Մենք այլ ճանապարհ չունենք բացի գիտելիքահենք տնտեսության վրա խարսխված պետություն կառուցելուց. Ս. Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է նոյեմբերի 5-8-ը Երևանում անցկացվող Երկրորդ համահայկական գիտական համաժողովի մասնակիցներին՝ հայազգի ճանաչված գիտնականների ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իռլանդիայից, Դանիայից և մի շարք այլ երկրներից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գիտնականներին հայրենիքում և կարևորել արդեն պարբերական բնույթ ստացող Համահայկական գիտական համաժողովի անցկացումը Երևանում: «Շատ կարևոր է, որ երիտասարդները այս միջոցառման շրջանակներում հնարավորություն են ունենում շփվելու գիտության, տեխնոլոգիաների ոլորտում արդեն մեծ հաջողությունների հասած անհատների հետ, բայց կարծում եմ, որ այս համաժողովը կարևոր է նաև այլ տեսանկյունից. այն հնարավորություն է ոչ միայն գիտության մեջ նոր գաղափարների, առանձին ճյուղերում հաջողությունների հասած մարդկանց հետ երիտասարդների շփման, այլ նաև շատ լավ հնարավորություն է տեսնելու, թե հաջողության հասած մարդիկ ինչով կարող են օգտակար լինել մեր երկրին: Մենք այլ ճանապարհ չունենք գիտելիքահենք տնտեսության վրա խարսխված պետություն կառուցելուց բացի»,- ընդգծել է Նախագահ Սարգսյանը՝ ներկայացնելով պետության ներկայիս սուղ հնարավորությունների պայմաններում անգամ կրթության, գիտության բնագավառներում հաջողությունների հասած և ձգտումներ ունեցող մարդկանց խրախուսման, աջակցության ուղղությամբ իրականացվող հետևողական քաղաքականությունը:
Հանդիպմանը մասնակցող գիտնականները պատմել են Հանրապետության նախագահի աջակցությամբ կյանքի կոչված Համահայկական գիտական համաժողովներից իրենց տպավորությունների, առաջին համաժողովից հետո արձանագրված ձեռքբերումների, ինչպես նաև այս օրերին Հայաստանից բազմաթիվ երիտասարդ գիտնականների մասնակցությամբ միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցած քննարկումների մասին, որոնք միտված են համատեղելու սփյուռքի և Հայաստանի գիտական ներուժը, փորձի փոխանակում իրականացնելու, քննարկելու գիտության, կրթության բնագավառների խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները, նաև Հայաստանի զարգացմանն իրենց նպաստը բերելու հնարավորությունները:
Հայազգի գիտնականները Հանրապետության նախագահի հետ մտքեր են փոխանակել Հայաստանում գիտության և կրթության զարգացման խթանման նպատակով հետագա համագործակցության շուրջ: Հանդիպման ընթացքում նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է նաև գիտնականներին հետաքրքրող հարցերին:

Президент Армении принял участников II Всеармянской научной конференции
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял участников проходящей в Ереване 5-8 ноября II Всеармянской научной конференции - знаменитых ученых армянской национальности из США, России, Франции, Ирландии, Дании и ряда других стран, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики приветствовал ученых на родине и подчеркнул важность уже приобретающего регулярный характер проведения в Ереване Всеармянской научной конференции. "Очень важно, что молодые люди в рамках этого мероприятия имеют возможность общаться с личностями, уже достигшими больших успехов в науке, сфере технологий. Но думаю, что эта конференция важна также с другой точки зрения. Она не только предоставляет возможность для контакта молодёжи с новыми идеями, людьми, достигшими успехов в отдельных отраслях, но также является очень хорошей возможностью, чтобы увидеть, чем могут достигшие успеха люди быть полезными нашей стране. У нас нет иного пути, кроме как строить государство, основанное на наукоёмкой экономике", - подчеркнул президент Саргсян, представляя последовательную политику, реализуемую даже при нынешних ограниченных возможностях государства в направлении поощрения, помощи достигшим успехов в сфере образования, науки и имеющим устремления людям.
Участвующие во встрече ученые поделились своими впечатлениями от Всеармянской научной конференции, воплощенной в жизнь с помощью президента Республики. Они также рассказали достижениях после первой конференции, а также о состоявшихся в эти дни в рамках мероприятия при участии многих молодых ученых из Армении обсуждениях, которые нацелены на совмещение научного потенциала Диаспоры и Армении, обмен опытом, поиск путей решения проблем науки и образования, а также обсуждение возможностей внести свой вклад в развитие Армении.
Ученые-армяне обменялись с президентом Республики мнениями по поводу дальнейшего сотрудничества с целью стимулирования развития науки и образования в Армении. В ходе встречи президент Саргсян ответил также на интересовавшие ученых вопросы.