Վարչապետը ծանոթացել է տրանսպորտային ոլորտում ծրագրային լուծումների մշակմամբ զբաղվող «Օպտիմ» ընկերության գործունեությանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է Հայաստանում գործունեություն ծավալող «Օպտիմ» (Optym) ընկերության գրասենյակ, որը մասնագիտացած է տրանսպորտային ցանցերում օպտիմալացման ալգորիթմների և որոշումների կայացման համակարգերի մշակման գործում:
Վարչապետը շրջայց է կատարել ընկերության ստորաբաժանումներում, ծանոթացել դրանց գործունեությանը, ստեղծված աշխատանքային պայմաններին, իրականացվող ծրագրերին և զարգացման հեռանկարներին: «Օպտիմ»-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ ընկերությունն արդյունավետ համագործակցում է բեռնափոխադրումների, երկաթուղային, ավիացիոն և ավտոբուսային հաղորդակցության ոլորտի առաջատար կազմակերպությունների հետ: Ըստ նրանց՝ խելացի ծրագրային լուծումները թույլ են տալիս տրանսպորտային ընկերություններին նվազեցնել ծախսերը, ավելացնել շահութաբերությունը և բարելավել սպասարկման որակը:
Կարեն Կարապետյանը ողջունել է «Օպտիմ»-ի ակտիվ գործունեությունը մեր երկրում և կառավարության անունից համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել: Կառավարության ղեկավարն առաջարկել է համատեղ աշխատել՝ ՀՀ ողջ տարածքում տրանպորտային ցանցի արդյունավետ լոգիստիկ սխեմայի ձևավորման և որոշումների կայացման համակարգի մշակման հարցում: Ընկերության ղեկավարությունը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության համար և համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ առաջիկայում ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության հետ համատեղ սկսել տեխնիկական առաջադրանքի մշակման աշխատանքները:
«Օպտիմ»-ն իր գործունեությունն իրականացնում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, Հայաստանում, Հնդկաստանում և Ավստրալիայում գործող 4 գրասենյակի միջոցով: Նաև ԵԱՏՄ-ում և ԵՄ-ում գործունեություն ընդլայնումն «Օպտիմ Արմենիա»-ին, որը ընկերության 2-րդ խոշոր գրասենյակն է աշխարհում, հնարավորություն կտա վերածվել տարածաշրջանային կենտրոնի, օտարերկրացի հաճախորդներ ներգրավել և ծառայություններ մատուցել: Աշխատակազմը բաղկացած է բարձր որակավորում ունեցող 80 մասնագետից՝ տեխնիկական համակարգերի ճարտարապետներ, դիզայներներ, ծրագրավորողներ, տվյալների բազաների նախագծողներև մշակողներ և որակի ապահովման մասնագետներ: Ներկայում շուրջ 1,000,000 ԱՄՆ դոլարի ներդրման արդյունքում ընդլայնվել է ընկերության գրասենյակային տարածքը և ավելի քան 140 բարձրակարգ մասնագետի աշխատատեղով ապահովելու հնարավորություն է ստեղծվել: «Օպտիմ»-ի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ առաջիկայում նախատեսում են հայաստանյան բուհերում իրականացնել մասնագիտական հմտությունները զարգացնող տարբեր դասընթացներ՝ նպատակ ունենալով զարգացնելու գործառնական հետազոտության, օպտիմալացման տեսության և որոշումների կայացման ավտոմատացման ոլորտները:

Премьер Армении посетил компанию, разрабатывающую программные решения в сфере транспорта
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня посетил офис осуществляющей в Армении деятельность компании "Оптим" (Optym), которая специализируется в сфере разработки алгоритмов оптимизации и систем принятия решений в транспортных сетях, сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр обошел подразделения компании, ознакомился с их деятельностью, созданными условиями работы, осуществляемыми программами и перспективами развития. Представители "Оптим"-а отметили, что компания результативно сотрудничает с ведущими организациями сфер грузовых перевозок, железнодорожного, авиационного и автобусного сообщения. По их словам, разумные программные решения позволяют транспортным компаниям минимизировать расходы, повысить прибыльность и улучшить качество обслуживания.
Карен Карапетян приветствовал активную деятельность "Оптим"-а в нашей стране и от имени Правительства выразил готовность к сотрудничеству. Глава Правительства предложил совместно работать в вопросе формирования эффективной логистической схемы транспортной сети на всей территории РА и разработки системы принятия решений. Руководство компании поблагодарило Премьер-министра за доверие и выразило готовность к сотрудничеству. Достигнута договоренность совместно с Министерством транспорта, связи и информационных технологий РА в ближайшее время начать работы по разработке технического задания.
"Оптим" осуществляет деятельность посредством четырех офисов, действующих в Соединенных Штатах Америки, Армении, Индии и Австралии. Расширение деятельности в ЕАЭС и ЕС позволит офису "Оптим-Армения", который является вторым крупным офисом компании в мире, стать региональным центром, привлечь иностранных клиентов и предоставлять услуги. Персонал состоит из имеющих высокую квалификацию 80 специалистов: архитекторов технических систем, дизайнеров, программистов, проектировщиков и разработчиков баз данных и специалистов обеспечения качества. В настоящее время в результате инвестирования 1,000,000 долларов США расширена офисная площадь компании и создана возможность обеспечения рабочими местами 140 высококвалифицированных специалистов. Представители "Оптим"-а проинформировали, что в ближайшее время планируют провести в вузах Армении развивающие профессиональные навыки различные учебные курсы, имея целью развивать сферы операционных исследований, теорий оптимизации и автоматизации принятия решений.