Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի շահերը բախվում են Սիրիայում
Սիրիայում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Այս անգամ սիրիական սահմանին բախվել են Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի շահերը: Եվ այս ֆոնին Թուրքիայի զինված ուժերը զանգվածային հրետանային ռմբակոծության են ենթարկել Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Աֆրին շրջանի սիրիական քրդերի ինքնապաշտպանության ուժերի (YPG) դիրքերը՝ հասցնելով առնվազն 40 հարված, հայտնում է РИА Новости-ն: Հրետանային ռմբակոծությունն իրականացվել է այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ թուրքական բանակը կարող է մի քանի շաբաթվա ընթացքում գործողություններ սկսել Մանբիջ և Աֆրին շրջաններում, որոնք գտնվում են YPG-ի վերահսկողության տակ: Էրդողանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն վերջինիս համար արդեն Սիրիա է ուղարկել զենքով բեռնված 4,9 հազար բեռնատար և 2 հազար ինքնաթիռ օգնություն: Ավելի վաղ Անկարան բազմիցս քննադատել էր Վաշինգտոնին YPG-ին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու համար, որին Թուրքիան համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն, և մեղադրում երկրում արգելված Քրդական բանվորական կուսակցության հետ կապերի մեջ:
Բացի այդ, պաշտոնական Անկարան քննադատել է ԱՄՆ-ին Սիրիայում «սահմանի անվտանգության ուժերի» ստեղծման համար: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ YPG-ի հետ ԱՄՆ-ի համագործակցության շարունակությունը վտանգի տակ է դնում իրենց ազգային անվտանգությունն ու Սիրիայի տարածքային ամբողջականություն, ինչն անընդունելի է:
Ըստ որոշ փորձագետների՝ ԱՄՆ-ն չի պատրաստվում հեռանալ Սիրիայից՝ դրա համար գտնելով տարաբնույթ պատճառներ: Նրանց կարծիքով, «սահմանի անվտանգության ուժերի» ստեղծումը պարզապես պատճառ է Սիրիայում մնալու համար, իսկ իրականում այդ գործողությունները նպատակ ունեն մասնատել երկիրը:
Ինչևէ թուրքերին ամենից շատ անհանգստացնում է Սիրիայի, Իրաքի և Թուրքիայի քրդերի միավորման հավանականությունը, ինչպես նաև քրդական ուժերի հզորացումն առհասարակ: Այսօր Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ճակատագիրը Թուրքիայի համար երկրորդ պլան է մղվել, քանի որ առաջին տեղում քրդական խնդիրն է: Նրանց մտահոգում է, որ Սիրիայի քրդերը, ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, դարձել են ԱՄՆ-ի գործընկերներ:
ԱՄՆ-ն իր հերթին հայտարարում է, որ իր գլխավորությամբ միջազգային կոալիցիայի կողմից Սիրիայում ստեղծվող «սահմանի անվտանգության ուժերի» նպատակն իր ենթակայության տակ գտնվող գոտիների պաշտպանությունն է: ԱՄՆ-ն նպատակ ունի նախապատրաստել մոտ 30 հազար մարդ, որոնցից 15 հազարը լինելու են «Սիրիական դեմոկրատական ուժերից», որոնք հիմնականում բաղկացած են սիրիական քրդերից, ինչպես նաև որոշ արաբական ցեղերի ներկայացուցիչներից: Նրանք ԱՄՆ ակտիվ աջակցությամբ ձևավորվել են 2015 թվականին՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ պայքարելու համար:
ԱՄՆ-ի պնդմամբ՝ «սահմանի անվտանգության ուժերը» տեղակայվելու են Եփրատ գետի երկայնքով, ինչպես նաև սիրիական տարածքի արևմտյան հատվածում, իրաքյան և թուրքական սահմանի երկարությամբ: Նրանց նպատակը լինելու է «խոչընդոտել ԻՊ-ի ազատ տեղաշարժին և անօրինական նյութերի տեղափոխմանը»:
Սիրիայի ԱԳՆ-ն ԱՄՆ գործողություններն անվանել է բաց ագրեսիա: Դամասկոսը երկրում ամերիկյան և թուրքական ուժերի ներկայությունը համեմատում է զինված ներխուժման հետ: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթին կարծիք է հայտնել, որ Վաշինգտոնի ծրագրերը խոսում են այն մասին, որ վերջինս շահագրգռված չէ Սիրիայի ամբողջականության պահպանման հարցում:
Ինչևէ, նշենք, որ Թուրքիան կտրականապես դեմ է լինելու քրդերի ուժերով սահմանին իրավիճակի կայունացմանը: Եվ սա կարող է հանգեցնել թուրքական և ամերիկյան շահերի լուրջ բախման:

Clash of Turkish and American Interests in Syria
The armed forces of Turkey have bombarded the positions of the self-defense forces of the Syrian Kurds (YPG) in the Afrin region (north-west Syria), inflicting at least 40 blows on them, RIA.ru reports. Artillery fire was carried out after Turkish President Recep Tayyip Erdogan said last week that the Turkish army could launch an operation in the regions of Manbij and Afrin controlled by the YPG. According to Erdogan, the United States have already sent to Syria 4.9 thousand trucks and about 2 thousand aircraft with weapons for YPG. Earlier Ankara had repeatedly condemned Washington for military support of YPG, which Turkey considers a terrorist organization associated with the Kurdistan Workers Party banned in the country.
In addition, the official Ankara condemned the US plans to establish a "Border security forces" in Syria. The Turkish Foreign Ministry said that continuing the cooperation of the United States with YPG put their national security and territorial integrity of Syria at risk, and this is unacceptable.
According to some experts, the US is not going to leave Syria, finding a lot of reasons for this. In their opinion, the creation of "Border security forces" is just a reason to stay in Syria, but in fact all these actions have a purpose to split the country.
In fact, Turkey is most concerned about the possibility of unity of the Syrian, Iraqian and Turkish Kurds, and the overall strengthening of the Kurds. For them, the fate of Syrian President Bashar Assad faded into the background as compared with the Kurdish problem. For them, the fate of Syrian President Bashar Assad has become a secondary issue as compared with the Kurdish problem. They are worried that the Syrian Kurds have become situational allies of the United States.
The US, in turn, claims that an international coalition led by the United States creates in Syria a "Border security force" to protect the zone under its control. The goal is to prepare about 30 thousand people, while 15 thousand will be from the "Syrian Democratic Forces" ("Syrian Democratic Forces" mainly consists of Syrian Kurds, as well as some Arab tribes. They were formed with the active support of the United States in 2015, as stated, to fight the "Islamic state")
The "Border Security Force" is deployed along the Euphrates River valley - on the western outskirts of Syrian territory, as well as along the Iraqi and Turkish borders. Their task is "to prevent the free movement of "Islamic state" and the transportation of illegal materials."
The Syrian Foreign Ministry called the US actions an open aggression. Damascus equates the presence of the US and Turkish military in the republic to armed invasion. According to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, Washington's plans indicate that it is not interested in the integrity of Syria.
Whatever it is, Turkey will categorically object to the stabilization of the situation on the border by Kurdish forces. And this can lead to serious clash of Turkish and American interests.