Ադրբեջանում 3-րդ երկրաշարժն է տեղի ունեցել. այն զգացվել է նաև Արցախում և Հայաստանում
Նոյեմբերի 17-ին, տեղական ժամանակով ժամը 17:27-ին (Գրինվիչի ժամանակով` 13:27-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 40.100 և արևելյան երկայնության 47.250աշխարհագրական կոորդինատներով (Ադրբեջան, Աղջաբերդ քաղաքից 20 կմ հյուսիս-արևմուտք), օջախի 10 կմ խորությամբ, 4.5 մագնիտուդով երկրաշարժ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԻՆ պաշտոնական կայքէջից
Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունն էպիկենտրոնում կազմել է 5-6 բալ, որը նոյեմբերի 15-ին տեղի ունեցած երկրաշարժի հետցնցումն է և համեմատաբար ավելի թույլ է, քան մայր ցնցումը:
Երկրաշարժը զգացվել է Արցախի Հանրապետությունում՝ 3-4 և ՀՀ հարավ-արևելյան շրջաններում 3 բալ ուժգնությամբ:

New Earthquake Recorded in Azerbaijan
A 4.5 magnitude earthquake has hit Azerbaijan, some 26 kilometers northwest of the town of Aghjaberd at a depth of 10 kilometers, Armenia’s National Service for Seismic Protection at Ministry of Emergency Situations reported, adding the geographical coordinates of the tremor were northern latitude 40. 100 and eastern longitude 47.250, panorama.am reports.
In the epicenter of the quake, which struck at about 17:27 local time (GMT 13:27) on November 17, the tremor measured magnitude 5-6 points.
According to the source, the quake was also felt in the territory of Artsakh with magnitude 2-3 points and in southeastern regions of Armenia with magnitude 3 point.
To remind, a 3.4- magnitude earthquake hit central Azerbaijan, 26 kilometers west of Aghjaberd at a depth of 10 kilometers on November 16.