Կիրթ, առաջադեմ ու կրեատիվ երիտասարդությունը մեր անկախության ամենամեծ ձեռքբերումն է․ Գրիգոր Երիցյան
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը «Հայ Առաջադեմ Երիտասարդություն» ՀԿ Գործադիր Տնօրեն Գրիգոր Երիցյանի հետ։
-         Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն 26 տարեկան է: Որո՞նք են, ըստ Ձեզ, այս տարիների ամենագլխավոր ձեռքբերումներն ու որո՞նք են հիմնական թերացումները:
-         Կարծում եմ՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության տարիների ամենամեծ ձեռքբերումը ազատ, պահանջատեր և քննադատաբար մտածող երիտասարդներն են, ովքեր պայքարում են հանուն իրենց իրավունքների, ցուցաբերում են քաղաքացիական ակտիվություն և դրանով իրենց ներդրումն են ունենում ավելի առողջ և բարեկեցիկ հասարակության ձևավորմանը։ Աշխատանքի բերումով ամեն օր շփվում եմ տասնյակ երիտասարդների հետ և շատ ուրախ եմ, որ երիտասարդությունը վերջապես ազատվում է իներցիայով հասած խորհրդային նախապաշարմունքներից՝ դառնալով ավելի գիտակից և ազատ։ Ես վստահ եմ, որ կիրթ, առաջադեմ ու կրեատիվ երիտասարդությունը մեր անկախության ամենամեծ ձեռքբերումն է և մեր հասարակության ու պետության զարգացման հիմնական ներուժը։
Այդուհանդերձ, այս ներուժը չի իրացվում, քանի որ երիտասարդների մեծ մասն իրենց ապագան չեն պատկերացնում անկախ Հայաստանում՝ փնտրելով ինքնազարգացման, ինքնաիրացման և հաջողության հասնելու ուղիներ Հայաստանից դուրս։ Այս ներուժի անտեսումը, երիտասարդների մասնակցության ցածր մակարդակը տնտեսական, քաղաքական և քաղաքացիական կյանքում, կրթության ցածր որակն ու անմատչելիությունը, ինչպես նաև երիտասարդների շրջանում գործազրկության և աղքատության բարձր ցուցանիշները մեր հասարակության և պետության հիմնական թերացումներն են։ Վերջիններս զուգակցվում են համատարած անարդարության մթնոլորտի հետ՝ ստեղծելով իդեալական պայմաններ, որպեսզի երիտասարդը հեռանա երկրից՝ սեփական երկրում չտեսնելով ապագայի որևէ հեռանկար։
-         Շատ է խոսվում երիտասարդության դերի մասին, ընդգծվում է երիտասարդների համար առկա հնարավորությունների ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Ի՞նչ անելիք ունի երիտասարդությունն այսօր ՀՀ զարգացման հարցում, և որքանո՞վ է օգտվում ընձեռված հնարավորություններից:
-         Երիտասարդությունը մեր երկրի ներկան է և ոչ թե ապագան։ Համապատասխան հնարավորությունների առկայության և ընդլայնման պարագայում երիտասարդները կարող են իրենց ներդրումն ունենալ ՀՀ զարգացման գործում՝ այն դարձնելով ավելի արդար, պատասխանատու և բարեկեցիկ երկիր։ Ցանկացած սոցիալական փոփոխություն և զարգացում սկսվում է հենց մեզնից՝ երիտասարդներիցս:
Լինելով Հայաստանում ամենամեծ երիտասարդական կազմակերպություններից մեկի ղեկավարը՝ հստակ կարող եմ ասել, որ այսօրվա երիտասարդությունն ակտիվ է, ձգտող, հետաքրքրասեր, նորարար և համառ, ուստի հնարավորություն ունենալու դեպքում այն կարող է դառնալ Հայաստանում դրական փոփոխությունների շարժիչ ուժը։ Կարծում եմ, որ քաղաքականության, բիզնեսի, գիտության և մի շարք այլ ոլորտներում ավելի շատ երիտասարդներ ունենալու դեպքում՝ կապրեինք շատ ավելի լավ երկրում։
Դժբախտաբար, մեր հասարակությունը  երիտասարդներին տալիս է շատ ավելի փոքր դեր, քան այն կարող էր ստանձնել՝ համարելով, որ երիտասարդները անփորձ են, չունեն համապատասխան որակավորում կամ չեն կարող ներգրավվել լուրջ աշխատանքներում։ Իմ կարծիքով, այս նախապաշարմունքները չպետք է տեղ ունենան 21-րդ դարի Հայաստանում, երբ երիտասարդները շատ ավելի մրցունակ են, տեղեկացված և կրթված։ Ինֆորմացիոն և ժամանակակից դարում նման կարծրատիպային մոտեցումը միայն հետ է գցում մեր երկրի զարգացումը։
Վստահ եմ, որ երիտասարդական կազմակերպությունների և պետության գերակայություններից մեկը պետք է լինի երիտասարդների համար մասնակցության և ներգրավվածության նոր հնարավորությունների ստեղծումը, ինչպես նաև երիտասարդների դերի բարձրացումը բոլոր ոլորտներում։ Միևնույն ժամանակ, երիտասարդները պետք է ներգրավվեն այն որոշումների կայացման գործում, որոնք ուղղակիորեն հենց իրենց են վերաբերում։ Հակառակ դեպքում, այդ որոշումները կայացվում են առանց երիտասարդների մասնակցության և, հետևաբար, չեն արտացոլում նրանց կարիքներն ու խնդիրները։ Շատ եմ կարևորում հատկապես մարզային և գյուղական համայնքներում ապրող երիտասարդների, ինչպես նաև սակավ հնարավորություններ ունեցող երիտասարդների հետ աշխատանքը։ Հենց այդ պատճառով Հայ Առաջադեմ Երիտասարդություն հասարակական կազմակերպությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում իր մարզային ծրագրերին և կարևորում է, որ անկախ աշխարհագրական դիրքից բոլորն ունենան մասնակցության, կրթություն ստանալու և զարգացման հավասար հնարավորություններ:
-         Ձեր բարեմաղթանքը ՀՀ անկախության 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
