Ի՞նչ որակներ են անհրաժեշտ քաղաքական գործչին. ՀՀ նախագահի հարցը քաղաքական դպրոցի ունկնդիրներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան հյուրընկալվել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում: Նախագահը հանդիպում է ունեցել դպրոցի ունկնդիրների հետ և այդ լսարանի առջև հանդես եկել դասախոսությամբ: Այս մասին ասվում է ՀՀ Նախագահի պաշտոնական կայքում:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է քաղաքական դպրոցի սաներին, ովքեր ամենատարբեր մասնագիտությունների և զբաղվածության տեր անձինք են՝ ուսանողից մինչև պետական ծառայող, նրանց մի մասը անկուսակցական է կամ տարբեր կուսակցությունների անդամ: Նշելով, որ արդեն երկրորդ անգամ է հանդիպում «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցի ունկնդիրների հետ, Նախագահը հույս է հայտնել, որ այս հոսքի սաները ևս առավելագույնս արդյունավետ կօգտագործեն իրենց ուսումնառության ժամանակահատվածը նոր գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերելու համար:
Դասախոսության սկզբում Նախագահը խոսել է քաղաքական կուսակցությունների կողմից հիմնվող դպրոցների մասին՝ դրանք համարելով սկսնակ, ապագա քաղաքական գործիչների կամ քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու ցանկություն ունեցողների դարբնոց: Սերժ Սարգսյանը տարբերակել է քաղաքական գործիչներին քաղաքական գործունեությամբ զբաղվողներից և քաղաքական ուժի անդամներից՝ նշելով, որ կարող է հազարավոր մարդկանց անուններ տալ, ովքեր կուսակցականներ են և քաղաքական գործունեությամբ չեն զբաղվում. նրանք ունեն քաղաքական կողմնորոշում և իրենց գործունեության ընթացքում մի քանի տարին մեկ՝ ընտրություններից ընտրություն, որոշում են կայացնում քվեարկելու կուսակցության օգտին: Մարդիկ, ովքեր զբաղվում են քաղաքական գործունեությամբ, Հանրապետության Նախագահի կարծիքով, նրանք են, ովքեր դարձյալ ժամանակ առ ժամանակ են զբաղվում քաղաքականությամբ, օրինակ՝ ընտրությունների ժամանակ շատ ակտիվ քաղաքական գործունեություն են ծավալում, փորձում մասնակցել քարոզարշավներին, հաճախ իրենք էլ քարոզում են, սակայն նրանց քաղաքական գործիչ անվանելը ճիշտ չէ: Ըստ Նախագահ Սարգսյանի՝ այս երկուսի կողքին կան նաև պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործիչներ, ովքեր մշտապես զբաղվում են քաղաքական գործունեությամբ՝ ունենալով որոշակի դիրք տվյալ քաղաքական կազմակերպության մեջ: Նախագահի համոզմամբ՝ քաղաքական հայացքներով հայտնի մարդ լինելը դեռ չի նշանակում լինել քաղաքական գործիչ:
Իր մոտեցումները ներկայացնելուց հետո բանախոսն առաջարկել է հանդիպումը շարունակել երկխոսության ձևաչափով՝ արծարծվող մտքերի շուրջ լսել միմյանց կարծիքները և մեկնաբանել հնչած տեսակետները:
Հանրապետության Նախագահը լսարանին խնդրել է առաջին հերթին կարծիքներ հայտնել, թե առհասարակ ի՞նչ որակներ են անհրաժեշտ քաղաքական գործչին: Հնչած բազմաթիվ տեսակետներին, որոնց հետ Նախագահը հիմնականում համաձայնել է, նա հավելել է ևս երեք հատկանիշ, որ, իր կարծիքով, պետք է ունենա քաղաքական գործիչը.
