ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի արդյունքներն անհամեմատ շոշափելի են
Երևանում ավարտվեց ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստն անդամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների մասնակցությամբ: Ի թիվս մի շարք հարցերի շուրջ քննարկումների` նիստի ընթացքում ստորագրվեցին տարբեր ոլորտներում ԵԱՏՄ անդամ-պետությունների փոխգործակցությունն ամրագրող փաստաթղթեր: Վերջիններիս թվում կան Հայաստանի համար ակնհայտորեն շահեկան համաձայնագրեր:
Դրանցից է «ԵԱՏՄ էլեկտրաէներգետիկական ընդհանուր շուկայի շրջանակում տեղեկատվության փոխանակման համակարգի ձևավորման որոշ հարցերի մասին» հանձնարարականը,  ինչն ուղղակիորեն առնչվում է Հայաստանին՝ որպես էլեկտրաէներգիա արտադրող և արտահանող երկրի:
Մյուս, մեզ համար առավել մեծ նշանակություն ունեցող փաստաթուղթը «ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացման շրջանակում նախաձեռնությունների մշակման կարգի մասին» որոշումն էր: Հայաստանն այսօր տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային մակարդակով ճանաչելի և ընկալելի երկիր է և այս համատեքստում, հետևողական նախաձեռնողականության պարագայում, մեր երկիրն այս որոշման շրջանակներում գործողությունների, այդ թվում՝ տեխնիկական սպասարկման գործընթացի իրականացման տեսանկյունից կարող է դառնալ լոկոմոտիվ:
Նիստի կարևոր արդյունքներից էր նաև նավթի և նավթամթերքի, ինչպես նաև գազի միասնական շուկայի ձևավորման մասին որոշումը: Եթե որոշման առաջին հատվածի մասով երկրները եկել են լիակատար համաձայնության, ապա գազի առնչությամբ քննարկումները շարունակվում են: Սպասելի է, որ այդ քննարկումներն ի վերջո հանգեցնելու են որևէ որոշման, ինչը, միասնական շուկայի պարագայում, ենթադրաբար կվերաբերի նաև միասնական սակագների կամ առնվազն գնագոյացման ոչ տարբերակված քաղաքականությանը: Գազի գների տեսանկյունից, Հայաստանը կարող է բավական շահեկան իրավիճակում հայտնվել՝ հաշվի առնելով, որ միության  անդամ-երկրներում գազի սակագներն ավելի ցածր են: Թերևս սակագների քաղաքականության վերանայման մասին է հուշում նաև ՌԴ վարչապետ Մեդվեդևի՝ Երևանում արված հայտարարությունն առ այն, որ առաջիկա տարում ռուսական գազի սակագինը կմնա անփոփոխ:
Բացի վերոնշյալ որոշումներից և հանձնարարականներից, նիստի արդյունքում ընդունվել են նաև մի շարք այլ փաստաթղթեր՝ ուղղված միության ներսում ապրանքների շարժի խտրականությունների, գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ոլորտի, ավիավթարների հետաքննության, նավաշինության և այլ հարցերի վերանայմանը: Վերջիների թվում կան այնպիսի ոլորտներ, որոնք, գուցե, անմիջական առնչություն չունեն հայկական տնտեսահամակարգին, սակայն միասնական շուկաների ողջ էությունը կայանում է դրա անդամ երկրների համար գործող համակարգերից միևնույն պայմաններով օգտվելու հնարավորության մեջ, անկախ՝ այդ համակարգերի ձևավորմանը մասնակցություն ունենալու չափից:
Եթե ընդհանուր առմամբ գնահատելու լինենք միջխորհրդարանական նիստն, ապա հետզհետե ավելի է նշմարվում ԵԱՏՄ համաձայնագրի ընդհանուր դրույթների գործնական կիրառելիությունը, որում անդամ յուրաքանչյուր երկրի, ըստ իրենց տնտեսության առանձնահատկության, տրված է որևիցէ գործընթացի իրականացման առաջնորդության հնարավորություն, այդ թվում՝ Հայաստանին:

Заседание межправительственного совета ЕАЭС: результаты налицо
В Ереване завершилось заседание межправительственного совета ЕАЭС с участием руководителей правительств стран-участников. В течение обсуждений по ряду вопросов во время заседания были подписаны документы, закрепляющие сотрудничество между государствами-членами ЕАЭС в различных областях. В числе последних были и очевидно выгодные для Армении соглашения.
Среди них - поручение под названием "О некоторых вопросах по формированию системы обмена информацией в рамках общего электроэнергетического рынка ЕАЭС", которое прямым образом касается Армении - как страны, производящей и экспортирующей электроэнергию.
Другой имеющий для нас наибольшее значение документ – решение "О порядке разработки инициатив в рамках осуществления цифровой повестки ЕАЭС". Сегодня Армения в области информационных и цифровых технологий является страной, признанной и принятой на мировом уровне, и в данном контексте, при наличии последовательной инициативности, в том числе и с точки зрения процесса технического обслуживания, может стать локомотивом ЕАЭС.
Важным результатом заседания являлось и решение о формировании единого рынка нефти и нефтепродуктов, в том числе и газа. Если по первой части данного решения страны пришли к полному согласию, то по газу обсуждения продолжаются. Ожидается, что эти обсуждения в конце концов приведут к какому-либо решению, которое - при наличии общего рынка - будет также относиться к единым тарифам или, как минимум, к недиверсифицированной политике ценообразования. С точки зрения цен на газ Армения может оказаться в достаточно выгодной ситуации - с учетом того, что в странах-членах союза тарифы на газ более низки. Возможно, именно на пересмотр политики цен намекал в Ереване премьер-министр РФ Медведев в своем заявлении о том, что на ближайший год цена на российский газ останется без изменения.
Кроме вышеизложенных решений и поручений, по результатам заседания был принят и ряд других документов, направленных на пересмотр дискриминационной политики в отношении движения товаров внутри союза, в области сельскохозяйственных культур, при расследовании авиационных катастроф, в кораблестроении и др. В числе последних есть такие области, которые, возможно, не имеют непосредственного отношения к армянской экономической системе, однако вся суть единых рынков состоит в возможности для стран-членов пользоваться существующими системами на одинаковых условиях - независимо от степени участия в формировании этих систем.
Если оценивать межправительственное заседание в общем, то постепенно все более и более вырисовывается практическая применимость общих положений Соглашения ЕАЭС, по которому каждой стране-участнице, в том числе и Армении, согласно особенностям ее экономики, дается возможность возглавить реализцацию какого-либо процесса.