Մերկելը՝ Թուրքիային. մեր երկրում մտքի ազատություն է
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը պատասխանել է Թուրքիայի հայտարարությանը, որում երկրի քաղաքացիներին կոչ է արվում զերծ մնալ Գերմանիա այցելելուց, քանի որ այցելելով այդ երկիր, իրենք կբախվեն ռասիզմի կամ ահաբեկչության: Մերկելը նշել է, որ Թուրքիայի քաղաքացիներին սիրով սպասում են Գերմանիայում, հայտնում է Deutsche Welle-ը:
«Այստեղ լրագրողներին չեն ձերբակալում, նրանց չեն կալանավորում: Գերմանիայում խոսքի ազատություն է և օրենքի գերակայություն: Եվ մենք հպարտ ենք այդ ամենով», - ասել է Գերմանիայի կանցլերը:
Համաձայն Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարությանը, առնվազն 10 գերմանացիներ քաղաքական մեղադրանքներով ձերբակալված են Թուրքիայում:

Merkel to Turkey: We have Freedom of Expression in Germany
Chancellor Merkel has dismissed Turkey's warning about traveling to Germany, saying that Turkish citizens are more than welcome to visit. Ankara had cautioned that its citizens run the risk of facing racism or terrorism, Deutsche Welle reports.
"No journalists are arrested here. No journalists are put into detention here. Here, we have freedom of expression and the rule of law. And we're proud of that," the German Cchancellor said.
According to the German Foreign Office, at least 10 Germans are currently detained in Turkey on political charges, including Deniz Yücel, a German-Turkish journalist with Die Welt newspaper.