«Նախ քաղաքական գործիչը պետք է կարողանա թիմ ձևավորել: Որևէ մեկը միայնակ չի կարող հաջողության հասնել: Միգուցե, բիզնեսում շատ, թե քիչ կարող է, թեև այստեղ էլ է շատ կարևոր թիմը, միգուցե, անձնական կյանքում, բայց քաղաքականությունը ենթադրում է ամուր թիմի առկայություն: Երկրորդ հանգամանքը, որ ուզում եմ շեշտել և այստեղ ասվեց այդ մասին, բայց ոչ շատ հստակ՝ քաղաքական գործիչը պետք է կարողանա շատ հավասարակշռված լինել և հանդուրժողական: Քաղաքական գործիչը պետք է հասկանա, որ եթե մտնում է քաղաքականություն՝ հատկապես մեծ քաղաքականություն, ապա միշտ լինելու է քննադատության թիրախ: Եվ ով չի կարողանում ընկալել այդ քննադատությունն ու պահպանել հավասարակշռություն, որքան էլ դժվար լինի, նա չի կարող հասնել հաջողությունների:
Հաջորդ հատկանիշը, իմ կարծիքով, քաղաքական գործիչների համար այն է, որ նրանք պիտի ունենան իրավիճակը գնահատելու շատ մեծ ունակություն: Ընդհանրապես կյանքում՝ լինի դա զինվորական գործ, բիզնես, լինի, միգուցե, ապագա ընտանիք կազմելու խնդիր, պետք է, իրոք, կարողանալ գնահատել իրավիճակը»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը քաղաքական դպրոցի ունկնդիրներին այնուհետև առաջարկել է միասին փորձել հասկանալ, թե ի՞նչ է նշանակում արագ փոփոխվող աշխարհ, ի՞նչ է նշանակում արագ փոքրացող աշխարհ, և մեր իրականության վրա այդ երևույթն ի՞նչ ազդեցություն է ունենում:
Քննարկված թեմաներից են եղել նաև Հայաստանի Հանրապետության համար ամենամեծ սպառնալիքներն ու դրանց չեզոքացման ուղիները, որոնց շուրջ Հանրապետության Նախագահը և հանդիպման մասնակիցները իրենց տեսակետներն են ներկայացրել:
Անդրադարձ է եղել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին և այդ գործընթացում հայկական կողմի դիրքորոշումներին ևս: Նախագահն առաջարկել է դպրոցի սաներին, ովքեր հետաքրքրված են այս թեմայով, լավ նախապատրաստվել և առանձին հանդիպում կազմակերպել այս հարցի շուրջ՝ ներկայացնելու իրենց տեսակետները, փաստարկներն ու հակափաստարկները: Սերժ Սարգսյանը խոստացել է, որ սիրով կընդունի հերթական հանդիպման հրավերը և կմասնակցի այդ կարևոր քննարկմանը:

Kакие качества необходимы политическому деятелю: президент Армении - слушателям политической школы
Президент Серж Саргсян сегодня вечером побывал в гостях в политической школе Республиканской партии Армении ''Андраник Маргарян''. Президент встретился со слушателями школы и выступил перед этой аудиторией с лекцией, передает пресс служба президента Армении.
Серж Саргсян приветствовал воспитанников политической школы, которые являются людьми самых различных специальностей и профессий - от студентов до государственных служащих, часть из них беспартийные или члены разных партий. Отметив, что уже во второй раз встречается со слушателями политической школы ''Андраник Маргарян'', президент выразил надежду, что воспитанники этого потока также максимально эффективно используют период своей учёбы для приобретения новых знаний и навыков.
В начале лекции президент говорил о создающихся политическими партиями школах, назвав их кузницами будущих политических деятелей или тех, кто имеет желание заниматься политической деятельностью. Серж Саргсян отметил, что есть разница между политическими деятелями и теми, кто занимается политической деятельностью и является членами политической силы. Он отметил, что может назвать имена тысяч людей, которые являются членами партии и не занимаются политической деятельностью: у них есть политическая ориентация и раз в несколько лет, от выборов до выборов, они принимают решение голосовать за партию. Люди, которые занимаются политической деятельностью, по мнению президента Республики, это те, кто также время от времени занимается политикой, например, во время выборов ведёт очень активную политическую деятельность, пытается участвовать в агитационной кампании, часто сами агитируют, однако называть их политическими деятелями неправильно. Согласно президенту Саргсяну, наряду с этими двумя есть профессиональные политические деятели, которые всегда занимаются политической деятельностью, имея определённую позицию в данной политической организации. По убеждению президента, быть известным политическими взглядами человеком, ещё не означает быть политическим деятелем.
Представив свои подходы, лектор предложил продолжить встречу в формате диалога, выслушать мнения друг друга по поводу обсуждаемых мыслей и комментировать прозвучавшие точки зрения.
Президент Республики попросил аудиторию в первую очередь выразить мнения, о том, какие вообще качества необходимы политическому деятелю. К многочисленным прозвучавшим мнениям, с которыми президент в основном согласился, он добавил ещё три качества, которые, по его мнению, должен иметь политический деятель.
''Прежде всего, политический деятель должен уметь формировать команду. Потому что человек в одиночку не может достигнуть успеха. Возможно, в бизнесе, в большей или меньшей степени, может, хотя и здесь очень важна команда, возможно, в личной жизни, но политика предполагает наличие прочной команды. Второе обстоятельство, которое хочу подчеркнуть, и здесь об этом говорилось, но не очень четко, - политический деятель должен уметь быть очень уравновешенным и терпимым. Политический деятель должен понимать, что если он входит в политику, особенно, в большую политику, то всегда будет целью для критики. И кто не умеет воспринимать эту критику и обеспечивать равновесие, сколь бы трудно ни было, тот не может достигнуть успеха.
Следующее качество, по-моему, для политических деятелей состоит в том, что они должны иметь очень большую способность оценивать ситуацию.
Вообще в жизни, будет это военное дело, бизнес, будет возможно, вопрос создания будущей семьи, нужно, действительно уметь оценивать ситуацию'', - сказал президент Республики.
Серж Саргсян затем предложил слушателям политической школы вместе попытаться понять, что означает быстро меняющийся мир, что означает быстро уменьшающийся мир и какое влияние это явление оказывает на нашу действительность.
Среди тем обсуждения были самые большие угрозы для Республики Армения и пути их нейтрализации. Президент Республики и участники встречи представили свои точки зрения по этому поводу.
Был затронут процесс решения Карабахского конфликта и позиции армянской стороны в этом процессе. Президент предложил воспитанникам школы, которые заинтересованы этой темой, хорошо подготовиться и организовать отдельную встречу по этому вопросу, чтобы представить свои точки зрения, доводы и контрдоводы. Серж Саргсян пообещал, что с радостью примет приглашение на следующую встречу и будет участвовать в этом важном обсуждении.