Նալբանդյանը՝ Իսրայելում. Հոլոքոստը չէր լինի, եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին դատապարտվեր
Ժամանակին դատապարտելով Հայոց ցեղասպնությունը՝ հնարավոր կլիներ փրկել հրեաներին, Իսրայելում դա գնալով ավելի լավ են հասկանում, Իսրայելի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, հայտնում է Sputnik Армения-ն:
Իսրայել այցի ընթացքում Էդվարդ Նալբանդյանը բաց չի թողել Յադ Վաշեմ հուշահամալիրում ևս մեկ անգամ լինելու հնարավորությունը:
Երկու հուշարձանները՝ Երուսաղեմի Յադ Վաշեմը և Երևանի Ծիծեռնակաբերդը, կոչ են անում հայերին և հրեաներին միավորել իրեն ջանքերը մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների դեմ պայքարում: Առավել ևս, որ բազմաթիվ պատմաբաններ և իրավագետներ կարծում են, որ Հոլոքոստը կարող էր և չլինել, եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին ճանաչվեր և դատապարտվեր, նկատել է նախարարը:
«Այդիսկ պատճառով, մենք ակնկալում ենք, որ Իսրայելը պաշտոնապես կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք տեսնում ենք, որ գնալով ավելանում է Իսրայելի հասարակական կարծիքն արտահայտող այն մարդկանց թիվը, ովքեր կողմ են դրան», - հայտարարել է Նալբանդյանը:

Глава МИД Армении в Израиле: Холокоста могло не быть, если бы Геноцид армян вовремя признали
Вовремя осудив Геноцид армян, можно было спасти евреев, в Израиле это понимают все больше, заявил в интервью Общественному ТВ Израиля глава МИД Армении Эдвард Налбандян, передает Sputnik Армения.
В ходе визита в Израиль глава МИД Армении Эдвард Налбандян не упустил возможность вновь побывать в мемориале Яд Вашем.
Два мемориала, иерусалимский Яд Вашем и ереванский Цицернакаберд, призывают армян и евреев объединить усилия в борьбе с преступлениями против человечества. Тем более, что многие историки и правоведы считают: Холокоста могло бы не быть, если бы Геноцид армян вовремя признали и осудили, заметил министр.
"Поэтому мы ожидаем, что Израиль официально признает Геноцид армян. Мы видим, что все больше людей, выражающих общественное мнение Израиля, выступают за это", - заявил Налбандян.