Բաքվի Օպերայի և բալետի թատրոնը կառուցվել է հայազգի Մայիլով եղբայրների կողմից
20-րդ դարի սկզբին հայաշատ Բաքուն, լինելով Ռուսական կայսրության ամենամեծ արդյունաբերական կենտրոններից մեկը, ունեցել է հայերի հարուստ քաղաքակրթական ներկայություն: Հայերը ռուս և բազմազգ մահմեդական բնակչությունից հետո երրորդ խոշորագույն էթնիկ խումբն էին: Քաղաքի սոցիալական, մշակութային և գործարար կյանքում հայերն առաջատար դիրք էին զբաղեցնում: Հայ ձեռնարկատերերի շնորհիվ է, որ Բաքվում նավթարդյունաբերությունը սկսեց  զարգանալ: Հայ գործարարների և հայ ճարտարապետների նախագծերով կառուցված շենքերը մինչ օրս զարդարում են Բաքուն:
Այդ շենքերից մեկը Մայիլով եղբայրների կառուցած Օպերան է՝ այժմ Ադրբեջանի պետական ​​ակադեմիական օպերայի և բալետի թատրոնը: Այն կառուցվել  Է հայազգի միլիոնատեր Մայիլով եղբայրների ֆինանսավորմամբ: Կրտսեր եղբայրը՝ Իլյա Լազարևիչը, բարձրակարգ բժիշկ է եղել, իսկ ավագ եղբայրը` Դանիելը` գործարար, հաշվապահության և  առևտրաարդյունաբերական կոմիտեի անդամ: Եղբայրներն ունեին բավական հաջող խավիարի բիզնես՝ սեփական ձկնաբուծարաններով ու արտադրամասերով: Ռուսաստանում նրանք անգամ հայտնի էին որպես «խավիարային թագավորներ»:
Բավական հետաքրքիր է,թե ի՞նչու նրանք  հանկարծ որոշեցին թատրոն կառուցել:
«Մայիլով եղբայրների օպերային տան» հետ կապված մի գեղեցիկ, բայց չհաստատված լեգենդ կա: 1910 թվականին մի շատ հայտնի երգչուհի է ժամանել Բաքու, ում գեղեցկությունն ու հրաշալի ձայնը խելքահան են արել ավագ Մայիլով եղբորը: Գեղեցիկ երգչուհին համերգներ է տվել Բիրժա փողոցում, կրկեսի փայտյա շենքում, ապա ձմեռային ակումբներում: Բաքու կատարած իր այցի վերջում խաղատներից մեկում երգչուհու պատվին հատուկ հրաժեշտի երեկո է կազմակերպվել, որի ժամանակ նրան հարցրել են, թե հաջորդ անգամ երբ կվերադառնա Բաքու:
«Երևի երբեք, քանի որ ես սովոր չեմ կրկեսներում և խաղատներում երգել», - պատասխանել է երգչուհին: «Ձեր հրաշալի քաղաքում չկա՞ն արդյոք հարուստ մարդիկ, ովքեր միջոցներ կտրամադրեն օպերային տուն կառուցելու համար, որտեղ երաժիշտները կկարողանան ցույց տալ իրենց հմտությունները», - հարցրել է երգչուհին:
Նեղսրտած Մայիլովը նրան հրավիրել է ուղիղ մեկ տարի անց նորից Բաքու ժամանել` օպերային թատրոնի բացման արարողությանը մասնակցելու, որը կկառուցեն հատուկ իր պատվին:
«Վերածննդի» ոճով թատրոնի նախագիծը մշակել է քաղաքացիական ճարտարագետ Բաևը: Հայազգի Նիկոլայ Գեորգիևիչ Բաևը ծնվել է 1875 թվականին Աստրախանում: 1911-ից աշխատել է որպես Բաքվի քաղաքային կառավարության գլխավոր ինժեներ: Այս ընթացքում, նա կառուցել է մի շարք շենքեր Բաքվում, այդ թվում` Ադրբեջանի օպերայի և բալետի թատրոնը, Սաբունչու կայանը, բնակելի թաղամասը Հայկաշենում (Արմենիքենդ) և այլ տարբեր շինություններ:
Կապիտալիզմի դարաշրջանում կառուցված թատերական շենքերի շինարարության պատմության մեջ Մայիլովների թատրոնն առանձնահատուկ տեղ ունի, քանի որ այն կառուցվել է ռեկորդային ժամանակում: Շուրջ 1800 մարդ տեղավորող այս շենքը կառուցվել է ընդամենը 10 ամսում:
1911 թ.-ի փետրվարի 28-ին տեղի է ունեցել Բաքվի օպերայի և բալետի թատրոնի բացումը: Մայիլով ավագ եղբոր հրավերով Բաքու է ժամանել վերոնշյալ գեղեցկուհի երգչուհին: Բացմանը մասնակցել են նաև քաղաքի բոլոր հարուստ մարդիկ, երաժիշտներ ու դերասաններ:
Թատրոնի բացման առիթով, երգչուհին, որի շնորհիվ Բաքվում հայտնվեց այս հիանալի թատրոնը, հատուկ համերգ է տվել: Երբ նա ավարտել է այն, փողն անձրևի նման թափվել է վրան: Մայիլովն իր հերթին նվիրել է ծաղկեփնջեր, որոնք հավաքվել են 25, 50 և 100 մանաթ թղթադրամներից, գրում է Avitas.ru- ն:
Հայ առևտրականների գումարներով և հայ տաղանդավոր ճարտարապետների նախագծերով Բաքվում կառուցվել են նաև հիվանդանոցներ, դպրոցներ, եկեղեցիներ և այլն: Ցավոք, հարևան մայրաքաղաքի ձևավորման ու զարգացման գործում հայերի մասնակցությունը վկայող փաստաթղթերի մեծ մասն այժմ թաքցված է կամ գուցե անգամ ոչնչացվել է ադրբեջանական արխիվներից …

Из истории: Азербайджанский театр оперы и балета, построенный армянами - братьями Маиловыми
