Նախագահը ներկա է գտնվել «Երևան շոու-2017» ոսկերչական ցուցահանդեսին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն այսօր մայրաքաղաքի «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում ներկա են գտնվել հոկտեմբերի 5-8-ը անցկացվող «Երևան շոու-2017» ոսկերչական իրերի և ժամացույցների միջազգային 8-րդ ցուցահանդեսի բացման արարողությանը:
Հանրապետության Նախագահը ոլորտի պատասխանատուների և կազմակերպիչների ուղեկցությամբ շրջել է ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու տարածքում «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) կազմակերպած ցուցահանդեսում, դիտել հայրենական և օտարերկրյա ընկերությունների ներկայացրած ոսկերչական զարդերը, ոսկերչական արտադրության սարքավորումները, ադամանդի և այլ թանկարժեք ու կիսաթանկարժեք քարերի մշակմամբ ստացված իրերը, ծանոթացել մասնակից ընկերությունների գործունեությանն ու ծրագրերին:
Ավանդական դարձած այս ցուցահանդեսը, որին մասնակցում է շուրջ 70 ընկերություն 6 երկրից (Հայաստան, ՌԴ, ԱՄՆ, Շվեյցարիա, Բելառուս, Թուրքիա) միտված է խթանելու Հայաստանում ոսկեգործության և ադամանդագործության ճյուղերի զարգացումը, ինչպես նաև նպաստելու տնտեսության հիշյալ ճյուղերում հայաստանյան և օտարերկրյա կազմակերպությունների միջև համագործակցության հաստատմանը:
Ցուցահանդեսային կենտրոնում Նախագահ Սարգսյանը դիտել է նաև Հայաստանի նկարիչների միության կողմից ներկայացրած գեղանկարչական աշխատանքները:
Ոսկերչական ցուցահանդեսից հետո Հանրապետության Նախագահն այցելել է նաև Հայաստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտի առաջատար ընկերություններից մեկը՝ «Ալեքս տեքստիլ» ընկերություն, որտեղ ներկա է գտնվել ընկերության նոր՝ հագուստի արտադրության արտադրամասի բացման արարողությանը:
Հանրապետության Նախագահին «Ալեքս տեքստիլ»-ի հիմնադիրները շնորհանդեսի ընթացքում ներկայացրել են ընկերության կողմից իրականացվող աշխատանքներն ու զարգացման ծրագրերը: Սերժ Սարգսյանը նորաբաց արտադրամասում շրջայցից հետո ծանոթացել է կարի ֆաբրիկայի նոր կառուցվող մասնաշենքի նախագծին և դրա համաձայն իրականացվելիք աշխատանքներին: Նշվել է, որ շուրջ 35 հազ. քմ ընդհանուր մակերեսով կարի ֆաբրիկայի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են 2017թ. մարտին: Նախնական հաշվարկով կատարվելու է շուրջ 7 մլն եվրոյի ներդրում, որի արդյունքում ֆաբրիկան կունենա շուրջ 3000 նոր աշխատատեղ։
Նախագահը եղել է նաև ընկերության տրիկոտաժի կարի ընդլայնված արտադրամասում, որտեղ ներգրավվել է շուրջ 470 նոր աշխատող: Ավելի քան 1 մլն եվրոյի ներդրումը կատարել է Հայաստանի ներդրողների ակումբում ներգրավված Սամվել Կարապետյանը: Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է կատարված ներդրումներին, արտադրական հզորությունների մեծացման արդյունքում ժամանակակից սարքավորումներով արտադրամասի գործունեությանը:
«Ալեքս տեքստիլ»-ի կողմից գործարկվել է նաև գործվածքի նոր արտադրամաս, որտեղ ավելի քան 2 մլն եվրոյի ներդրում են կատարել Սամվել Կարապետյանը և ֆրանսահայ գործարարներ հայր և որդի Ջիջիրյանները։
Ընկերության զարգացման ծրագրերի հետ կապված Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են, որ նախատեսվում է 2018թ-ին էապես ընդլայնել «Ալեքս տեքստիլ»-ի արտադրության ծավալները՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր։ Մասնավորապես, ընթացքի մեջ են Արտաշատում կտորի նոր ֆաբրիկայի ստեղծման աշխատանքները. շուրջ 30 հազ. քմ մակերես ունեցող շենք-շինություններով Արտաշատի նախկին կարի ֆաբրիկան «Ալեքս տեքստիլ» ընկերությունը ձեռք է բերել 2017թ-ին: Վերակառուցման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, իրականացվելու է շուրջ 25 մլն եվրոյի ներդրում, որի արդյունքում կտորի ֆաբրիկան կունենա օրական նվազագույնը 15 տոննա արտադրողականություն և շուրջ 400 աշխատատեղ: Ընթացքի մեջ են նաև Արտաշատում սրբիչի ու տնային տեքստիլի արտադրամասերի ստեղծման աշխատանքները՝ վերակառուցվում են շուրջ 20 հազ. քմ մակերեսով Արտաշատի մեխանիկական գործարանի շենք-շինությունները: Ներդրումների ընդհանուր ծավալը կկազմի շուրջ 10 մլն եվրո, նախնական շրջանում այս ֆաբրիկան կունենա շուրջ 500 աշխատակից:
«Ալեքս տեքստիլ» ընկերությունը Մասիս քաղաքում ձեռք է բերել շուրջ 50 հազ. քմ շենք-շինություններ, որոնց վերակառուցման արդյունքում կստեղծվի նաև բամբակե թելի ֆաբրիկա։ Այդ ուղղությամբ աշխատանքները, պատասխանատուների հավաստմամբ, նույնպես ընթացքի մեջ են:

Президент Армении посетил ювелирную выставку "Yerevan Show-2017" и компанию "Алекс текстиль" (фотографии)
Президент Армении Серж Саргсян и госпожа Рита Саргсян сегодня в столичном выставочном центре "Меридиан" присутствовали на церемонии открытия VIII Международной выставки ювелирных изделий и часов "Yerevan Show-2017", которая продлится до 8 октября.
