեղծմանը: Այդ պետություններից է, օրինակ` Իսրայելը: Կան պետություններ էլ, որոնք միանշական դիրքորոշում չեն արտահայտում: ԱՄՆ-ից մեկ տարբեր մակարդակներով լսվում էին կարծիքներ, որ պետք է ստեղծվի անկախ քրդական պետություն, մեկ էլ` որ դեռ շուտ է դրա համար: Ռուսաստանի պարագայում նույնպես հնչել են տարբեր կարծիքներ տարբեր մակարդակներով: Որոշների պնդմամբ չպետք է խախտվի Իրաքի տարածքային ամբողջականությունը, որոշներն էլ կողմ են արտահայտվել անկախ քրդական պետության ստեղծմանը:
Նման իրավիճակում շատ բարդ է ասել, որ այսօր կամ վաղը կստեղծվի անկախ քրդական պետություն: Թշնամի պետությունները քրդերի մեջ տարաձայնություններ են մտցնում, քարոզչություն են իրականացնում, որ չմասնակցեն հանրաքվեին: Ամեն ինչ անում են, որ այդ հանրաքվեն չեղյալ հայտարարվի: Միևնույն ժամանակ, եթե իրաքյան քրդերը միակամ լինեն և քվեարկեն, ապա, կարծում եմ, անկախ քրդական պետության ստեղծումը հնարավոր կլինի:
Տեղյա՞կ եք արդյոք` Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարությունը աջակցության համար դիմե՞լ է այլ երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում գտնվող քրդական համայնքին:
- Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարների համար այսօր կարևոր է բոլոր տեղերի քրդերի, քրդական համայնքների կարծիքը, նրանց որևէ կերպ աջակցությունն ու մասնակցությունը:
Մեզ համար շատ կարևոր է նաև, իհարկե, մեր պետության՝ Հայաստանի մոտեցումը: Այն փաստը, որ Հայաստանն Իրաքյան Քրդստանում ունի իր գլխավոր հյուպատոսությունը, նույնպես վերաբերմունքի դրսևորում է:
Ես չեմ կասկածում, որ հայ ժողովուրդը ցանկանում է, որ ստեղծվի Իրաքյան Քրդստանի անկախ պետություն: Ես սա բացատրում եմ այն բարեկամությամբ, որ գոյություն ունի մեր երկու ժողովուրդների միջև: Օրինակները բազմաթիվ են: Նույն Իրաքի համատեքստում այն օրերին, երբ տապալվում էր Սադդամ Հուսեյնի իշխանությունը, ահաբեկչությունը Բաղդադում լայն տարածում ուներ, այնտեղի հայերը փախան Իրաքյան Քրդստան, որտեղ ղեկավարությունը և ժողովուրդը հայերին ապահովեցին ամեն ինչով: Իրաքյան Քրդստանում այսօր 4,000-ից ավելի հայեր կան և մի հայ էլ ընտրվեց որպես քրդական Մեջլիսի պատգամավոր, ով երկու ամիս առաջ Հայաստանում էր, և ես, իհարկե, բաց չթողեցի առիթը նրան հանդիպելու: Ինքս էլ հպարտ եմ, որ ընտրվել եմ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավոր:
Արդյո՞ք Հայաստանում քրդական համայնքը պատրաստվում է որևէ ձևաչափով մասնակցություն ունենալ այդ հանրաքվեի անցկացման գործընթացին:
- Մենք բարոյական աջակցություն ենք ցուցաբերում: Մենք կապի մեջ ենք աշխարհի տարբեր մասերում գտնվող քրդական կազմակերպությունների հետ, և բոլորս կոչ ենք անում իրաքյան քրդերին միավորվել: Այսօր Իրաքյան Քրդստանում կան կուսակցություններ, որոնք միմյանց դեմ են, կան մի քանի կուսակցություններ, որոնք չեն ցանկանում մասնակցել այս հանրաքվեին:
Մենք սրտանց ցանկանում ենք, որ այդ հանրաքվեն անցկացվի, որ ստեղծվի անկախ պետություն, մենք էլ զգանք, որ ունենք պետություն՝ անկախ նրանից այնտեղ կապրենք, թե ոչ:

Князь Гасанов: "Если иракские курды будут едины, то создание независимого курдского государства станет возможным" (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с председателем Совета ОО “Курдский национальный совет Армении”, депутатом Национального Собрания Республики Армения Князем Гасановым - о предстоящем 25 сентября референдуме в Иракском Курдистане.
