ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները հայտարարություն են տարածել Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ
ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, ԵԱՀԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Վերոնիկ Ռոժե-Լագանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնն դեկտեմբերի 7-ին համատեղ հայտարարություն են տարածել Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, հայտնում է Panorama.am-ը։
ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 24-րդ հանդիպման ավարտին ընդունված հայտարարությունում Մինսկի խմբի երկրների ներկայացուցիչները վերահաստատում են իրենց միասնական դիրքորոշումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի՝ մասնավորապես ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման հավասար իրավունքների հիման վրա, հավելելով, թե հակամարտության խաղաղ կարգավորումը միակ ճանապարհն է տարածաշրջանի ժողովուրդներին իրապես հաշտեցնելու համար։
«Ողջունում ենք հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև բարձ մակարդակի երկխոսության վերսկումը, ինչպես նաև արտգործնախարարների միջև դեկտեմբերի 6-ին Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպումը։ Գոհունակություն ենք հայտնում բանակցությունների ակտիվության կապակցությամբ և կողմերին կոչ անում ջանքեր ներդնել քաղաքական կարգավորմանն առնչվող էական հարցերի շուրջ փոխզիջման հասնելու ուղղությամբ։ Հակամարտության լուծման հետաձգումը էլ ավելի կբարդացնի իրադրությունը և կասկածի տակ կառնի կողմերի`հարատև համաձայնության հասնելու հանձնառությունը», - նշված է հայտարարության տեքստում;
Հայտարարության հեղինակներն այնուհետև կոչ են անում Բաքվին և Երևանին ընդունել վստահության ամրապնդման միջոցները, մասնավորապես ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաքելության ընդլայնումն ու իրականացնել 2016  թ-ին  Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ընդունած այլ համաձայնությունները։
Հիշատակվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջարկած և կողմերի հավանության արժանացած անհետ կորած անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի հովանու ներքո, ինչպես նարև խրասուսել մարդկային շփումները ադրբեջանցիների և հայերի միջև զերծ մնալով նմանօրինակ մարդասիրական նախաձեռնությունները քաղաքականացնելուց։
«Մեր երկրները պատրաստակամ են սերտորեն աշխատել կողմերի հետ հանուն հարատև ու խաղաղ կարգավորման։ Մենք հանձնարարել ենք մեր համանախագահներին շարունակել միջնորդական գործունեությունը կողմերին ներկայացված աշխատանքային առաջարկների շուրջ փոխզիջման հասնելու հարցում, այնուհանդերձ ընդգծում ենք,  որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերջ տալու գլխավոր պատասխանատվությունը կրում են ադրբեջանցի և հայ առաջնորդները», - ասված է հայտարարության մեջ։

Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ довольны активизацией переговорного процесса по карабахскому конфликту
Сайт ОБСЕ обнародовал принятое сегодня в Вене Совместное заявление глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, передает Panorama.am.
В тексте, в частности, отмечается:
"По случаю заседания Совета министров ОБСЕ в Вене, мы, главы делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, Государственный секретарь Соединенных Штатов Америки Рекс Тиллерсон и Постоянный представитель Франции Вероника Роже-Лакан, – по-прежнему едины в нашем стремлении оказывать посредническое содействие в мирном урегулирования нагорно-карабахского конфликта на базе основополагающих принципов Хельсинкского Заключительного акта, в том числе неприменения силы или угрозы ее применения, уважения территориальной целостности, равноправия и права народов на самоопределение.
Мы вновь заявляем о нашей общей приверженности переговорам по мирному разрешению данного конфликта как единственному пути достижения подлинного примирения между народами региона.
Мы приветствуем возобновление диалога на высшем уровне между президентами Армении и Азербайджана в Женеве 16 октября с.г., а также встречу между министрами иностранных дел этих стран, которая состоялась 6 декабря в Вене под эгидой сопредседателей Минской группы.
Мы выражаем удовлетворение в связи с активизацией переговорного процесса и призываем стороны сосредоточить свои усилия на поиске компромиссов по сущностным вопросам политического урегулирования. Дальнейшее затягивание лишь усложнит ситуацию и может поставить под вопрос приверженность Сторон достижению прочного соглашения.
Со ссылкой на заявление двух президентов о своем обязательстве предпринять дополнительные меры для снижения напряженности на линии соприкосновения, мы настоятельно призываем Баку и Ереван принять проект предложения ОБСЕ по расширению миссии Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ. Кроме того, должны быть реализованы и другие решения, принятые в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году. Мы также приветствуем рассмотрение Сторонами предложений сопредседателей, направленных на возобновление гуманитарных контактов между армянами и азербайджанцами, а также содействие Международному комитету Красного Креста в его усилиях по обмену информацией о пропавших без вести лицах, и призываем Стороны избегать неуместной политизации указанных важных гуманитарных шагов.
Наши страны по-прежнему готовы к тесному сотрудничеству со Сторонами в деле достижения устойчивого мирного урегулирования. Мы поручили нашим сопредседателям продолжать свою посредническую деятельность в целях содействия достижению компромисса по рабочим предложениям, представленным на рассмотрение Сторон, но при этом подчеркиваем, что основная ответственность за прекращение нагорно‑карабахского конфликта лежит на лидерах Армении и Азербайджана".