Նախագահն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլերին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլերին, ով Հայաստան է ժամանել մասնակցելու «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումներին:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը կարևորել է Հայաստանում ավանդաբար անցկացվող «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումների շարքը՝ լայն հասարակությանը Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին պարբերաբար իրազեկելու տեսանկյունից: Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Հայաստանի համագործակցությունը զարգանում է բնականոն և շնորհակալություն է հայտնել ՆԱՏՕ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության համար: Օգտվելով հանդիպման առիթից՝ Հանրապետության Նախագահը խնդրել է իր շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները փոխանցել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին նրա պաշտոնավարման ժամկետի երկարաձգման առթիվ:
Զրուցակիցները երկուստեք ջերմությամբ են հիշել իրենց նախորդ հանդիպումները՝ 2011 թվականին, երբ Ռոուզ Գոթեմյոլերը ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականն էր և դրանից հետո՝ ս.թ. փետրվարի 27-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Գլխավոր քարտուղար Ստոլտենբերգի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններից բացի հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի արտաքին և անվտանգային քաղաքականությանը, տարածաշրջանային զարգացումներին և այդ համատեքստում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին: ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալը Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել է նաև Սահմանադրության փոփոխություններից հետո Հայաստանում կառավարման նոր համակարգի անցնելու կապակցությամբ իրականացվող գործընթացներով:
Ռոուզ Գոթեմյոլերը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին այն վճռական ու հետևողական աջակցության համար, որ իրականացնում է միջազգային խաղաղապահ գործողություններին ակտիվ մասնակցությամբ՝ իր կարևոր ներդրումն ունենալով միջազգային խաղաղության ու անվտանգության ապահովման գործում:
ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) իրականացման մասին՝ նշելով, որ հաջողությամբ իրականացվել է չորս ծրագիր, և արդեն հաստատվել է Հայաստան-ՆԱՏՕ 2017-2019թթ. հինգերորդ ծրագիրը:

Президент Армении принял заместителя Генерального секретаря НАТО
Президент Армении Серж Саргсян 18 декабря принял заместителя Генерального секретаря НАТО Роуз Готемюллер, которая прибыла в Армению для участия в мероприятиях "Недели НАТО".
Приветствуя гостью, президент Республики подчеркнул важность традиционно проводящейся в Армении серии мероприятий "Неделя НАТО" с точки зрения периодического информирования широкой общественности об отношениях Армения-НАТО. Президент Саргсян с удовлетворением констатировал, что сотрудничество Армении с Североатлантическим альянсом развивается в естественном русле, и выразил благодарность за оказываемую Армении со стороны НАТО помощь. Пользуясь случаем встречи, президент Республики попросил передать его поздравления и добрые пожелания Генеральному секретарю НАТО Йенсу Столтенбергу в связи с продлением срока его пребывания в должности.
Собеседники с обоюдной теплотой вспомнили о своей предыдущей встрече в 2011 году, когда Роуз Готемюлллер была помощником госсекретаря США и после этого, 27 февраля с.г. в штаб-квартире НАТО во время встречи с Генеральным секретарём Столтенбергом.
Кроме отношений Армения-НАТО, на встрече речь шла о внешней политике Армении и политике безопасности, региональных процессах и в этом контексте о переговорном процессе урегулирования НК проблемы. Заместитель Генерального секретаря НАТО поинтересовалась у президента Республики также процессами, реализуемыми в связи с переходом Армении к новой системе управления после Конституционных изменений.
Роуз Готемюллер выразила благодарность Армении за решительную и последовательную помощь, которая заключается в активном участии в международных миротворческих действиях, внося важный вклад в дело обеспечения международного мира и безопасности.
Заместитель Генерального секретаря НАТО с удовлетворением говорила о выполнении Плана действий индивидуального партнёрства (ПДИП) с Арменией, отметив, что успешно реализованы четыре программы и уже утверждена пятая программа Армения-НАТО 2017-2019гг.