ՀՀ ԶՈՒ Հոգևոր Առաջնորդ. Բանակն աղոթքի մեջ և արթուն պահելու ձգտումով է, որ հայ հոգևորականը զինված ուժերում է (բացառիկ)
Հայկական բանակի ստեղծման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ը զրուցել է ՀՀ ԶՈՒ Հոգևոր Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ:
1997 թվականից հոգևոր սպասավորները ծառայություն են մատուցում Հայաստանի և Արցախի զորամասերում: Ինչպե՞ս կգնահատեք գնդերեցների կողմից իրականացվող աշխատանքը: Ի՞նչ է տալիս նրանց ծառայությունը մեր բանակին, զորամասին և զինվորին:
-   Ավելի քան երկու տասնամյակ առաջ այս օրը Հայաստանը կրկին կանգնած էր սեփական իրավունքների պաշտպանության օրհասական խնդրի առաջ: 1992թ. հունվարի 28-ին իրականացավ համայն հայության վաղեմի իղձը՝ մենք ունեցանք բանակ և, ինչպես իրավացիորեն նկատել է մեծն Գարեգին Նժդեհը, «Եթե ազգը բանակ է դառնում, հնարավոր չէ նրան ծնկի բերել»: Գաղտնիք չէ, որ մենք բանակ-ժողովուրդ ենք, բանակ՝ նորածնից մինչև ալեհեր ծերունի, իսկ այդպիսին լինել մեզ պարտադրել է պատմական մեր բարդ ճանապարհը, ուստի պարտավոր ենք միշտ արթուն հսկել՝ բոլորով զինվոր դարձած՝ երբեք գոտիներս չթուլացնելով:
Այդ զգաստության դերն էլ հենց կատարում են գնդերեցները, որոնց ծառայությունը հայտնի է դեռևս Ավարայրի ճակատամարտին մասնակից հոգևորականներից: Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու հոգևորականները, գնդերեցի և ռազմիկի ծառայությունը բերելով ողջ արցախյան պատերազմի և առհասարակ մեր ողջ պատմության ընթացքում, 1997թ. երջանկահիշատակ Գարեգին Ա Ամենայն Հայոց Հայրապետի և  լուսահոգի սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ջանքերով ՀՀ ԶՈՒ Հոգևոր ծառայությունը ստացավ իր ձևավորման առաջին տեսքը: Պետականություն ու բանակ ունեցած ժամանակներում Հայ Եկեղեցին իր մշտական հոգևոր խնամքի ներքո է պահել հայրենյաց պաշտպան զորականին՝ նաև մարտի դաշտում մշտապես կանգնած լինելով նրա կողքին: Ամենաթարմ օրինակները Սարդարապատն ու արցախյան գոյամարտն են. Սարդարապատում աշխարհազորայինների կողքին հոգևորականներից կազմված առանձին զորաջոկատ էր մարտնչում, որի մասին վերջերս իմ նախաձեռնությամբ և Լուսինե Թումանյանի աշխատասիրությամբ հրատարակվել է  «Զինվորյալ հոգևորականներ» գիրքը:
Բանակն արթուն, աղոթքի մեջ ու Տիրոջ օրհնության ներքո պահելու ձգտումով է, որ պաշտոնապես արդեն քսան տարի հայ հոգևորականը զինված ուժերում է՝ իր ամենօրյա ու անսակարկ ծառայությամբ նեցուկ լինելու զինվորին ու սպային և զգոն պահելու հոգևոր ու մարմնավոր թշնամու հարձակման վտանգի առաջ: Գնդերեցը կարևոր օղակ է մեր զինված ուժերում, քանի որ բացի հոգևոր ծառայությունից մեր սպասավորները չափազանց կարևոր հասարակական գործառույթ են իրականացնում և այսօր զինվորականները դժվարությամբ են պատկերացնում առօրյան առանց իրենց գնդերեցի, նրա աղոթքի ու օրհնության, նրա խոսքի ու Աստվածաշնչից բխող խրատների: Սպա-զինվոր հարաբերությունների մեջ գնդերեցն ունի անփոխարինելի դեր, քանի որ սպան իբրև խնամող հայր, իսկ զինվորն իբրև հնազանդ որդի միմյանց հետ հարաբերվեցին գնդերեցի ջանքերով: Այդ մասին վկայում են այն բազում մկրտությունները, որոնք մենք իրականացրել ենք զորամասերում և հատկանշական է, որ մկրտվող զինվորի կնքահոր հանձնառու և պատասխանատու պաշտոնը հաճախ ստանձնում են հենց սպաները, ինչն արդեն նշանակում է, որ ծառայության մեջ գնդերեցների շնորհիվ արդեն առկա է ոչ միայն կանոնակարգային, այլև ընտանեկան շփում. չէ՞ որ այդ ընտանիքներն արդեն կապվում են միմյանց հետ և բարեկամանում: Այդ բարեկամական շենքի առաջին քարն, անշուշտ, դնում են մեր գնդերեցները:
