Իրանը հրաժարվել է վերանայել միջուկային համաձայնագիրը
Իրանը դարձյալ մերժել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պահանջը Թեհրանի միջուկային ծրագրի մասին համաձայնագրում լուրջ փոփոխություններ կատարելու մասին: Այս մասին հայտնում է DW-ն:
«Այս համաձայնագիրը միջազգայնորեն ընդունված և ավարտված համաձայնագիր է և չի կարող նոր քննարկումների առարկա լինել»,- հունվարի 13-ին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ-ն: Փաստաթղթում նշվում է, որ այս պատճառով Թեհրանը չի համաձայնվի ուղղումներ կատարել և 2015-ին Վիեննայում կնքված համաձայնագրի շրջանակից դուրս նոր պարտավորություններ ստանձնել:
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը 120 օրով հետաձգել էր Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերականգնումը, սակայն միաժամանակ հայտարարել էր, որ այդ ժամկետի ընթացքում միջուկային համաձայնագրում պետք է լուրջ փոփոխություններ կատարվեն:

Иран отказался пересматривать атомную сделку
Иран вновь отверг требования президента США Дональда Трампа о внесении серьезных изменений в договор об атомной программе Тегерана, передает DW.
"Этот договор является международно признанным и завершенным пактом и не может являться предметом новых обсуждений", - заявило министерство иностранных дел Ирана в субботу, 13 января. В документе указывается, что по этой причине Тегеран не согласится на внесение поправок и не примет на себя новых обязательств, выходящих за рамки договора, заключенного в Вене в 2015 году.
Ранее Белый дом отсрочил возобновление санкций против Ирана на 120 дней, однако одновременно заявил, что в течение этого срока в атомную сделку должны быть внесены серьезные изменения.