Հայ-թուրքական առնչություններն ու Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը 2017թ-ին
2017թ-ին հայ-թուրքական առնչություններում որևէ դրական զարգացում չգրանցվեց: Հայ-թուրքական սահմանը դեռևս մնում է փակ, հանրությունների միջև երկխոսությունն էլ սահմանափակ՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի իշխանությունների վարած բավականին կոշտ քաղաքականությունը հայերի հետ համագործակցող ակտիվիստների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների նկատմամբ: Գյուլենականների դեմ իրականացվող արշավի շրջանակներում Թուրքիայի իշխանությունները ձերբակալություններ են իրականացնում այդ թվում այն գործիչների, ակտիվիստների շրջանում, ովքեր ունեն հայամետ դիրքորոշում: Ընդամենը վերջերս հայտարարվեց, որ գյուլենականների գործով ձերբակալված երկու մտավորականներին՝ Մեհմեդ Ալթան և Նազըլը Ըլըջաք, ովքեր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ակտիվ կողմնակիցներից են, ցմահ ազատազրկում է սպառնում:
Ինչևէ, հայ-թուրքական առնչությունների համատեքստում 2017թ-ի ամենաուշագրավ զարգացումը Հայաստան-Սփյուռք համահայկական համաժողովի և ՄԱԿ ԳԱ-ում  հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն էր:
Համահայկական համաժողովի ժամանակ նախագահը նշեց, որ Թուրքիան փորձում է Հայաստանին պատանդ պահել այդ ստորագրություններով, իսկ ՄԱԿ ԳԱ ամբիոնից էլ պաշտոնապես հայտարարեց, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների կենսագործման ուղղությամբ մինչև 2018թ. գարուն որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը դրանք հայտարարելու է առ ոչինչ: Նման կերպ ՀՀ նախագահն Անկարային հստակ ասաց, որ «Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ ինքը կարող է առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը»:
Պաշտոնական Անկարան Սերժ Սարգսյանի այս հայտարարությանն ուղղակի կերպով չարձագանքեց: Ավելի ուշ, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, տարածաշրջանային տնտեսական նախագծերի մասին խոսելիս, հայտարարեց, թե Երևանը շարունակում է փակ պահել Թուրքիայի հետ բարեկամության դռները, ինչի «արդյունքում՝ Հայաստանը դուրս է մղվել տարածաշրջանում տրանսպորտային, առևտրային և էներգետիկ նախագծերից»: Էրդողանը նման հայտարարություն արեց չնայած նրան, որ 2009 թվականին հենց Թուրքիան տապալեց Հայաստանի նախաձեռնած «Ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» և Ցյուրիխյան գործընթացը՝ ուղղված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Իսկ արդեն տարվա վերջում Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն պաշտոնապես հայտարարեց, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն վավերացվի, քանի դեռ Թուրքիայի առաջ քաշած նախապայմանները, կապված Ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ, չեն կատարվել: Ավելին, նա նշեց, իբրև թե Անկարան Երևանի հետ արձանագրությունները ստորագրել է արդեն իսկ նախապայաններով: Իսկ սա ոչ այլ ինչ է, քան իրականության խեղաթյուրում:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին, ապա 2017թ-ն այս առումով չենք կարող համարել շատ արդյունավետ: Ցեղասպանությունը ԱՄՆ նահանգներից ճանաչել են Ուայոմինգը, Տեխասը, Այովան և Ինդիանան՝ այդպիսով Ցեղասպանությունը ճանաչած նահանգների թիվը դարձավ 48: 2017թ-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Իսպանիայի Սաբադել քաղաքը, Իտալիայի Տոլֆա քաղաքը:
Առավել ուշագրավ էր Չեխիայի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, որում նշվում է, որ «Չեխիայի խորհդարանի Պատգամավորների պալատը դատապարտում է  Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիստների կողմից գրավված տարածքներում մարդկության դեմ գործած հանցագործությունները հրեաների, գնչուների և սլավոնների նկատմամբ, Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ՝  հայերի ցեղասպանությունը  և ազգային ու կրոնական այլ փոքրամասնությունների ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրության տարածքում»:
