Էդուարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակությանը
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 11-ին ընդունեց Ամերիկայի հայկական համագումարի նախագահ Քարոլին Մյուգարին և Ամերիկայի հայկական համագումարի հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորեց համահայկական խնդիրների բարձրաձայնման և լուծման ուղղությամբ Ամերիկայի հայկական համագումարի բեղմնավոր գործունեությունը, ինչպես նաև՝ արտգործնախարարության հետ շարունակական համագործակցությունը։
Անդրադարձ արվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին։ Հանգամանալից քննարկվեցին համահայկական օրակարգի հարցեր:

Foreign Minister of Armenia Received the Delegation of the Armenian Assembly of America
On December 11, Foreign Minister Edward Nalbandian received Carolyn Mugar, President of the Armenian Assembly of America (AAA), and Anthony Barsamian, Co-Chairman of the Board of Trustees of the Armenian Assembly of America (AAA), official page of Foreign Ministry of Armenia reports.
Welcoming the guests, Minister Nalbandian highlighted the importance of productive activity of the AAA towards raising and solving Pan-Armenian issues, as well as continuous cooperation with the Foreign Ministry.
Efforts exerted by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs towards the peaceful settlement of the Karabakh conflict were touched upon. The interlocutors had a thorough discussion over the Pan-Armenian agenda issues.