Մոտ 40 հազար ֆրանսիացի բողոքել է Մակրոնի նախաձեռնած աշխատանքային օրենսգրքի բարեփոխումների դեմ
Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում մոտ 40.000 մարդ մասնակցել է բողոքի ակցիաների՝ ուղղված աշխատանքային օրենսգրքի բարեփոխման դեմ, տեղեկացնում է Europe1-ը:
Իրավապահ մարմինների տվյալներով, մայրաքաղաք Փարիզում փողոց է դուրս եկել 5.500 մարդ: Ըստ ակցիայի կազմակերպիչներից մեկի՝ CGT արհմիության՝ բողոքի երթին մասնակցել է 25 հազար մարդ: Հայտնի է, որ նմանատիպ ակցիաներ են տեղի ունեցել Պո, Բայոն, Ռենե, Թուլուզ և Լիոն քաղաքներում:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն աշխատանքային օրենսգրքում բարեփոխումների վերաբերյալ հրամանագրեր էր ստորագրել, որոնք աջակցության չէին արժանացել խոշոր արհմիությունների ղեկավարների կողմից:

Около 40 тысяч французов протестовали против трудовой реформы Макрона
Около 37,7 тысячи человек в различных городах Франции приняли участие в акциях протеста против реформы трудового законодательства, сообщает французская радиостанция Europe1 со ссылкой на МВД.
По данным правоохранительных органов, участие в демонстрациях в Париже приняли 5,5 тысячи человек. По информации профсоюза CGT - одного из организаторов акции, в шествии участвовали 25 тысяч человек, передает РИА Новости. Демонстрации также прошли в городах Пау, Байонне, Рене, Тулузе и Лионе.
Ранее президент Франции Эммануэль Макрон подписал постановления по трудовой реформе. По его словам, реформа предусматривает, в частности, "прагматичные меры" для малых и средних предприятий. Президент также утверждает, что изменения наделяют трудящихся и профсоюзные организации новыми правами. Однако поправки в законодательстве не получили поддержки лидеров ключевых профсоюзов.