ԱՄՆ-ում աշխարհի առաջնությունում Ռուսաստանի պատիվը կպաշտպանեն երեք հայեր
Ռուսաստանի երիտասարդ հավաքականում այս տարի հանդես կգան երեք հայ հոկեյիստներ։ Արտյոմ Մանուկյանը, Ալեքսեյ Փոլադյանն ու Անդրեյ Ալտիբարմակյանը Ռուսաստանի հավաքականի կազմում պայքարելու են ամերիկյան Բաֆալո քաղաքում դեկտեմբերի 26-ին կայանալիք աշխարհի առաջնությունում հաղթանակ տանելու համար, հայտնում է Sputnik-Արմենիան:
«Այս հավաքականը բացառիկ է նրանով, որ նրա կազմում երեք հայ խաղացող է լինելու», –ասվում է Հոկեյի Կոնտինենտալ լիգայի տարածած հաղորդագրությունում:
Ավելի վաղ Կոնտինենտալ լիգայի նշանավոր խաղացողներից մեկը` Սամվել Մնացյանը, նշել էր, որ ուրախ է, որ հարձակվողներ Արտյոմ Մանուկյանը, Ալեքսեյ Փոլադյանն ու Անդրեյ Ալտիբարմակյանը Ռուսաստանի հոկեյի երիտասարդական հավաքականի առաջատարներ են դարձել։
«Ադմիրալ» հոկեյի Կոնտինենտալ լիգայի ակումբի պաշտպան Մնացյանի մոտ առանձնակի հպարտություն է առաջացրել այն, որ երիտասարդ մարզիկները կոտրել են կարծրատիպերը` ընտրելով և հաջողության հասնելով մի մարզաձևում, որն այդքան էլ մեծ տարածում չունի հայերի շրջանում:
«Դեռ տասը տարի առաջ ինձ մի տղա ասաց. «Դու հոկեյիստ չես լինի. հայկական ազգանուն ունես»։ Դա հիշում եմ, երբ տեսնում եմ, թե ով է Ռուսաստան-Կանադա խաղերում որոշիչ բուլիտները կատարում», - նշել է հոկեյիստը։

Три армянина будут бороться за честь России на ЧМ в США
Молодежная сборная России в этом году будет выступать с тремя хоккеистами-армянами. Артем Манукян, Алексей Полодян и Андрей Алтыбармакян будут бороться за победу в составе сборной России на чемпионате мира, который стартует 26 декабря в американском Баффало, передает Sputnik Армения.
"Эта сборная уникальна тем, что в ней будут три игрока с армянскими корнями!", - говорится  на официальном сайте Континентальной Хоккейной Лиги (КХЛ).
Ранее один из видных игроков Континентальной Хоккейной Лиги — Самвел Мнацян отметил свою радость относительно того, что нападающие Артем Манукян, Алексей Полодян и Андрей Алтыбармакян стали лидерами молодежной сборной России по хоккею.
Особую гордость у защитника клуба КХЛ "Адмирал" (Владивосток) Мнацяна вызвало то, что молодые спортсмены выбрали и, вопреки стереотипам, преуспели в спорте, который не особо распространен среди армян, пишет Sputnik Армения.
"Хочу сказать, что еще лет десять назад мне один парень сказал: "Ты не будешь хоккеистом, у тебя фамилия армянская". Вспоминаю это, когда вижу, кто исполняет решающие буллиты в матчах Россия - Канада", - отметил хоккеист.