Ադրբեջանին ուղղված զենքը հայտնվել է «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների ձեռքում
Կրկին պարզ է դարձել, որ Ադրբեջանն «Իսլամական պետություն» խմբավորման ահաբեկիչներին զենք մատակարարելու մեջ է ներքաշված։ Ադրբեջանին ուղղված զենքը հայտնվել է ԻՊ-ի զինյալների ձեռքում։ Այս մասին ասված է դեկտեմբերի 15-ին հրապարակած «Հակամարտություններում զենքերի հետազոտություն» (Conflict Armament Research) բրիտանական ընկերության զեկույցում, որը զբաղվում է աշխարհում զենքի շարժի վերահսկողությամբ, փոխանցում է News.am-ը:
Զեկույցում, մասնավորապես, նշվում է, որ 2015 թվականի մայիսին Սիրիայի ինքնապաշտպանական ուժերն Էլ Հասակա քաղաքի մոտ ԻՊ-ի ուժերից գրավել են PG7PM մարտական լիցք։ Բրիտանական կազմակերպության հետազոտողների խումբն այս առարկան փաստաթղթավորել է 1-14-((11)) համարով, 2015 թ․ մայիսի 20:
Ավելի ուշ Բուլղարիան հաստատել է, որ 2014 թ. դեկտեմբերի 18-ին այդ զենքը արտահանվել է, իսկ ստացողը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն է եղել: Լիցենզիայի հայտին կցված է եղել վերջնական օգտագործողի վկայականը: Զեկույցում շեշտվում է, որ Ադրբեջանին ուղարկված կազմակերպության հարցմանը դեռևս պատասխան չի ստացվել:
Բուլղարիայի կողմից ներկայացված փաստաթղթերից երևում է, որ զենքի արտահանումն իրականացվել է Բուրգասի օդանավակայանի միջոցով դեպի Բաքվի օդանավակայան:

Доклад: предназначенное Азербайджану оружие нашли у ИГИЛ
Азербайджан вновь оказался замешанным в передаче оружия террористам из группировки Исламское государство.  Оружие, направленное в Азербайджан, оказалось у боевиков ИГИЛ. Об этом говорится в опубликованном 15 декабря докладе  британской организации “Исследование вооружений в конфликтах” (Conflict Armament Research), которая занимается мониторингом движения вооружения во всем мире, передает News.am
В докладе, в частности, отмечается, что в мае 2015 года сирийские отряды самообороны отбили боевой заряд PG7PM у сил ИГИЛ вблизи города Эль-Хасака.  Исследовательская группа британской организации задокументировала этот предмет  с номером 1-14 - ((11)) 20 мая 2015 года.
Позже Болгария подтвердила, что экспортировала это оружие 18 декабря 2014 года, и получателем выступало Министерство обороны Азербайджана. Заявка на лицензию сопровождалась сертификатом конечного пользователя. В докладе подчеркивается, что организация еще не получила ответ на запрос, отправленный в Азербайджан.
В документах, представленных болгарской стороной, указано, что экспорт оружия был осуществлен через аэропорт Бургаса в аэропорт Баку.