Վրաստանի առաջին և միակ կին օդաչու, 25-ամյա հայուհին իր արիության համար պարգևատրվել է NASA-ի տիեզերագնացի կողմից
© FB / Nadya Benklyan
NASA-ի տիեզերագնաց Հայդի Ֆայֆերը Վրաստանի քաղաքացիական ավիացիայի առաջին և առայժմ միակ կին օդաչու` 25-ամյա հայուհի Նադեժդա Բենկլյանին է հանձնել ԱՄՆ-ի դեսպանատան պարգևը «Կանանց առաջնորդության և արիության համար», հաղորդում է Sputnik Գրուզիան։
Պարգևատրման արարողությունը կայացել է Վրաստանի ավիացիոն համալսարանում, որի շրջանավարտ է Բենկլյանը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է, առավել ևս, որ այդ պարգևն ինձ հանձնել է նման կարևոր անձնավորություն։ Ես հիացած եմ նրանով։ Անհավանական զգացողություն է, երբ նման մարդը հիանում է քեզնով։ Պարզվում է` նա ցանկացել է օդաչու դառնալ, բայց տեսողական խնդիրների պատճառով չի կարողացել», - ասել է Բեկլյանը Sputnik Գրուզիային։
Ֆայֆերը ոչ միայն NASA–ի տիեզերագնաց է 1993թ-ից, այլ նաև ԱՄՆ ծովային նավատորմի կապիտան։ Նա առաջին անգամ տիեզերքում եղել է 2006թ.-ին։

Астронавт NASA вручила награду первой женщине-пилоту Грузии - 25-летней Надежде Бенклян
Астронавт NASA Хайди Файфер вручила награду посольства США "За женское лидерство и храбрость" первой и пока единственной в гражданской авиации Грузии женщине-пилоту - 25-летней Надежде Бенклян.
Церемония награждения состоялась в Авиационном университете Грузии, выпускницей которого является Бенклян.
"Это большая честь для меня, при том, что эту награду мне вручала такая значимая личность. Я от нее в восторге. Это такое невероятное ощущение, когда такой человек восхищается тобой. Оказывается, она хотела стать пилотом, но из-за проблем со зрением не смогла",- сказала Беклян Sputnik Грузия.
Файфер не только астронавт NASA с 1993 года, но и капитан морского флота США. Астронавт впервые побывала в космосе в 2006 году.