Հոգևորականն իր գործունեության ու քարոզչության ասպարեզ է համարում ինչպես բուն զորամասի տարածքը, այնպես էլ զորավարժարանն ու հոսպիտալը, զինավաններն ու առաջնագծի մարտական հենակետերը: Արդյունքը տեսանելի և առավել քան սպասելի է, իսկ դրա վկայությունը հենց զինվորի շուրթերին է. ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին մեր խիզախ տղաներից շատերն էին ասում, որ իրենց նահատակ ընկերների պես իրենք էլ պատրաստ են կյանքը տալու ոչ միայն «վասն հայրենեաց», այլև «վասն հաւատոյ». կարգախոս ու հավատամք, որ վկայում է բանակի կյանքում Եկեղեցու լիարժեք ներկայության: Եվ սա փոխադարձ է. ինչքանով որ գնդերեցն է փորձում բանակի կյանքում լիարժեքորեն ներգրավվել, այնպես էլ իրեն մեծապես «վարձատրված» է զգում, երբ տեսնում է իր զորամասի տարաստիճան սպաների ու նրանց ընտանիքի անդամների իր եկեղեցում Ս. Պատարագի և այլ սրբազան արարողությունների մասնակցելիս: Գնդերեցի ու զինվորի՝ ծառայության ընթացքում սկիզբ առած ընկերությունը շատ հաճախ շարունակվում է նաև զինվորական ծառայությունից հետո:
Իբրև Աստծուց կարգված դեր՝ գնդերեցն առաջին հերթին Տիրոջ խոսքի սպասավորն ու ջամբողն է իր զորամասին՝ «ձեզ հետ իբրև մի քրիստոնյա եղբայր, ձեզ համար՝ իբրև հոգևոր հայր» օգոստինյան սկզբունքով: Հետևաբար իբրև սրտացավ հայր ու հոգատար եղբայր գնդերեցն իր ամենօրյա ծառայությամբ, խոսքից գործ սկզբունքով ձգտում է Աստծո օրհնությունների մեջ պահել իր խնամքին հանձնված փոքրիկ հոտը:
-Ավելի քան 20 տարի ներգրավված լինելով Զինված ուժերում և շատ շատերից ավելի լավ ճանաչելով բանակի նման բարդ կառույցը՝ հոգևոր սպասավորներն ի՞նչ միտումներ են նկատում:
- Նախ կցանկանայի տարբերակել, որ մեր  զինված ուժերը կառուցվածքային տեսանկյունից  շատ ավելի պարզ, հստակ  ու թափանցիկ են, քան այլ բանակներն ու քաղաքացիական կառույցները, իսկ բարդությունը կայանում է միայն իրականացնող խնդրի տեսանկյունից:  Բանակում ծառայող յուրաքնչյուր ոք գիտի որտեղ է թշնամին, որտեղից սպասել հարվածի, իսկ օրակարգը հստակ կազմակերպում է ծառայողի առօրյան, սակայն հատկապես Տիար Վիգեն Սարգսյանի ՀՀ Պաշտպանության նախարարի պաշտոնում կառավարման այս կարճ ժամանակամիջոցում համատեղ ուժերով կյանքի են կոչվել բազում նպատակներ ու ծրագրեր, որոնք հայոց բանակը մղում են դեպի կատարելության` այն դարձնելով առավել անխոցելի: Բանակը գնալով ժողովրդականանում է, և այստեղ շատ կարևոր է նվիրյալ սպայի ու զինվորի դերը:
Հոգևոր սպասավորների գործունեության արդյունավետությունն առավել բարձացնելու նպատակով ի՞նչ քայլեր են նախատեսվում:
-         ՀՀ ԶՈՒ Հոգևոր սպասավորությունը կայացման դժվարին, բայց փորձառու ճանապարհ է անցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Հայրապետի հայրական աջի ներքո, ով իր գահակալության առաջին իսկ օրվանից հատուկ ուշադրություն ու հոգածություն է ցուցաբերել ՀՀ ԶՈՒ Հոգևոր առաջնորդության գործունեության նկատմամբ: Եկեղեցու հոգևոր խնամքի տակ առնելով բանակը՝ մեր երկրի անվտանգության երաշխավոր այդ կարևորագույն կառույցը, Նորին Սրբության տեսլականն էր առավել ևս շեշտադրել զինվորի հոգևոր-բարոյական ու ազգային հոգեկերտվածքի ձևավորումը: Դրան էին միտված Վեհափառ Հայրապետի օրհնությամբ հոգևոր գրականության բաշխումը զինվորներին, համապատասխան թեմաներով ռադիոհաղորդումների պատրաստումն ու ձայնասփռումը, Խաչվառերի տրամադրումը զորամասերին, եկեղեցական-տոնական միջոցառումների ու սեմինարների կազմակերպումը, սոցիալական աշխատանքն ու օգնությունը զոհված և վիրավորված զինծառայողներին ու նրանց ընտանիքներին և բազմաթիվ այլ ծրագրեր:
Ինչպես որ շատ է այս ընթացքում արվածը, այնպես էլ շատ են անելիքներն ու ծրագրերը, որ հույս ունենք տարեց տարի իրագործել՝ ի բարօրություն մեր բանակի, պետության ու Մայր Եկեղեցու: Սակայն, եթե հոգևորականն այսօր սահմանից մինչև մայրաքաղաք ծառայություն է իրականացնում, ուրեմն մենք արդեն հաջողել ենք, իսկ ինչ վերաբերվում է մեր գնդերեցների պատրաստությանը, նշեմ, որ պարբերաբար մենք կազմակերպում ենք հանդիպումներ և քննարկումներ բազմաբնույթ թեմաներով և հրավիրում մասնագետներ ինչպես մեր երկրից, այնպես էլ արտասահմանից, ովքեր իրենց կենսափորձով ու գիտելիքներով կարող են կարևոր ուղղորդում տալ մեր գնդերեցներին: Ասեմ ավելին, մեր կազմակերպած միջոցառումների և քննարկումների կարևոր հյուրերից են զինվորականներ, ովքեր ևս իրենց լուման են բերում բանակի զորացման սրբազան գործին:
-     Սրբազա՛ն Հայր,  ո՞րն է Ձեր բարեմաղթանքը Հայոց բանակի օրվա կապակցությամբ:
-   Կարծում եմ՝ ամեն հայի սրտից բխող առաջին մաղթանքը խաղաղությունն է: Մեր ամենօրյա աղոթքն է, որ կրակոցներ հնչեն միայն հրաձգարաններում, և յուրաքաչյուր հայ մայր բարով ճանապարհի իր որդուն բանակ և ողջ-առողջ դիմավորի նրան:
Մեծերից մեկն ասել է, որ մենք Տիրոջից չպետք է խնդրենք հեշտ կյանք, այլ պետք է աղոթենք, որ Տերը մեզ դարձնի ավելի ուժեղ: Ուստի օգտագործելով առիթը՝ հայցում եմ նաև ձեր ամենքի աղոթքները՝ Տիրոջ զորակցությունը հայցելու մեր գնդերեցների՝ պատասխանատու և դեպի դարերը միտված իրենց առաքելության համար: Շնորհավորում եմ ամենքիս մեր փառապանծ բանակի 26-րդ տարեդարձի առիթով և մաղթում, որ ըստ մեր Տիրոջ խոսքի, իբրև ազգ-բանակ միություն և ամբողջություն մշտապես արթուն լինենք՝ դիմագրավելու թշնամու անակնկալ ոտնձգությունները մեր համարժեք գործերով ու քայլերով, գոտեպնդված մարմնավոր ու հոգևոր սպառազինությամբ և զորացած աղոթքով, որ ամենաազդու ու մշտանոր միջոցն է անհատ հայ քրիստոնյայի և մեր ամբողջ ազգի ու բանակի համար: Եվ թող ամենազոր Տերն ինքը երկնավոր զորքերի բարեխոսությամբ զորացնի մեր երկրավոր զորքին՝ հայոց բանակի յուրաքանչյուր զինվորին  ու սպային և բոլորիս` մեր ժողովրդին, հայրենիքին ու պետականությանը։ Ամեն:

The Spiritual Leader of the Armenian Armed Forces: The Aspiration to Keep the Army Awake, in Prayer and in Blessing, Make the Armenian Clergyman Be in the Armed Forces
On the occasion of the 26th anniversary of the establishment of the Armenian Army, "Armedia" IAA talked with the Spiritual Prelate of the Armenian Armed Forces, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan.