- Господин Гасанов, недавно руководство Иракского Курдистана заявило о намерении провести референдум о независимости Курдистана. Как относится курдская община Армении к этому вопросу?
- Курдская община Армении, как и во всем мире, исходя из национальных целей, едина в вопросе создания независимого курдского государства. Общее число курдов во всем мире составляет приблизительно 50 миллионов, и у них сегодня нет государства. Только 15 лет назад, когда США свергли правительство Саддама Хусейна, на федеральной основе в составе Ирака была создана курдская автономия. Тем самым Иракскому Курдистану удалось сохранить свою армию (Пешмерга), чтобы защитить себя от внешних угроз, в том числе со стороны группировки "Исламское государство".
Мы все - за проведение референдума, который намечен на 25 сентября. Мы также - за создание курдского государства. Мы надеемся, что итогом референдумa станет решение о том, что Иракский Курдистан готов идти к независимости. Отмечу также, что есть и вопрос города Киркук, большинство населения которого - курды. Город стал "яблоком раздора" между центральными властями Ирака и Иракским Курдистаном. Курды надеются, что данный вопрос также найдет свое решение.
Тем не менее, в данном контексте необходимо учитывать, что Иракский Курдистан окружен врагами (например, Турция), которые против создания независимого курдского государства. Есть и такие страны, которые положительно относятся к данному вопросу. Таким государством является, например, Израиль. А некоторые государства предпочитают не выражать однозначную позицию. США на разных уровнях то заявляли, что должно быть создано независимое курдское государство, то выражали мнение, что пока не настало время для этого. Россия также выступала с разными заявлениями на разных уровнях. Некоторые утверждают, что территориальная целостность Ирака не должна быть нарушена, другие – за создание курдского государства.
В подобной ситуации очень сложно сказать, что сегодня или завтра будет создано курдское государство. Враги пытаются расколоть курдское общество, эти государства проводят кампании, чтобы убедить курдов не принимать участия в референдуме. Они делают все, чтобы сентябрьский референдум был отменен. Как бы тo ни было, если иракские курды будут едины и проголосуют, то, на мой взгляд, создание независимого курдского государства станет возможным.
- Обращалось ли правительство Иракского Курдистана к курдской общине других стран, в том числе Армении, с просьбой о поддержке?
- На сегодняшний день для руководителей Иракского Курдистана очень важно мнение всех курдов и курдских общин, а также их поддержка и участие в любом формате.
Естественно, для нас очень важное значение имеет и позиция нашего государства – Армении. Факт, что Армения имеет генконсульство в Иракском Курдистане, тоже говорит об отношении РА к данному вопросу.
Не сомневаюсь, что армянский народ - за создание независимого государства Иракский Курдистан. Я это объясняю дружбой наших народов. Есть множество примеров этой дружбы. В контексте того же Ирака - во время свержения правительства Саддама Хусейна, когда в Багдаде систематически происходили террористические акты, армяне бежали оттуда в Иракский Курдистан, где правительство и народ обеспечили их всем необходимым. На сегодняшний день в Иракском Курдистане проживает более 4 тысяч армян, один из которых был избран в качестве депутата курдского Меджлиса. Два месяца назад он был в Армении, и я, конечно, не упустил возможность встречи с ним. В свою очередь, я горжусь тем, что являюсь депутатом Национального Собрания Республики Армения.
- Планирует ли курдская община Армении каким-то образом принять участие в процессе проведения референдума?
- Мы оказываем моральную поддержку. Мы поддерживаем связь с курдскими организациями во всем мире и призываем иракских курдов к объединению. Сегодня в Иракском Курдистане есть партии, которые выступают против друг друга, несколько партий не желают принимать участие в референдуме.
Мы желаем от всего сердца, чтобы данный референдум имел место, чтобы создалось независимое государство, и мы бы знали, что у нас есть государство - вне зависимости от того, будем жить мы там или нет...