Գերմանիային կոչ են անում՝ դադարեցնել զենքի մատակարարումը Թուրքիային
Գերմանացի մի խումբ քաղաքական գործիչներ երկրի իշխանությունների կոչ են արել՝ դադարեցնել զենքի մատակարարումը Թուրքիային այն բանից հետո, երբ վերջինս գերմանական «Լեոպարդ» տանկերն օգտագործել է քրդական դիրքերի դեմ, փոխանցում է BBC-ն:
Գերմանիայի իշխանությունները կարծում էին, որ դրանք օգտագործվելու են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ, սակայն թուրքական գործողությունների կադրերն ուսումնասիրած փորձագետները համոզված են, որ տանկերն օգտագործվել են քրդերի դեմ:
Այսպիսով, գերմանացի քաղաքական գործիչները իշխանություններին հորդորել են Թուրքիային զենքի մատակարարման վերաբերյալ գործարքի մակարդակը չբարձրացնել:

Germany to Halt Arms Exports to Turkey
The German government is facing calls to halt arms exports to Turkey after reports emerged that German-made Leopard tanks were being used in an offensive against the Kurdish YPG, BBC reports.
The tanks are thought to have been used by Turkey against the Islamic State (IS) group in Syria. However, defence experts have claimed in German media that recent images from Turkey's "Operation Olive Branch" appear to show them being used against Kurdish groups.
Some German politicians have requested that any moves to approve a tank upgrade deal be halted.
The row comes just weeks after the two countries' foreign ministers vowed to improve bilateral ties. Relations between the two Nato members have soured dramatically in recent years.