В начале 20-го века Баку, будучи крупнейшим закавказским промышленным центром Российской империи, имел богатое армянское цивилизационное присутствие. Армяне составляли третью по численности этническую группу после русских и разноплеменного мусульманского населения. Армяне занимали передовое место в общественной, культурной и деловой жизни города. Именно благодаря армянским предпринимателям началась и получила большое развитие нефтепромышленность. Здания, построенные на средства армянских предпринимателей и по проектам архитекторов-армян, до сих пор украшают Баку, пишет nv.am.
Одним из таких строений является "Большой оперный театр братьев Маиловых" - ныне Азербайджанский государственный академический театр оперы и балета, построенный на средства братьев-миллионеров Маиловых, выходцев из интеллигентной армянской семьи. Младший брат - Илья Лазаревич - был преуспевающим врачом, а старший - Даниил - бизнесменом, членом учетно-ссудного торгово-промышленного комитета. Бизнес братьев складывался неплохо - в основном, в икорном деле, где они имели свои рыбные промыслы и производственные цеха, и прославились в России как "короли икры". Почему же они решили построить именно театр?
С историей здания "Большой оперный театр братьев Маиловых" связывают красивую, но неподтвержденную легенду. В 1910 году в Баку появилась знаменитая певица, ее красота и замечательный голос вскружили голову старшему из братьев Маиловых. Красавица-певица давала концерты то на улице Биржа, то в здании деревянного цирка, то в зимних клубах. Так как ее бакинские гастроли заканчивались, в ее честь в "казино" организовали прощальный вечер.
На вечере у нее спросили, когда она еще раз приедет в Баку. Она заявила - "наверное, никогда, так как не привыкла петь в цирках и казино". "Разве у таких богатых людей в вашем замечательном городе нет средств построить здание оперы, где музыкант мог бы показать свое мастерство?"– спросила певица.
Обиженный Маилов предложил ей приехать в Баку ровно через год, на открытие театра, который он построит специально в ее честь.
Проект театра в стиле "ренессанс" составил гражданский инженер Баев. Николай Георгиевич Баев (Никогайос Геворкович Баев) - армянин по происхождению - родился в 1875 году в Астрахани. С 1911 г. работал главным инженером Бакинской городской управы. В этот период он построил в Баку ряд зданий, включая Азербайджанский театр оперы и балета (бывший Театр братьев Маиловых), Сабунчинский вокзал, жилой квартал в районе Арменикенд и другие здания.
В истории строительства театральных сооружений в эпоху капитализма маиловский театр занимает особое место, так как был готов в рекордные сроки, учитывая уровень строительной техники того времени. Здание вместимостью около 1800 человек было построено менее чем за 10 месяцев.
28 февраля 1911 года состоялось открытие нового бакинского Театра оперы и балета. Старший из братьев Маиловых послал телеграмму той самой певице с приглашением в Баку.
Она приехала. В открытии принимали участие практически все богатые люди города, музыканты и актеры.
В честь открытия театра певица, благодаря которой в Баку появился этот роскошный театр, дала концерт. Как только она закончила петь свою арию, на нее, словно дождь, посыпались деньги. Маилов подарил ей венки из цветов, которые были собраны из 25, 50 и 100-манатных денежных купюр, пишет Avitas.ru.
На деньги армянских купцов, нефтепромышленников талантливыми архитекторами-армянами в Баку возводились больницы, школы, церкви, театры и т.д.. К сожалению, большинство документов об участии армян в строительстве, украшении и развитии соседней столицы, сегодня надежно запрятано, а, может, и уничтожено в азербайджанских архивах...