ԵԱՀԿ նախագահությունը կստանձնի Իտալիան․ հատուկ ուշադրություն է դարձվելու Ղարաբաղյան հակամարտությանը
2018թ. հունվարի 1-ից ԵԱՀԿ-ում նախագահությունը ստանձնում է Իտալիան, որը պատրաստվում է միջազգային կազմակերպության քաղաքականության առաջնահերթությունը դարձնել  առաջին հերթին իր համար կարևոր «միջերկրական» ուղղությունը, գրում է NEWS.am-ը։
Իտալիային ԵԱՀԿ ժամանակավոր նախագահությունը հանձնելու որոշումն արժանացել է 57 անդամների միաձայն հավանությանը դեռևս 2016 թվականի հուլիսին։  Այն ժամանակ Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Պաոլո Ջենթիլոնին որպես իտալական նախագահության առաջնային խնդիրներ էր  նշել «ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորումը» և  ԵԱՀԿ տարածքում սառեցված հակամարտությունները, միգրանտների և փախստականների ճգնաժամը և Միջերկրականի հարավային ափերի երկրների միջև համագործակցության ամրապնդումը»:
ԵԱՀԿ-ում իտալական նախագահության առաջնահերթությունները 2018 թվականին կլինեն «լիակատար քաղաքական աջակցությունը Ուկրաինայի արևելքում ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանը՝ Մինսկի համաձայնագրերին ու բանակցությունների նորմանդական ձևաչափին համապատասխան: Հատուկ ուշադրություն կդարձվի Եվրոպայում մյուս խնդրահարույց հարցերին` Աբխազիային և Հարավային Օսեթիային, Լեռնային Ղարաբաղին ու Մերձդնեստրին:
Իտալիայի ԱԳՆ-ն  իր աշխատանքն կիրականացնի ԵԱՀԿ անվտանգության երեք ոլորտներում՝ ռազմական քաղաքականություն, տնտեսություն և շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, ինչպես նաև մարդու իրավունքի հարգում։
Նույն «ակտիվ մոտեցումը» կցուցաբերվի նաև «նոր անդրազգային մարտահրավերների պարագայում՝ ահաբեկչություն, կիբեռանվտանգություն, մաքսանենգության դեմ պայքար՝ թմրանյութերից մինչև մշակութային արժեքներ»:

Председательство в ОБСЕ переходит к Италии: особое внимание будет уделено карабахскому вопросу
Председательство в ОБСЕ с 1 января переходит к Италии, собирающейся придать политике международной организации важный прежде всего для себя ''средиземноморский'' вектор, передает РИА Новости
Решение передать Италии временную руководящую роль в ОБСЕ было принято единогласно всеми 57 государствами-членами еще в июле 2016 года. Тогдашний глава МИД страны Паоло Джентилони назвал среди ведущих задач итальянского председательства ''поиск решения украинского кризиса'' и ''замороженных конфликтов на пространстве ОБСЕ, кризис мигрантов и беженцев и укрепление сотрудничества страны южного побережья Средиземного моря''.
Основным приоритетами итальянского председательства в ОБСЕ в 2018 году станут ''полная политическая поддержка урегулирования ситуации на востоке Украине в соответствии с минскими соглашениями и нормандским форматом переговоров. Особенное внимание предполагается уделить и другим проблемным точкам Европы- темам Абхазии и Южной Осетии, Карабаха и Приднестровья.
Своими задачами итальянский МИД утвердил работу в трех ''измерениях безопасности ОБСЕ'', определенных как военная политика, экономика и охрана окружающей среды, а также соблюдение прав человека. Тот же ''проактивный подход'' коснется и ''новых транснациональных вызовов: терроризм, кибербезопасность, борьба с контрабандой всего – от наркотиков до культурных ценностей''.