«Վիրավորված» թուրք պաշտոնյաները հրաժարվել են մասնակցել ԱՄՆ-ի դեսպանի հրաժեշտի արարողությանը
Հոկտեմբերի 10-ին Անկարայում կայացած Թուրքիայում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Բասի հրաժեշտի արարողությանը չեն մասնակցել ո՛չ թուրքական իշխանությունների, ո՛չ էլ ընդդիմության ներկայացուցիչները:
Ինչպես հաղորդում է Ermenihaber-ը՝ հղում կատարելով թուրքական «Haberler.com» լրատվական կայքին, արարողությունը լուսաբանվել է սակավաթիվ լրագրողների կողմից, քանի որ հրավիրված լրագրողների մեծ մասը նույնպես չի ներկայացել արարողությանը:
CNN-ի փոխանցմամբ՝ ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ իր երկիրը չի ճանաչում ներկայիս ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասի լիազորությունները:
«ԱՄՆ-ի դեսպանը ցանկանում է հրաժեշտի այցով հանդիպել մեզ հետ: Ո՛չ ես, ո՛չ  կառավարությունը, ո՛չ էլ խորհրդարանը չենք ընդունում այդ դեսպանի հրաժեշտի այցը: Մենք նրան չենք տեսնում որպես Թուրքիայում ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչ»,- ասել էր Թուրքիայի նախագահը:

Turkey does not recognize the authority of the current US ambassador, John Bass, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said on Tuesday. His statement came after the United States decided to suspend visa services within Turkey on Sunday, CNN reports.
"In fact, this ambassador is doing his farewell visits," remarked Ergodan. "And right now, be it our cabinet ministers, parliament head -- and I personally am not accepting his farewell visit, and will not do so, because we do not see him as a representative of the United States in Turkey -- let me say that clearly."
Bass, who was sworn in as ambassador to Turkey in September 2014, was recently confirmed by the US Senate for his next post as ambassador to Afghanistan.