Հոկտեմբերի 20-ի գիշերը Հայաստանի երկնքում տեղի է ունենալու երկնաքարային ամենագեղեցիկ հոսքերից մեկը՝ Օրիոնիդան
Հոկտեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը երկրագնդի բնակիչները հնարավորություն կունենան տեսնելու երկնաքարային ամենագեղեցիկ հոսքերից մեկը՝ Օրիոնիդան։ Ինչպես Sputnik Արմենիային է հայտնել Բյուրականի աստղադիտարանի գիտաշխատող, աստղագետ, գիտությունների թեկնածու Գաբրիել Օհանյանը՝ աստղային անձրևը տեսանելի կլինի նաև Հայաստանից։
«Երկնաքարային հոսքն ավելի պարզ տեսանելի կլինի լուսաբացից առաջ, երբ ավելի մոտ կգտնվի երկնոլորտին։ Տեսարանն ավելի հստակ կլինի բարձրադիր վայրերից»,- ասել է Sputnik Արմենիայի զրուցակիցը։
Նրա խոսքով՝ երկնաքարային հոսքը հազվադեպ երևույթ չէ, այն պարբերաբար կրկնվում է, բայց երկրագնդից հեռու լինելու և եղանակի պատճառով ամեն տարի չէ, որ տեսանելի է։

Жители Армении смогут увидеть "звездный дождь"
Жители Земли в ночь с 20 на 21 октября смогут увидеть одно из самых красивых небесных шоу - метеорный поток Ориониды. "Звездный дождь" можно будет наблюдать и из Армении, сообщил Sputnik Армения научный сотрудник Бюраканской обсерватории, астроном, кандидат наук Габриэл Оганян.
"Явление желательно наблюдать до рассвета, когда метеорный поток максимально приблизится к земной атмосфере. И лучше выбрать точку для просмотра, находящуюся как можно выше", - сказал Оганян.
Астроном отметил, что метеорный поток - это нередкое явление, он периодически повторяется, однако наблюдать за ним можно не каждый год.