Պուտինն ու Նազարբաևն այլընտրանք են պատրաստում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագծին
Ռուսաստանի և Ղազախստանի տարածքներով Չինաստանից Եվրոպա նոր երկաթուղու գործարկումը դրականորեն կանդրադառնա երկրների արդյունաբերության ու լոգիստիկայի վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Չելյաբինսում ՌԴ-ի և Ղազախստանի միջտարածաշրջանային համագործակցության ХIV ֆորումի լիագումար նիստի արդյունքներով։
«Դա խթան կհաղորդի մի ողջ շարք ոլորտների զարգացմանը, քանի որ նախագիծը կարող է լինել շատ մասշտաբային», - հայտարարել է Պուտինը։
Հիշեցնենք, հոկտեմբերի 30-ին պաշտոնապես բացվել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը: Այս տրանսպորտային միջանցքը կապում է Ասիան Եվրոպայի հետ՝ շրջանցելով Ռուսաստանին:

Путин и Назарбаев готовят альтернативу проекту Баку-Тбилиси-Карс
"Запуск новой железной дороги из Китая в Европу через территории России и Казахстана положительно отразится на промышленности и логистике стран". Об этом накануне, 9 ноября, заявил президент РФ Владимир Путин по итогам пленарной сессии ХIV Форума межрегионального сотрудничества РФ и Казахстана в Челябинске, передает haqqin.az.
"Это дало бы хороший импульс в развитии целого ряда отраслей, поскольку проект мог бы быть очень масштабным", - заявил Путин.
30 октября официально открылась железная дорога Баку-Тбилиси-Карс (БТК). Это транспортный коридор, который станет новым железнодорожным маршрутом, связывающим Европу и Азию в обход России.