-         Շատ կուզեի, որ վերջապես կարաղանայինք ձևավորել այնպիսի հասարակություն, որտեղ մարդիկ ապրում են անհոգ, երջանիկ, բարեկեցիկ և արժանապատիվ։  Ես վստահ եմ, որ նման հասարակության կառուցման բանալին առաջադեմ և գիտակից երիտասարդների ձեռքում է։

Образованная, прогрессивная и креативная молодежь – самое большое достижение нашей независимости
- Республике Армения уже 26 лет. Какие достижения этих лет, по Вашему мнению, являются самыми главными? И какие основные упущения можете отметить?
- Думаю, основным достижением 26 лет независимости Республики Армения является свободная, отстаивающая свои интересы и критически мыслящая молодежь, которая борется за свои права, проявляет гражданскую активность и тем самым вносит свой вклад в формирование более здорового и благоустроенного общества. По роду работы ежедневно я встречаюсь с десятками молодых людей и очень рад, что молодежь, наконец, освобождается от доставшейся ей по инерции советских предрассудков, становится более сознательной и свободной. Я уверен, что образованная, прогрессивная и креативная молодежь является самым большим достижением нашей независимости и основным потенциалом развития нашего общества и государства.
Тем не менее, этот потенциал не реализуется, поскольку большая часть молодежи свое будущее не представляет в независимой Армении, и ищет пути саморазвития, самореализации и успеха вне Армении. Пренебрежение этим потенциалом, низкий уровень участия молодежи в экономической, политической и общественной жизни страны, низкий уровень образования, его недоступность, как и высокий уровень безработицы и бедности среди молодежи, являются основными упущениями нашего общества и государства. Сказанное сопровождается вездесущей атмосферой несправедливости, создающей идеальные условия, чтобы молодежь покидала страну, не видя в собственной стране какой-либо перспективы.
- Много говорится о роли молодежи, подчеркивается необходимость расширения существующих возможностей для молодых людей. Какова роль молодежи в вопросе развития РА, и насколько она пользуется предоставленными возможностями?
- Молодежь – настоящее нашей страны, а не будущее. При существовании и расширении соответствующих возможностей молодежь может внести свой вклад в дело развития Армении, делая ее более справедливой, ответственной и благоустроенной страной. Любые социальные изменения и развитие начинается именно с нас – молодежи.
Будучи руководителем одной из самых крупных в Армении молодежных организаций, четко могу сказать, что сегодняшняя молодежь активна, стремится к цели, любознательна, инновационна и упорна – следовательно, имея возможности, она может стать сильным мотором для положительных сдвигов в Армении. Думаю, при большем вовлечении молодежи в политику, бизнес, науку и ряд других областей мы бы жили в более благоустроенной стране.
К несчастью, наше общество, считая, что молодежь не имеет опыта, соответствующей квалификации, потому и не может быть вовлечена в серьезную деятельность, предоставляет нам весьма маленькую роль по сравнению с той, которую мы могли бы взять на себя. По моему мнению, подобным предрассудкам не может быть места в Армении 21-го века, когда молодежь более конкурентноспособна, информирована и образована. В информационном современном мире подобный стереотипный подход лишь отбрасывает назад развитие нашей страны.
Уверен, одним из приоритетов молодежных организаций и государства должно быть создание новых возможностей для участия и вовлечения молодых людей, как и усиления их роли во всех областях. Одновременно молодежь должна быть вовлечена в процесс принятия тех решений, которые непосредственно относятся именно к ней. В противном случае, эти решения будут приниматься без участия молодежи и, следовательно, не будут отражать их потребности и проблемы. Особенно важной считаю работу с молодежью, живущей в районных и сельских общинах, как и с теми, у кого ограничены возможности. Именно по этой причине общественная организация "Армянская прогрессивная молодежь" обращает особое внимание на свои региональные проектыи считает важным, чтобы, независимо от географического положения, все бы имели равные возможности участия, получения образования и развития.
- Ваши пожелания в связи с 26-летием независимости РА.
- Очень хотелось бы, чтобы наконец мы смогли бы сформировать такое общество, где люди жили бы беззаботно, счастливо, в благополучии и достоинстве. Я уверен, что ключ к построению подобного общества находится в руках прогрессивной и сознательной молодежи.