Մերկելը՝ Թուրքիային. մեր երկրում մտքի ազատություն է
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը պատասխանել է Թուրքիայի հայտարարությանը, որում երկրի քաղաքացիներին կոչ է արվում զերծ մնալ Գերմանիա այցելելուց, քանի որ այցելելով այդ երկիր, իրենք կբախվեն ռասիզմի կամ ահաբեկչության: Մերկելը նշել է, որ Թուրքիայի քաղաքացիներին սիրով սպասում են Գերմանիայում, հայտնում է Deutsche Welle-ը:
«Այստեղ լրագրողներին չեն ձերբակալում, նրանց չեն կալանավորում: Գերմանիայում խոսքի ազատություն է և օրենքի գերակայություն: Եվ մենք հպարտ ենք այդ ամենով», - ասել է Գերմանիայի կանցլերը:
Համաձայն Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարությանը, առնվազն 10 գերմանացիներ քաղաքական մեղադրանքներով ձերբակալված են Թուրքիայում:

Ответ Меркель Турции: у нас в стране действует свобода мысли
Канцлер Германии Ангела Меркель ответила на заявление Турции, в котором официальная Анкара просит своих граждан воздержаться от поездок в Германию, поскольку там они могут столкнуться с расизмом и террором, передает Deutsche Welle. Меркель заявила, что граждане Турции могут спокойно посетить Германию.
“В нашей стране журналистов не арестовывают. Их не сажают в тюрьму. В нашей стране действуют свобода мысли и принципы правового государства. И мы гордимся этим”, - заявила Меркель.
По данным МИД Германии, в Турции по политическим обвинениям арестовано как минимум 10 граждан Германии.