ԱՄՆ-ն անհանգստացած է դաշնակիցների կողմից ռուսական С-400 հրթիռների ձեռքբերմամբ
Վաշինգտոնն անհանգստացած է Սաուդյան Արաբիայի և այլ դաշնակիցների ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի ձեռքբերման հետաքրքրվածությամբ։ Այս մասին  հայտնել է ԱՄՆ ՊՆ ներկայացուցիչ, փոխգնդապետ Միշել Բալդանզան, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք մտահոգված ենք S-400 համակարգի ձեռքբերմամբ, քանի որ բազմիցս ընդգծել ենք Միացյալ Նահանգների եւ տարածաշրջանի մյուս երկրների սպառազինության համակարգերի համատեղ փոխգործունակության պահպանման կարեւորությունը ռազմական գնումների իրականացման գործում»- ասել է Բալդանզան։
Այսպես է նա մեկնաբանել  ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունները, համաձայն որոնց, Սաուդյան Արաբիան համաձայնվել է գնել S-400 ռուսական հակահրթիռային պաշտպանության համակարգը:
Բացի այդ, Թուրքիան վերջերս պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Ռուսաստանից S-400- ի գնման մասին՝ առաջացնելով Միացյալ Նահանգների վրդովմունքը: Հնդկաստանը ևս մոտ է S-400- ի մատակարարման համաձայնագրի կնքմանը:

США тревожит интерес союзников к приобретению у России системы С-400
Вашингтон обеспокоен интересом, который некоторые из союзников проявляют к приобретению российской зенитной ракетной системы С-400, заявила официальный представитель Пентагона подполковник Мишель Балданза, передает ВЗГЛЯД, ссылаясь на ТАСС.
"Мы испытываем беспокойство по поводу приобретения системы С-400, поскольку мы не раз подчеркивали важность сохранения оперативной совместимости с оружейными системами США и других стран в регионе при реализации программ крупных военных закупок", - сказала Балданза.
Так она прокомментировала сообщения СМИ, согласно которым Саудовская Аравия согласилась на покупку российской системы противоракетной обороны С-400.
Кроме того, недавно о покупке С-400 у России окончательно договорилась Турция, вызвав этим негодование США. Также близки к подписанию соглашения о поставке С-400 в Индию.