Ինչի համար է Հայաստանը Ռուսաստանից 100 մլն դոլար ռազմական վարկ վերցնում. Վլադիմիր Եվսեև
ՀՀ կառավարություն հոկտեմբերի 12-ի նիստում համաձայնություն տվեց Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ՀՀ-ին պետական արտահանման վարկ տրամադրելու համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը՝ ժամանակակից սպառազինության և տեխնիկայի ձեռքբերման, մատակարարումների ֆինանսավորման համար:
Ըստ համաձայնագրի՝ 100 մլն դոլարի չափով ներգրավվող պետական արտահանման վարկը կտրամադրվի 20 տարի ժամկետով, որից 5-ը՝ արտոնյալ, տարեկան 3 տոկոս տոկոսադրույքով: Ընդ որում, ՀՀ կողմից նախատեսվում է համաֆինանսավորում համաձայնագրի շրջանակներում կնքվող պայմանագրերի արժեքի 10 տոկոսի չափով՝ ավանսային վճարումների տեսքով:
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի փոխտնօրեն Վլադիմիր Եվսեևը պաշտպանական վարկի տրամադրումը պայմանավորում է Հայաստանի կողմից հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի ստեղծման մասին համաձայնագրի վավերացման հետ:
«Այլ պատճառներ չեն կարող լինել, քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական անհավասարակշռությունը վերացվել է դեռ անցած տարի: Այնպես որ Հայաստանն այժմ ուժեղացնում է իր ռազմական ներուժը՝ Ռուսաստանից գնելով հարվածային համակարգեր», - РУСАРМИНФО-ին տված հարցազրույցում նշել է Եվսեևը:
«Հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր Հայաստանն արդեն ինքն է արտադրում, ռադիոտեղակայման համակարգեր վերջերս է գնել, իսկ Իսկանդերները գնվել են 2016 թվականին: Ուստի, Հայաստանն այժմ հետաքրքրված է ՀՕՊ համակարգերով, որպեսզի զրոյացնի Ադրբեջանից եկող օդային սպառնալիքը», - նշել է փորձագետը՝ հավելելով, որ հենց այս ուղղությամբ է Հայաստանին հարկավոր ուժեղացնել մարտունակությունը, քանի որ Ադրբեջանն Իսրայելի շնորհիվ առավելություն ունի մարտական ավիացիայում:

Владимир Евсеев: для чего Армения берет у России новый военный кредит на 100 миллионов
12 октября правительство Армении одобрило подписание с Россией кредитного соглашения на сумму $100 миллионов для финансирования поставок российского вооружения. Кредитные средства будут использованы в 2018-2022 гг, передает РУСАРМИНФО.
Предоставление оборонного кредита обусловлено тем, что Армения ратифицировала соглашение о создании совместной армяно-российской группировки войск, считает заместитель директора Института стран СНГ Владимир Евсеев
"Других причин не может быть, потому что военный дисбаланс между Арменией и Азербайджаном был ликвидирован еще в прошлом году. Поэтому сейчас Армения укрепляет свой военный потенциал, покупая у России ударные системы", - в интервью РУСАРМИНФО сказал Владимир Евсеев.
"Ударные беспилотники Армения уже сама производит, радиолокационные системы недавно были поставлены, а Искандеры куплены в 2016 году. Поэтому Армения сейчас заинтересована в системах ПВО, чтобы свести к нулю исходящую от Азербайджана опасность в воздухе", - отметил Владимир Евсеев.
Эксперт также добавил, что Еревану стоит увеличить обороноспособность именно в сфере ПВО, так как Азербайджан благодаря Израилю имеет превосходство в боевой авиации.