Ամփոփելով, նշենք, որ 2017թ-ը Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի համատեքստում այդքան էլ ակտիվ չի եղել և անհրաժեշտ է, որպեսզի 2018թ-ին առավել ակտիվ քայլեր ձեռնարկվեն ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և փոխհատուցման ուղղությամբ,  այլև հետամուտ լինենք Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների խախտված իրավունքների վերականգնմանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա առնվազն այս փուլում որևէ դրական զարգացման ակնկալիք ունենալը պարզապես իրատեսական չէ և ամենայն հավանականությամբ, Թուրքիայի հետ քաղաքական երկխոսություն հաստատելու համար, Հայաստանը կսպասի Թուրքիայում առավել ժողովրդավար, չբարդույթավորված և պատասխանատու իշխանության:

Армяно-турецкие отношения и процесс признания Геноцида армян 2017-ом году
В 2017 году в армяно-турецких отношениях не было замечено никаких положительных сдвигов. Армяно-турецкая граница остается закрытой, а общественный диалог – ограниченным, и все это - с учетом проводимой властями Турции довольно жесткой политики по отношению к активистам, представителям общественных организаций, сотрудничающим с армянами. В рамках кампании, осуществляемой против движения Гюлена, власти Турции проводят аресты в том числе и среди тех деятелей и активистов, которые имеют проармянскую позицию. Недавно было объявлено о том, что двум представителям интеллигенции, арестованным по делу Гюлена - Мехмету Алтану и Азалу Алату, которые являются активными сторонниками признания Геноцида армян, - грозит пожизненное заключение.
Между тем, в контексте армяно-турецких отношений самым знаменательным событием стало заявление президента Армении Сержа Саргсяна об армяно-турецких протоколах - во время Общеармянского форума Армения-Диаспора и на Генассамблее ООН.
В ходе Общеармянского форума президент РА отметил, что Турция пытается держать Армению в плену подписей под Протоколами, а на Генассамблее ООН он официально заявил, что ввиду отсутствия  каких-либо положительных сдвигов в вопросе претворения в жизнь армяно-турецких Протоколов весной 2018-ого года Армения объявит их аннулированными. Таким образом, президент Армении прямо сказал Анкаре, что ''руководство Турции ошибается, если считает, будто может навсегда оставить в заложниках эти документы''.
Официальная Анкара прямым образом не отреагировала на это заявление Сержа Саргсяна. Позднее президент Турции Эрдоган, говоря о региональных экономических проектах, заявил, что Ереван продолжает держать двери дружбы с Турцией закрытыми, в результате чего ''Армения вытеснена из транспортных, торговых, энергетических проектов в регионе''. Эрдоган сделал такое заявление, несмотря на то, что в 2009-ом году именно Турция провалила инициированную Арменией ''футбольную дипломатию'' и Цюрихский процесс, направленный на нормализацию армяно-турецких отношений.
Что касается процесса признания Геноцида армян, то в этом вопросе мы не можем 2017-ый год считать очень успешным. Среди штатов США Геноцид признали Вайоминг, Техас, Айова и Индиана, и таким образом число штатов, признавших Геноцид армян, достигло 48. Также в 2017 году Геноцид признали города Сабадель в Испании и Тольфа в Италии.
Более заметным стало принятие со стороны нижней палаты парламента Чехии признающей Геноцид армян резолюции, в которой отмечается, что ''Палата депутатов Парламента Чехии осуждает преступления против человечности в отношении евреев, цыган и славян на оккупированных территориях во время Второй мировой войны; Геноцида армян, геноцид других национальных и религиозных меньшинств в Османской империи во время Первой мировой войны".
Обобщая, отметим, что 2017 год не был очень активным с точки зрения процесса признания Геноцида армян, и в 2018 году не только необходимо принять более активные меры в отношении признания факта Геноцида, осуждения и компенсации, но и стремиться к тому, чтобы нарушенные права потомков людей, переживших Геноцид, были восстановлены.
Что касается нормализации армяно-турецких отношений, то ожидание каких-либо положительных развитий - по крайней мере, на этом этапе - просто нереально, и, скорее всего, для установления политического диалога с Турцией Армения подождет появления наиболее демократичной, незакомплексованной и более ответственной власти в Турции.