Մեր խնդիրների իրականացման համար կարող ենք դուրս գալ դասական սխեմաների շրջանակներից. Արցախի ԱԳ նախարար (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ բացառիկ հարցազրույցը` իրականացված աշխատանքի և 2018թ-ին հնարավոր ակնկալիքների վերաբերյալ:
- Պարոն նախարար, կարո՞ղ եք նշել Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմնական իրադարձությունը 2017 թվականին:
Դժվար է առանձնացնել որևէ կոնկրետ իրադարձություն, այնուամենայնիվ կարելի է նշել Արցախի ճանաչման գործընթացի շարունակական դրական դինամիկան: Այս առումով, 2017 թվականին Բելգիա և Ֆրանսիա երկու արդյունավետ նախագահական այցեր են տեղի ունեցել: Աշնանը նախագահ Բակո Սահակյանը տվել է մեկնարկը «Արցախի օրերին Ֆրանսիայում», Ֆլամանդիայի խորհրդարանում ստեղծվել է Արցախի խորհրդարանականների հետ բարեկամության խումբ, ինչպես նաև բարեկամության խումբ է ստեղծվել Վալոնիա-Բրյուսելի խորհրդարանում:
Նշեմ նաև, որ 2017 թվականին ԱՄՆ Միչիգան նահանգը դարձավ ութերորդ նահանգը, որը ճանաչեց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
- Այս տարի ղեկավարել եք Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը: Որո՞նք են այն երեք հիմնական խնդիրները, որոնք սահմանել եք Ձեր աշխատակիցների համար:
- Ինչպես գիտեք, Արցախի արտաքին քաղաքական խնդիրները որոշվում են պետության ղեկավարի կողմից: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը կոչված է իրականացնելու դրանք: Արցախի նախագահի ծրագիրը, որը հրապարակվել է հոկտեմբերի կեսերին, 2017-2020 թթ. համար սահմանում է հանրապետության արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունները: Դիվանագիտական ​​ծառայությունից պահանջվում է, որ այն լինի ակտիվ և առավել արդյունավետ: Կարծում եմ, որ Արցախի ժամանակավոր չճանաչման հանգամանքներում մենք երբեմն կարող ենք դուրս գալ դասական սխեմաների շրջանակներից և ցուցաբերել ստեղծագործ մոտեցում` մեր առջև դրված խնդիրների իրականացման գործում:
- Նոր տարին հրաշքների ժամանակ է: Իհարկե, ձեր գրասենյակում հրաշքների մասին խոսելն այդքան էլ իրատեսական չէ, քանի որ ամեն ինչ այստեղ վճռվում է ռեալպոլիտիկի միջոցով, բայց, այնուամենայնիվ, ի՞նչ հրաշք եք ակնկալում 2018 թվականին անձամբ Ձեզ, երկրի, և ընդհանրապես, հայության համար:
- 2018 թ-ին ակնկալում եմ մեր երկրի համար կոնկրետ արդյունքներ` ինչպես արտաքին քաղաքականության կենտրոնական ապարատի, այնպես էլ արտասահմանյան առաքելությունների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ: Այն, ինչ ձեռք կբերենք Արցախի համար, նույնքան օգտակար կլինի ինչպես ողջ հայության, այնպես էլ երկու հայկական պետությունների յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:

Глава МИД Арцаха: "Мы можем иногда выходить за рамки классических схем"
Сложно выделить какое-то одно главное событие, и тем не менее можно отметить продолжающуюся положительную динамику в процессе признания Арцаха. В этом плане в 2017 году имели место два результативных президентских визита в Бельгию и во Францию. Осенью Президент Бако Саакян дал старт "Дням Арцаха во Франции"; у городов Арцаха появились новые партнеры за рубежом; создана группа дружбы с парламентариями Арцаха во Фламандском парламенте, открыт также круг дружбы в парламенте Федерации Валлония-Брюссель.
Отмечу также, что в 2017 году американский штат Мичиган стал восьмым штатом, признавшим право народа Арцаха на самоопределение.
- В этом году Вы возглавили внешнеполитическое ведомство АР. Каковы основные три задачи, которые Вы поставили перед сотрудниками?
Как известно, внешнеполитические задачи Арцаха определяются главой государства. МИД Республики Арцах призван осуществлять их. В опубликованной в середине октября Программе Президента Арцаха на 2017-2020 годы указаны приоритетные направления внешней политики республики. От дипломатической службы требуется, чтобы она была активной и максимально эффективной. Считаю, что в силу временной непризнанности Арцаха мы можем иногда выходить за рамки классических схем и проявлять креативный подход в реализации поставленных перед нами задач.
- Новый год - время чудес. Конечно, на Вашей должности не принято говорить о чудесах, все решает "реалполитик". Но, тем не менее, какого чуда Вы ожидаете в 2018-ом - для себя лично, для страны, для армянства?
В 2018 году я ожидаю конкретных результатов для нашей страны, которые должны быть достигнуты командной работой как центрального аппарата МИД, так и наших зарубежных представительств. То, чего мы добьемся для Арцаха, будет одинаково полезно как для всего армянства, так и для каждого гражданина двух армянских государств.