Բաքվում հայերի ջարդի ականատես․ աշխարհասփյուռ հայությունը երբեք չպետք է մոռանա այդ ողբերգական իրադարձությունները
1988թ. Սումգայիթում, Բաքվում և Կիրովաբադում հայ բնակչության ջարդերով սկիզբ դրված Ադրբեջանցիների հայատյաց քաղաքականությունը շարունակվում է նաև մեր օրերում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ամերիկահայ գրող, հասարակական գործիչ Աննա Աստվածատուրյան-Տուրկոտը, ով Բաքվի փախստական է:
«Սումգայիթի ջարդը Բաքվում մեր կյանքի վերջի սկիզբն էր, մեր մանկության վերջի սկիզբն էր: Ադրբեջանի ղեկավարությունն ամբոխին ուղարկեց հայերին կոտորելու, Բաքվում, Կիրովաբադում, Սումգայիթում: 30 տարի է անցել այդ իրադարձություններից, սակայն ես գիտեմ, որ այդ գազանություններն ադրբեջանցիների կողմից շարունակվում են հայերի դեմ Արցախում և ողջ աշխարհում: Դրա համար ես կարծում եմ, որ աշխարհասփյուռ հայությունը երբեք չպետք է մոռանա այդ ողբերգական իրադարձությունները, որովհետև մեր մոռանալու դեպքում այդպիսի հանցագործությունները կկրկնվեն։
Աննա Աստվածատուրյան-Տուրկոտը նաև հայտնել է, որ Մոսկվայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացել է իր հեղինակած «Գաղթ դեպի անհայտություն» գրքի շնորհանդեսը, որում պատմվում է 1988-1992թթ․ Ադրբեջանում հայերի կոտորածների մասին:
Աննա Աստվածատուրյան-Տուրկոտը 1988թ. եղել է 11 տարեկան և ականատես է եղել Բաքվում հայերի ջարդերին: Նա իր տեսած վայրագությունները նկարագրել է իր օրագրում, որի հիման վրա էլ գրել է իր գիրքը:

Baku Pogrom Eyewitness Calls on not to Forget the Armenian Massacres
The Azerbaijani anti-Armenian policy, launched in 1988 in Sumgait, Baku and Kirovabad by the Armenian massacres, continues until today, Anna Astvatsaturian Turcotte, American-Armenian writer, public figure, a refugee from Baku, said during a press conference in Yerevan, Armenpress reports.
“The Sumgait pogrom in Baku was the beginning of the end of our life, the end of our childhood. The Azerbaijani leadership sent the crowd to massacre Armenians in Baku, Kirovabad and Sumgait. 30 years passed since these events, but I know that Azerbaijanis still continue these atrocities against Armenians in Artsakh and around the world. That’s why I think that the Diaspora-Armenians should never forget these tragic events because if we forget them such crimes will repeat,” she said.
She also informed that the presentation of her book titled "Nowhere: A Story of Exile" was held in Moscow and St. Petersburg which tells the story of Armenian massacres in Azerbaijan in 1988-1992.
Anna Astvatsaturian Turcotte witnessed the Armenian massacres in Baku when she was 11 years old in 1988.