ԵՄ օֆշորային երկրների սև ցուցակ է հրապարակել
Եվրամիության Ֆինանսների նախարարները հրապարակել են ԵՄ հետ հարկային դաշտում համագործակցությունից խուսափող երկրների սև ցուցակ: Այն կազմված է 17  երկրներից, որոնց մեծ մասի իրավասության ներքո են գտնվում օֆշորային գոտիներ, հաղորդում է BBC գործակալությունը:
Սև ցուցակում հայտնված երկրներ են. Ամերիկյան Սաոմա, Բահրեյն, Բարբադոս, Գրենադա, Գուամ, Մակաո, Մոնղոլիա, Նամիբիա, ԱՄԷ, Պալաու, Պանամա, Սենթ-Լյուսիա, Սամոա, Տրինիդադ և Տոմագո, Թունիս, Հարավային Կորեա և Մարշալյան կղզիներ:
«Մենք ԵՄ մակարդակով կազմել ենք սև ցուցակ, որում ներառվել են հարկերից խուսափող երկրներ»,- նշել է Ֆրանսիայի Ֆինանսների նախարար Բրյունո լե Մերան:
Նախարարի խոսքերով ցուցակում հայտնված երկրները կարող են կորցնել Եվրամիության ֆոնդերին հասանելիությունը: Նրանց դեմ կկիրառվեն նաև այլ պատժամիջոցներ, թե հատկապես ինչպիսիք, ԵՄ-ում կորոշեն մի քանի շաբաթվա ընթացքում:

ЕС опубликовал черный список стран-офшоров
Министры финансов стран Евросоюза во вторник опубликовали черный список стран, не желающих сотрудничать с ЕС в сфере налоговой отчетности. Список состоит из 17 стран, в юрисдикции большинства из которых находятся офшорные зоны, передает BBC.
В опубликованный черный список вошли: Американское Самоа, Бахрейн, Барбадос, Гренада, Гуам, Макао, Маршалловы острова, Монголия, Намибия, Объединенные Арабские Эмираты, Палау, Панама, Сент-Люсия, Самоа, Тринидад и Тобаго, Тунис и Южная Корея.
"Мы на уровне ЕС приняли список стран, правительства которых делают недостаточно для борьбы с уходом от налогов", - цитирует агентство Рейтер министра финансов Франции Брюно ле Мэра.
По словам министра, оказавшиеся в списке страны могут потерять доступ к фондам Евросоюза. Против них будут введены и другие меры: какие именно, в ЕС решат в течение нескольких недель.