Իրաքյան Քրդստանը հայտնել է կառավարական զորքերի գրոհի մասին
Իրաքյան Քրդստանի Անվտանգության խորհուրդը Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է, որ Իրաքի կառավարական զորքերը և կառավարամետ շիական «Ալ Հաշդ Աշ Շաաբի» աշխարհազորը գրոհ են սկսել Քիրքուք նահանգի վրա, որը վերահստվում է քրդերի կողմից:
Հիշեցնենք, Քիրքուքը և քրդական ինքնավարության պաշտոնական սահմանների մոտ գտնվող մի շարք շրջաններ փաստացիորեն վերահսկվում են քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի կողմից, ինչը լուրջ դժգոհություն է առաջացնում Բաղդադում:
Քրդերի կողմից անկախության հանրաքվե անցկացնելուց հետ Իրաքի խորհրդարանը իշխանություններին կոչ է արել զորք մտցնել Քիրքուք՝ այն Բաղդադի վերահսկողության տակ վերադարձնելու համար:

В Иракском Курдистане заявили о наступлении правительственных сил
Совет безопасности Иракского Курдистана сообщил в Twitter о наступлении иракских сил и проправительственного шиитского ополчения Аль-Хашд аш-Шааби в провинции Киркук, контролируемой курдами, передает Корреспондент.
"Иракские силы и "Силы народной мобилизации" сейчас продвигаются из города Таза в южной части (провинции Киркук − ред.), проводя крупную операцию с намерением войти в город (Киркук − ред.), а также взять базу K-1 и нефтяные месторождения", − говорится в сообщении.
Напомним, Киркук и ряд других регионов вблизи официальных границ курдской автономии фактически контролируются курдскими вооруженными формированиями пешмерга, что вызывает протест Багдада.
После проведения курдами референдума парламент Ирака призвал ввести в провинцию Киркук войска для возвращения контроля над ней.