Արցախում Հանրապետության նախագահի որդուց սկսած՝ բոլորը ծառայում են. Աշոտ Ղուլյան
Մենք չպետք է գնանք այն հակադրությանը՝ գիտությո՞ւնն է կարևոր, թե՞ անվտանգությունը. մենք միաժամանակ ստիպված ենք դրանք համադրել: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Արցախի հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն՝ անդրադառնալով «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի դրույթներին և դրա շուրջ ստեղծված աղմուկին՝ մասնավորապես, դասադուլներին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում անպայման կգտնեն այս հարցի ճիշտ լուծումը: Արցախում վաղուց է այդպես, որևէ տարկետման իրավունք չկա: Միայն առողջության հետ կապված հարցը կարող է երիտասարդին ազատել բանկից ծառայելու հանգամանքից: Անկախ նրանցից՝ երիտասարդները պետպատվերով են սովորում, թե մասնավոր բուհում, 18 տարեկանից գնում են բանակ»,- նշել է Ղուլյանը:
Հարցին, թե Արցախում պաշտոնյաների որդիներն էլ ե՞ն բանակ գնում, Ղուլյանը հաստատեց՝ այո, բայց անուններ չտվեց:
«Ես չեմ ցանկանում անձնական օրինակներ բերել, բայց բոլոր պաշտոնյաների որդիները՝  Հանրապետության նախագահի որդուց սկսած՝18 տարեկանը լրանալուց հետո ծառայում են»,- ասել է խորհրդարանի նախագահը:

Ашот Гулян: в Арцахе нет права на отсрочку от армии по учебе
Нельзя противопоставлять важность науки и безопасности. Мы вынуждены совмещать. Безопасность - очень важна, но не нужно упускать и важность науки. Об этом сегодня в Национальном Собрании Армении в беседе с журналистами сказал спикер парламента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Ашот Гулян, передает Panorama.am.
Соответствующее заявление Ашот Гулян сделал, коснувшись забастовки, объявленной группой студентов Ереванского государственного университета (ЕГУ) в связи с инициированным министерством обороны РА законопроектом, ограничивающим право на отсрочку от армии.
Отметим, делегация НС Арцаха прибыла в Армению для участия в 12-м заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС НКР.
''Я считаю, что в Армении непременно найдут правильное решение. В Арцахе давно так: отсрочки от службы нет'', - отметил Гулян, добавив: ''Независимо от того, поступили молодые люди на бюджет, или на платное отделение, они с 18 лет идут в армию''.
Что же касается службы в армии сыновей высокопоставленных должностных лиц, Ашот Гулян отметил: ''Не хочу называть конкретных имен. Но сыновья всех должностных лиц, начиная от сына президента республики, при достижении 18-летнего возраста идут в армию''.