Կարեն Կարապետյանը մասնակցել է «Բազե»-ի բացմանը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Ծաղկաձորում ներկա է գտնվել «Բազե» ամենամյա երիտասարդական 15-րդ հավաքի բացմանը: Ողջունելով և շնորհավորելով երիտասարդներին «Բազե»-ի բացման առթիվ՝ վարչապետը նշել է, որ այս հավաքը խորհրդանշական է, քանի որ նշվում է նրա 15-ամյակը: «Այս տարիներին ընթացքում հավաքներին մասնակցել է ավելի քան 8500 երիտասարդ Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից, և կարծում եմ, որ այս շարժումը լավ հարթակ է, որտեղ համախմբվում է երիտասարդությունը: Ցանկացած հասարակության ամենաակտիվ, պրոգրեսիվ, ձևավորված ստանդարտներից դուրս մտածող հատվածը հենց երիտասարդությունն է: Հայաստանն այս առումով բացառություն չէ, և դուք բոլորդ ունեք վաղվա օրն ավելի լավը դարձնելու պատասխանատվության ձեր բաժինը, կարևոր է, որ դուք այդ պատասխանատվությունից, հնարավորությունից բավականություն և հաճույք ստանաք և դրան համապատասխան մտածեք ու գործեք»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը: Կառավարության ղեկավարը հորդորել է երիտասարդներին լինել անկախ, ազատ, ակտիվ: «Պարբերաբար աշխատեք ինքներդ ձեզ վրա, որպեսզի էլ ավելի մրցունակ, ակտուալ, ժամանակակից լինեք, վաղվա օրվան նայեք ավելի վստահ ու համարձակ և ամենակարևորը՝ սիրեք մեր երկիրը»,- նշել է վարչապետը:
Երիտասարդության շրջանում կազմակերպվող աշխատանքների և պետական քաղաքականության իրականացման գործում ցուցաբերած գործուն մասնակցության համար, ինչպես նաև «Բազե» համահայկական երիտասարդական հավաքի հիմնադրման 15-ամյակի կապակցությամբ Կարեն Կարապետյանը մի քանի անձանց խրախուսել է ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով:
Այնուհետև հավաքի մասնակիցները գործադիրի ղեկավարին են ներկայացրել Հայաստանի զարգացման իրենց տեսլականն ու մի շարք հարցեր ուղղել Կարեն Կարապետյանին, որոնք վերաբերել են մեր երկրի տնտեսական զարգացմանը, հարկային, մաքսային ոլորտներին, առողջապահության, կրթության, սպորտի բնագավառներին և այլն:
Անդրադառնալով տնտեսական զարգացումներին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին 7 ամիսների ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է 6,2 տոկոս տնտեսական ակտիվության աճ, 12,7 տոկոսի աճ՝ արդյունաբերության, 21,6 տոկոսի՝ արտահանման, 28,5 տոկոսի աճ՝ ներմուծման ոլորտներում. այս ընթացքում մեկնարկ է տրվել բազմաթիվ ծրագրերի: «Ներդրումները բազմաթիվ են, այդ թվում՝ տեսքտիլի ոլորտում, գյուղատնտեսությունում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, զբոսաշրջության բնագավառներում և այլն: Մենք հայտարարել ենք, որ ունենք 3,2 միլիարդ դոլարի ներդրումային ծրագրեր, որոնցից 830-340 մլն դոլարի ներդրումները, մեր պատկերացմամբ, պետք է լինեն այս տարի: Մենք հաշվետվություն ենք ներկայացնելու և այդ ներդրումների տեմպերը ցույց են տալիս, որ դրանք իրագործելի են», - ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը: Կառավարության ղեկավարն անդրադառնալով «Հայաստանի ներդրողների ակումբ»-ի կողմից ծրագրերի իրականացմանը՝ նշել է, որ վերջինս մասնակցում է «Շնող» հիդրոէլեկտրակայանի կառուցման ծրագրին: Միաժամանակ, Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար անհրաժեշտ է քրտնաջան աշխատանք:

RA Prime Minister to the Youth: Be Pleased with Both the Responsibility and Opportunity
Prime Minister Karen Karapetyan attended the opening of the 15th annual Baze youth gathering in Tsakhkadzor, official page of the RA government reports.
Welcoming and congratulating the youth on the opening of Baze, the Premier noted that this edition of Baze is symbolic because its 15th anniversary is being marked this year.
“More than 8500 young people from Armenia, Artsakh and the Diaspora have participated in the gatherings ever since the launch of Baze, and I think this movement is a good platform where young people can feel united. Youth is the most exciting and progressive part of any society. Armenia is not an exception in this respect, and you all have the responsibility to make tomorrow’s day better, it is important for you to be pleased with both the responsibility and opportunity, and act accordingly,” Karen Karapetyan pointed out.
The Head of Government urged the youth to be independent, free and active.
"Work on yourselves regularly to become more competitive, up-to-date, take a look more confident and courageous look at tomorrow, and most importantly, love our country," the Prime Minister said.
Karen Karapetyan handed in Prime Minister’s letters of appreciation to a number of young people for active participation in youth-targeted events and significant contribution to the Government’s youth policy, as well as on the 15th anniversary of Baze Pan-Armenian Youth Assembly.
After the participants had presented their vision of Armenia’s development, the Premier asked their questions, which bore on Armenia’s economic development, including the reform of tax and customs systems, healthcare, education and sports.
Referring to economic developments, Karen Karapetyan noted that during the first 7 months of thus year economic activity grew by 6.2%, industry - 12.7%, exports - 21.6% and imports - 28.5%. In the meantime, several programs have been launched.
"Investments have been made in textile industry, agriculture, information technology, energy, tourism, and so on. We declared that we have developed investment programs to a total cost of USD3.2 billion, of which 830-840 million is expected in by this yearend. We will provide a report: the pace of ongoing investments shows that the aforementioned figures are quite feasible," Karen Karapetyan underscored.
Touching upon the implementation of programs by the Armenian Investment Club, the Head of Government advised that the latter participates in the construction of Shnogh hydroelectric power station. At the same time, Karen Karapetyan noted that hard work is needed to implement the proposed investment programs.