- Since 1997 the clergy have been serving in military units of Armenia and Artsakh. How would you assess the work carried out by them? What gives their service to our army and soldiers?
- More than two decades ago Armenia was again facing a major problem of protecting its own rights. On January 28, 1992, we realized all Armenians’ wish, we had an army, and as the great Garegin Nzhdeh noticed, "If the nation becomes an army, it cannot be knelt." It is not a secret that we are army-nation, army from infancy to the elderly men, and this was imposed by our complicated long history, so we have to be vigilant, never diminishing our belts.
The clergymen of the Armenian Apostolic Church, bringing their service to army throughout the whole Artsakh war and throughout our history, in 1997, thanks to the efforts of Vazgen Sargsyan, the Commander-in-Chief of the warriors, and His Holiness Karekin I, the Catholicos of Armenian Apostolic Church, the Spiritual Service of the Armenian Armed Forces started to be formed. In times of statehood and army, the Armenian Church kept its constant spiritual care always standing by soldiers’ side in the battlefield. The most recent examples are Sardarapat and Artsakh wars. In Sardarapat alongside the military there was a separate unit consisting of clergymen, about whom we recently published a book with the help of Lusine Tumanyan, called "Soldier Clergy" .
The aspiration to keep the army awake, in prayer, and in the blessing of the Lord make the Armenian clergyman be in the armed forces for already twenty years, with the help of his daily service to the soldier and the officer. Besides the spiritual service, our clergymen carry out a very important public function, and today soldiers are hardly able to serve without their prayers and blessings, their words of Bible-based wisdom.
The clergyman considers the territory of his activity and preaching not only the military unit, but also the hospital, and the frontline. The result is visible and more than expected, and its testimony is on the soldier's lips. During the four-day war in April, many of our courageous boys said that they were ready to give life not only for "homeland" but also for "faith." This kind of slogans and beliefs testify the full presence of the Church in the life of the army. And this is mutual. The degree that clergy is trying to get involved in army life, he feels greatly flattered when he sees his soldiers and their family members in the church during liturgy and other sacred ceremonies.
- Having been involved in the Armed Forces for more than 20 years and recognizing the complex structure of the army better than many others, what kind of tendencies do the spiritual servants notice?
- First of all, I would like to note that our armed forces construction is much more clear and transparent than other armies and civilian structures, and the complexity lies only from the point of view of the problems facing. Everyone working in the army knows where the enemy is, where to wait for the blow, and the agenda is clearly organized by the daily life of the serviceman. However, in this short period of time, thanks to Mr. Vigen Sargsyan, as the Minister of Defense, many goals and programs have been accomplished making the Armenian army more invulnerable. The army is becoming increasingly popular, and the role of a dedicated officer and soldier is very important here.
- What steps are planned to be carried out in order to increase the effectiveness of the activities of spiritual servants?
- Under the paternal care of the Catholicos of All Armenians, from the very first day of his reign, Armed Forces Spiritual Service has passed a difficult yet experienced way. Taking the Army under the spiritual care, the vision of His Holiness was to emphasize the spiritual-moral and national mentality of the soldier. For this very goal, spiritual literature with the blessings of the Supreme Patriarch was distributed to the soldiers, the preparation of radio programs on relevant topics was made, church-festive events and seminars organized, social work and assistance to the killed and wounded servicemen and their families carried out and so on and so forth.
However, there are still so many things to do and we hope to accomplish an annual year for the benefit of our army, state and the Church. I would like to mention that we regularly organize meetings and discussions on a variety of topics and invite professionals both from our country and from abroad with their experience and knowledge, so that we can give guidance to our clergymen. I would like to also note that the important guests of our events and discussions are soldiers, who also contribute to the sacred work of strengthening the army.
- Your Holiness, what is your wish on the day of the formation of Armenian Army?
- I think that the first wish from the heart of every Armenian is peace. Our daily prayer is with every Armenian mother and the good health of her son.
One of the greatest men said that we should not ask the Lord to live easy, but we must pray that the Lord to make us stronger. I congratulate all of us on the occasion of the 26th anniversary of our glorious army and wish that, according to our Lord's word, as a nation-army for unity and integrity we should always be able to resist the sudden encroachment of the enemy by our adequate acts and steps, embodied in body and spiritual armor and strengthened prayer, the most influential and ever-lasting way for an individual Christian and for our entire nation and army. And let Almighty God himself strengthen our earthly armies, every soldier and the officer of the Armenian army and all of us, our people, our homeland and statehood! Happy birthday and Congratulations, Your Holiness Armenian Army!