Հայաստանը կզրկի Թուրքիային իմիտացիոն քաղաքականություն վարելու հնարավորությունից
Հայ-թուրքական արձանագրությունների ճակատագիրը, կարծես թե, առավել հստակ է դառնում: Առաջին անգամ նախագահի մակարդակով և միջազգային բարձր հարթակում պաշտոնապես հայտարարվեց, որ արձանագրությունների կենսագործման ուղղությամբ որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը դրանք հայտարարելու է առ ոչինչ:
Նման հայտարարությունը թեև հնչում էր առաջին անգամ, սակայն, ըստ էության, որևէ մեկի համար անակնկալ չէր, քանզի հայ-թուրքական առնչությունների այս ողջ գործընթացում Թուրքիայի ապակառուցողական քաղաքակնությունը և նախապայմանների լեզվով Հայաստանի հետ խոսելը վաղուց արդեն արձանագրությունների կենսագործման հետ կապված որևէ հույս չէին ներշնչում: Այլ հարց է, որ ՀՀ-ն, հավատարիմ մնալով որդեգրած քաղաքականությանը և հույս ունենալով Թուրքիայում տեսնել առավել ժողովրդավար և հավասարակշիռ իշխանություն, արձանագրությունների հետ կապված որոշիչ քայլերի չէր դիմում: Ինչևէ, ինչպես ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ ԳԱ ամբիոնից նշեց, Թուրքիայի ղեկավարությունը չպետք է կարծի, թե «կարող է առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը և վավերացնել միայն իրեն հարմար առիթով»: Ըստ նախագահի խոսքերի՝ Հայաստանը 2018 թվականի գարուն է մտնելու առանց «սին արձանագրությունների»:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը, ապա Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանի և Թուրքիայի երկկողմ հարաբերությունները կանոնակարգելու համար Հայաստանը Ցեղասպանության ճանաչումը երբեք նախապայման չի դարձրել: Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ Հայաստանն ու հայությունն էլ ավելի մեծ ջանքերով ու հետևողականությամբ չեն աշխատելու Ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման ու փոխհատուցման հարցերի ուղղությամբ: Ավելին, որպես  Ցեղասպանության արհավիրքով անցած ժողովուրդ ներկայացնող պետություն՝ ՀՀ-ն մշտապես հանդես է եկել մարդկության դեմ ուղղված ցանկացած տիպի հանցագործության դեմ՝ այդ թվում տարբեր նախաձեռնությունների տեսքով: Պատահական չէ, որ ՄԱԿ ԳԱ ամբիոնից ՀՀ նախագահը հայտարարեց, որ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի 70-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանը հանդես է գալու նոր նախաձեռնությամբ:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ ամենայն հավանականությամբ 2018 թվականի գարուն կթևակոխենք առանց հայ-թուրքական արձանագրությունների, որոնց նպատակն էր նպաստել հայ-թուրքական առնչությունների կարգավորմանը և ոչ թե հնարավորություն տալ Թուրքիայի իշխանություններին վարել իմիտացիոն քաղաքականություն և այդ գործընթացում քաղել դիվիդենտներ:

Армения лишит Турцию возможности вести иммитационную политику
Судьба армяно-турецких протоколов, кажется, уясняется. Впервые на уровне президента и с высокой международной трибуны было заявлено, что в условиях отсутствия каких-либо положительных сдвигов в реализации протоколов Армения объявит их аннулированными.
Хотя и подобное заявление звучало в первый раз, тем не менее, по сути, оно не являлось неожиданностью для кого-либо, поскольку на всем протяжении армяно-турецкого процесса деструктивная политика Турции, ее манера говорить с Арменией на языке предусловий давно уже не внушала надежды, связанные с воплощением в жизнь названных протоколов. Иной вопрос, что Армения, оставаясь верной принятой политике и надеясь видеть в Турции более демократические и уравновешенные власти, не предпринимала решающих шагов в отношении протоколов. Как бы то ни было, как отметил с трибуны ГА ООН президент РА Серж Саргсян, руководство Турции не должно считать, что "может взять в вечные заложники эти документы и ратифицировать их лишь в удобном для себя случае". По словам президента, Армения войдет в весну 2018-го года с "аннулированными протоколами".
Что касается Геноцида армян, то Серж Саргсян отметил, что для урегулирования двусторонних отношений между Арменией и Турцией Армения никогда не ставила предусловием признание Геноцида. Это, конечно, не означает, что Армения и армянство не будут с бо́льшими усилиями и последовательностью работать в направлении признания Геноцида, его осуждения и компенсации. Более того, Армения - как государство, представляющее народ, прошедший через ужас Геноцида, - всегда выступала против любого преступления, направленного против человечности, в том числе и в виде различных инициатив. Не случайно, что с трибуны ГА ООН президент РА заявил, что в связи с 70-летием Конвенции по предотвращению и наказанию преступлений геноцида Армения выступит с новой инициативой.
Обобщая сказанное, необходимо отметить, что по всей вероятности, в весну 2018-го года мы вступим без армяно-турецких протоколов, целью которых было способствовать урегулированию армяно-турецких отношений и не давать возможности властям Турции вести имитационную политику и в этом процессе срывать для себя дивиденды.