Президент Республики вместе с ответственными должностными лицами сферы и организаторами совершил экскурсию по выставке, организованной Всемирной ассоциацией армянских ювелиров (AJA) на территории ювелирной свободной экономической зоны. Он осмотрел представленные отечественными и зарубежными компаниями ювелирные украшения, оборудование для ювелирного производства, изделия, созданные с использованием бриллиантов и других драгоценных и полудрагоценных камней, ознакомился с деятельностью и программами участвующих в выставке компаний.
Эта, ставшая традиционной выставка, в которой принимают участие порядка 70 компаний из 6 стран (Армения, РФ, США, Швейцария, Беларусь, Турция), нацелена на стимулирование в Армении ювелирного дела и алмазообрабатывающей отрасли, а также служит налаживанию сотрудничества между армянскими и зарубежными организациями, работающими в этих экономических сферах.
В выставочном центре президент Саргсян осмотрел также представленные Союзом художников Армении живописные работы.
После ювелирной выставки президент Республики посетил также одну из ведущих компаний лёгкой промышленности Армении - компанию "Алекс текстиль", где присутствовал на церемонии открытия нового производственного цеха по пошиву одежды.
Учредители компании "Алекс текстиль" в ходе презентации представили президенту Республики реализуемые компанией работы и планы развития. Серж Саргсян, после осмотра нового производственного цеха, ознакомился с проектом нового строящегося корпуса швейной фабрики и реализуемыми в соответствии с этим проектом работами. Было отмечено, что работы по строительству швейной фабрики площадью порядка 35 тыс.кв.м стартовали в марте 2017 года. По предварительным расчетам будет сделано около 7 млн евро капитальных вложений, в результате чего на фабрике будет открыто 3000 новых рабочих мест.
Президент побывал также в расширенном цехе по пошиву трикотажа, в котором трудятся 407 работников. Инвестицию размером более чем 1 млн евро осуществил член Клуба инвесторов Армении Самвел Карапетян. Серж Саргсян ознакомился с осуществленными инвестициями, деятельностью оснащенного современным оборудованием производственного цеха.
Компания "Алекс текстиль" запустила также новый цех по производству вязанных изделий, где более чем 2 миллиона евро инвестиций осуществили Самвел Карапетян и армянские предприниматели из Франции отец и сын Джиджиряны.
В связи с планами развития компании президенту Республики представили, что в 2018 году намечается существенно расширить объемы производства "Алекс текстиль", создавая новые рабочие места. В частности, в процессе создания находится новая текстильная фабрика в Арташате. Расположенные на площади порядка 30 тыс.кв.м здания и строения бывшей Арташатской швейной фабрики компания "Алекс текстиль" приобрела в 2017 году. Работы по реконструкции уже стартовали, будет реализовано порядка 25 млн евро инвестиций, в результате чего фабрика по производству тканей будет иметь ежедневную производительность, как минимум, 15 тонн и порядка 400 рабочих мест. В процессе находятся также работы по созданию в Арташате производственных цехов по выпуску полотенец и бытового текстиля: перестраиваются здания и строения бывшего Арташатского механического завода общей площадью 20 тыс.кв.м. Общий объём инвестиций составит порядка 10 млн евро. В начальный период эта фабрика будет иметь 500 работников.
Компания "Алекс текстиль" в городе Масис приобрела порядка 50 тыс. кв.м. зданий и строений, в результате перестройки которых будет основана также фабрика хлопчатобумажных нитей. В этом направлении работы, по заверению ответственных должностных лиц, также находятся в процессе осуществления.