Գերմանիային կոչ են անում՝ դադարեցնել զենքի մատակարարումը Թուրքիային
Գերմանացի մի խումբ քաղաքական գործիչներ երկրի իշխանությունների կոչ են արել՝ դադարեցնել զենքի մատակարարումը Թուրքիային այն բանից հետո, երբ վերջինս գերմանական «Լեոպարդ» տանկերն օգտագործել է քրդական դիրքերի դեմ, փոխանցում է BBC-ն:
Գերմանիայի իշխանությունները կարծում էին, որ դրանք օգտագործվելու են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ, սակայն թուրքական գործողությունների կադրերն ուսումնասիրած փորձագետները համոզված են, որ տանկերն օգտագործվել են քրդերի դեմ:
Այսպիսով, գերմանացի քաղաքական գործիչները իշխանություններին հորդորել են Թուրքիային զենքի մատակարարման վերաբերյալ գործարքի մակարդակը չբարձրացնել:

Германию призывают прекратить экспорт вооружения в Турцию
Группа немецких политиков призвала власти Германии прекратить экспорт вооружения в Турцию после сообщений о том, что немецкие танки "Леопард" были использованы в наступлении на позиции курдских отрядов народной самообороны, передает русская служба ББС.
Немецкие власти полагали, что танки используются Анкарой против боевиков группировки "Исламское государство". Однако, как утверждают военные эксперты, кадры с места проведения турецкой операции "Оливковая ветвь" указывают на то, что на самом деле танки используются против курдских группировок.
Ранее в прессе появилась информация о том, что Берлин намерен одобрить запрос на модернизацию танков "Леопард 2", направленный Турцией их производителю - немецкой компании Rheinmetall. В ходе модернизации Анкара надеется повысить их живучесть при наезде на противотанковые мины.