Մենք այլ ճանապարհ չունենք բացի գիտելիքահենք տնտեսության վրա խարսխված պետություն կառուցելուց. Ս. Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է նոյեմբերի 5-8-ը Երևանում անցկացվող Երկրորդ համահայկական գիտական համաժողովի մասնակիցներին՝ հայազգի ճանաչված գիտնականների ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իռլանդիայից, Դանիայից և մի շարք այլ երկրներից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գիտնականներին հայրենիքում և կարևորել արդեն պարբերական բնույթ ստացող Համահայկական գիտական համաժողովի անցկացումը Երևանում: «Շատ կարևոր է, որ երիտասարդները այս միջոցառման շրջանակներում հնարավորություն են ունենում շփվելու գիտության, տեխնոլոգիաների ոլորտում արդեն մեծ հաջողությունների հասած անհատների հետ, բայց կարծում եմ, որ այս համաժողովը կարևոր է նաև այլ տեսանկյունից. այն հնարավորություն է ոչ միայն գիտության մեջ նոր գաղափարների, առանձին ճյուղերում հաջողությունների հասած մարդկանց հետ երիտասարդների շփման, այլ նաև շատ լավ հնարավորություն է տեսնելու, թե հաջողության հասած մարդիկ ինչով կարող են օգտակար լինել մեր երկրին: Մենք այլ ճանապարհ չունենք գիտելիքահենք տնտեսության վրա խարսխված պետություն կառուցելուց բացի»,- ընդգծել է Նախագահ Սարգսյանը՝ ներկայացնելով պետության ներկայիս սուղ հնարավորությունների պայմաններում անգամ կրթության, գիտության բնագավառներում հաջողությունների հասած և ձգտումներ ունեցող մարդկանց խրախուսման, աջակցության ուղղությամբ իրականացվող հետևողական քաղաքականությունը:
Հանդիպմանը մասնակցող գիտնականները պատմել են Հանրապետության նախագահի աջակցությամբ կյանքի կոչված Համահայկական գիտական համաժողովներից իրենց տպավորությունների, առաջին համաժողովից հետո արձանագրված ձեռքբերումների, ինչպես նաև այս օրերին Հայաստանից բազմաթիվ երիտասարդ գիտնականների մասնակցությամբ միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցած քննարկումների մասին, որոնք միտված են համատեղելու սփյուռքի և Հայաստանի գիտական ներուժը, փորձի փոխանակում իրականացնելու, քննարկելու գիտության, կրթության բնագավառների խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները, նաև Հայաստանի զարգացմանն իրենց նպաստը բերելու հնարավորությունները:
Հայազգի գիտնականները Հանրապետության նախագահի հետ մտքեր են փոխանակել Հայաստանում գիտության և կրթության զարգացման խթանման նպատակով հետագա համագործակցության շուրջ: Հանդիպման ընթացքում նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է նաև գիտնականներին հետաքրքրող հարցերին:

Serzh Sargsyan: We Have No Other Way But to Build a Knowledge-Based Economy
Today, on November 8, the RA President Serzh Sargsyan received a group of participants of the 2nd All-Armenian Scientific Conference held in Yerevan on November 5-8. The delegation consisted of prominent Armenian scientists and scholars from the United States, Russia, France, Ireland, Denmark and other countries.
Welcoming the scientists to Homeland, the President highlighted the holding of this already traditional conference in capital Yerevan.
"It is crucial for young people to have the opportunity of communicating with individuals who have already achieved great success in science and technology, but I believe that this forum is also important from another perspective: it is not only a chance for young people to get familiar with new scientific ideas, but it is also a good opportunity to see how successful people can be of service to our country. We have no other way but to build a knowledge-based economy," President Sargsyan emphasized, presenting Armenia’s consistent policy of encouraging and promoting successful scientists and the individuals with great aspirations amid the financial constraints faced in the country.
The scientists in attendance talked about their impressions of the President-supported All-Armenian Scientific Conference, dwelling on the achievements recorded since the first forum. They evoked those substantive discussions held with many young Armenian researchers that are supposed to combine the scientific potential of Armenia and the Diaspora, exchange know-how, as well as to discuss issues relevant research and education and the ways of dealing with them in a bid to promote Armenia’s development.
The guests exchanged ideas with the President of Armenia on further cooperation for the promotion of science and education in Armenia. During the meeting, President Sargsyan answered the scientists’ questions.