Ադրբեջանը կրկին հայտնվել է Արևմուտքի թիրախում
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը Թորբյորն Յագլանդը կոչ է արել սկսել իրավական գործընթաց ընդդեմ Ադրբեջանի՝ ՄԻԵԴ որոշումը չկատարելու համար։ Սա աննախադեպ քայլ է Եվրոպայի խորհրդի 68-ամյա պատմության մեջ։
Խոսքն ընդդիմադիր ակտիվիստ Իլգար Մամմադովի հարցի մասին է, ով 2014 թվականի դատապարտվել է 7 տարվա ազատազրկման Ադրբեջանում բողոքի ակցիաների մասնակցելու և ադրբեջանական իշխանություններին քննադատելու պատճառով։ 2014թ․-ի մայիսի 22-ի որոշման մեջ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նշել էր, որ Մամմադովի ձերբակալությունը քաղաքական է և Ադրբեջանի իշխանությունները նրան ձերբակալել են կառավարությանը քննադատելու համար՝ կոչ անելով անհապաղ ազատ արձակել ակտիվիստին։ Սակայն Ադրբեջանի կառավարությունը հրաժարվել է նրան ազատել։
«Եվրոպայում քաղաքական բանտարկյալ չպետք է լինի: Բարձրագույն դատարանը որոշում է կայացրել, որ Իլգար Մաﬔդովի ձերբակալությունն անօրինական է, և ﬔնք չպետք է հանդուրժենք այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի կառավարությունը նրան ազատազրկել է»,- ասել է Յագլանդը:
«Արդեն ժամանակն է լրջորեն մտածելու, արդյոք Ադրբեջանը, որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ, ցանկանո՞ւմ է կատարել այս կազմակերպության նկատմամբ ստանձնած հանձնառությունները, թե՞ ոչ»,- հավելել է նա: Յագլանդը կոչ է արել Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի 46.4 կետը: Այս կետի կիրառումը ենթադրում է Ադրբեջանի հեռացումը այս կառույցից:
Ադրբեջանի դեմ իրավական գործընթաց սկսելու կոչով հանդես են եկել նաև Եվրախորհրդարանի անդամները. մասնավորապես նրանք առաջարկել են հետաքննություն սկսել «Ադրբեջանական լվացքատան» առնչությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Եվրախորհրդարանի կայքը, պատգամավորները դատապարտել են վերջերս արած կոռուպցիոն բացահայտումները՝ «Ադրբեջանի և երրորդ երկրներում ավտոկրատ այլ վարչակարգերի փորձերը՝ ապօրինի միջոցներով ազդեցություն ունենալ եվրոպացի որոշում կայացնողների վրա»։ Բանաձևին կողմ է քվեարկել 578 պատգամավոր, դեմ՝ 19, ձեռնպահ՝ 68։
Այս երկու դեպքերը ցույց են տալիս, որ եվրոպական օրակարգ կրկին վերադառնում են կոռուպցիայի, բռնաճնշումների հարցերը, և այս առումով Ադրբեջանը կրկին հայտնվել է Արևմուտքի թիրախում: ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում ևս Ադրբեջանը կլինի քննարկման հիմնական թեման։ Փաստորեն, վերջրին օրերին Ադրբեջանում մի խումբ լրագրողների և ընդդիմադիր ակտիվիստների ազատ արձակելն այդքան էլ արդյունավետ չէր. Ալիևի «բարի կամքի» այս դրսևորումով Բաքվին չհաջողվեց խաբել Եվրոպային...

Азербайджан - вновь под прицелом Европы
Генеральный секретарь Совета Европы Торбьёрн Ягланд призвал начать судебный процесс против Азербайджана - за несоблюдение решений ЕСПЧ. Это - беспрецедентный шаг в 68-летней истории Совета Европы. Речь идет об оппозиционном активисте Ильгаре Мамедове, который был приговорен к 7 годам лишения свободы за участие в акциях протеста и критике властей. В 2014 году Европейский суд выяснил, что его арестовали за критику азербайджанских властей и по политическим мотивам, однако правительство Азербайджана отказалось освободить его.
"В Европе не должно быть политических заключенных. Верховный суд принял решение, что арест Ильгара Мамедова был незаконным, и мы не должны терпеть далее его содержание под стражей", – сказал Ягланд. "Настало время серьезно подумать, желает ли Азербайджан - как член Совета Европы - выполнить свои обязательства перед этой организацией или нет", - добавил он. Ягланд призвал использовать против Азербайджана пункт 46.4 Конвенции Совета Европы, который предусматривает удаление Азербайджана из этой организации.
Европейский парламент в свою очередь отреагировал на опубликованное несколько дней назад расследование под названием "Азербайджанская прачечная", в котором власти Азербайджана обвиняются в подкупе политиков, отмывании денег и сомнительных финансовых операциях.
Депутаты Европарламента потребовали "всестороннего" расследования "попыток Азербайджана и других автократических режимов ... повлиять на европейских лиц, принимающих решения, посредством незаконных средств.
Эти два случая показывают, что проблемы коррупции и политических репрессий вновь возвращаются в европейскую повестку дня, и в этом отношении Азербайджан снова оказался под прицелом Запада. Тема Азербайджана также будет обсуждаться на осенней сессии ПАСЕ. Фактически, освобождение группы журналистов и активистов оппозиции в Азербайджане было не столь эффективным, и Баку не сумел в очередной раз обмануть Европу этим проявлением "доброй воли" Алиева ...