Թուրքիայի ԱԳՆ-ն՝ ԱՄՆ հյուպատոսության աշխատակցին կալանավորելու մասին
Ստամբուլում ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոսության կալանավորված աշխատակիցը գրանցված չի եղել դիվանագիտական առաքելության աշխատակիցների ցանկում: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին, ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուսեյն Մուֆթուօղլուի հայտարարության մեջ:
«Մենք տեսել ենք Անկարայում ԱՄՆ դեսպանության հայտարարությունը՝ կապված մեր քաղաքացու կալանավորման հետ: Դրանում ասվում է, որ վերջինս Ստամբուլում ԱՄՆ հյուպատոսության աշխատակից է: Ահաբեկչական գործունեության կասկածանքով սեպտեմբերի 25-ին ձերբակալված, ապա կալանավորված այդ անձն ԱՄՆ հյուպատոսության աշխատակիցների պաշտոնական ցուցակում գրանցված չի եղել և չունի որևէ դիվանագիտական աստիճան», - ասվում է փաստաթղթում:
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ գլխավոր հյուպատոսության կալանավորված աշխատակցին ներկայացված մեղադրանքները հիմնավոր չեն և  վնաս են հասցնում թուրք-ամերիկյան երկարամյա գործընկերային հարաբերություններին:

Заявление МИД Турции в связи с арестом сотрудника генконсульства США
Арестованный сотрудник генконсульства США в Стамбуле не находился в официальном списке сотрудников дипмиссии. Об этом, как передает ТАСС, говорится в заявлении официального представителя министерства иностранных дел Турции Хюсейина Мюфтюоглу.
"Мы видели заявление посольства США в Анкаре относительно задержанного нашего гражданина. В нем сказано, что он является "местным сотрудником" генконсульства США в Стамбуле. Задержанный 25 сентября и позднее арестованный человек, которого обвиняют в причастности к террористической деятельности, не числится в официально списке сотрудников, а также не обладает дипломатическим иммунитетом", - отмечается в документе.
Посольство США в Анкаре ранее заявило, что выдвинутые обвинения против арестованного сотрудника генконсульства, необоснованны и подрывают давние партнерские отношения с Турцией.