Իշխանությունը պահելու համար՝ Ալիևը փոխում է «խաղի պայմանները»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փետրվարի 5-ին հրամանագիր է ստորագրել ապրիլի 11-ին արտահերթ նախագահական ընտրություններ նշանակելու վերաբերյալ՝ չեղարկելով հոկտեմբերին նշանակված հերթական ընտրությունները: Նման որոշումը ինչ-որ առումով անսպասելի էր, քանի որ դեռ 2016թ.-ի հոկտեմբերին, Ալիևն իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել էր, որ ընտրությունների ժամկետը փոփոխելու մտադրություն չունեն և դրա անհրաժեշտություն էլ չկա:
Ստեղծված իրավիճակում հարց է առաջանում՝ ի՞նչը դրդեց Ալիևին մտափոխվել և գնալ արտահերթ ընտրությունների նշանակման՝ փոխելով  «խաղի պայմանները»: Եթե փորձենք հստակեցնել Ալիևի կողմից արտահերթ նախագահական ընտրություններ նշանակելու հիմնական դրդապատճառները, ապա կարելի է պայմանականորեն առանձնացնել 2 տիպի գործոններ՝ ներքին և արտաքին:
Արտաքին գործոնների շարքում նախևառաջ պետք է նշել, որ, արտահերթ ընտրութուններ նշանակելով, Ալիևը փորձում է նվազեցնել արտաքին միջամտութունը երկրի ընտրական գործընթացներին: Ադրբեջանի նման բռնապետական երկրների պարագայում իշխանության վերարտադրությունը, միջազգային հանրությանը դա «մարսեցնելն» ունի որոշակի գին: Այդ ամենը հստակ գիտակցում է նաև արդեն 4-րդ անգամ անընդմեջ նախագահելու (այս անգամ արդեն 7 տարի ժամկետով) հավակնություն ունեցող Ալիևը: Տեղափոխելով ընտրության ժամկետը՝ Ալիևը հույս ունի, որ տարբեր ուժային կենտրոններ չեն հասցնի մշակել և կիրառել Բաքվից տարբեր դիվիդենտներ քաղելու, զիջումներ կորզելու ծրագրեր: Տվյալ պարագայում՝ հօգուտ Ալիևի է աշխատում նաև միջազգային օրակարգում առկա խնդիրների բազմազանությունը՝ ՌԴ ընտրություններից մինչև սիրիական Աֆրինում քրդերի դեմ թուրքական ԶՈւ-ի գործողություններ:
Մեկ այլ կարևոր գործոն է մարտին Ռուսաստանում նախատեսվող ընտրությունները և միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ Արևմուտքի հնարավոր արձագանքը դրանց: Ըստ Ալիևի հաշվարկների՝ Ռուսաստանի ընտրությունները և դրանց հաջորդող Արևմուտք-ՌԴ հարաբերություններում նոր սրացումը (որը, կարծես թե, անխուսափելի է) իրենց  վրա կսևեռեն միջազգային հանրության ուշադրությունը՝ իսկ Ադրբեջանի ապրիլին կայանալիք արտահերթ ընտրությունները կստվերվեն: Այլ կերպ ասած՝ Արևմուքի ուշադրությունն Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին այս շրջանում անհամեմատ ավելի թույլ կլինի, քան կարող է լինել հոկտեմբերին:
Բացի այդ, մինչև արտահերթ ընտրություններ ընկած երկու ամիսը բավական կարճ ժամանակահատված է մասնագիտացված միջազգային կառույցների համար (օրինակ՝ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը) ադրբեջանական ընտրություններին ընթացքին հետևող երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություններ ապահովելու համար, ինչը ևս իր հերթին Բաքվին թույլ կտա էապես նվազեցնել ընտրախախտումների  վերաբերյալ հետագա քննադատությունները:
Ինչ վերաբերում է ներքին պատճառներին, թերևս առաջնային դերակատարում ունեն Ադրբեջանում սոցիալ-տնտեսական պայմանները, ավելի ճիշտ՝ դրանց հետ կապված բացասական կանխատեսումները: Գաղտնիք չէ, որ նավթի գների անկումը բավական լուրջ մարտահրավեր էր նավթային ասեղի վրա նստած ադրբեջանական տնտեսության համար: Ըստ տարբեր գնահատականների՝ երկրում հասունանում է վերջին երեք տարում Ադրբեջանի ազգային արժույթի՝ մանաթի արդեն երրորդ դևալվացիան: Նման բացասական միտումների կյանքի կոչման պարագայում Ադրբեջանում գոյություն ունեցող սոցիալ-տնտեսական դժգոհություններն առավել լայն բնույթ կստանային, ինչն էլ լուրջ սպառնալիք կդառնար հոկտեմբերին վերընտրվելու Ալիևի ծրագրերի համար:
Բացի այդ, տեղափոխելով ընտրությունների ժամկետը՝ Ալիևը ցայտնոտի մեջ է դնում նաև ադրբեջանական ընդդիմությանը կամ այն «բեկորներին», որոնք մնացել են ադրբեջանական ընդդիմությունից: Ադրբեջանցի ընդդիմադիրները նախ բավարար ժամանակ չեն ունենա կոնսոլիդացվելու, հնարավորության դեպքում միմյանց հետ բանակցելու, սեփական ուժերը միավորելու համար: Բացի այդ, արտահերթ ընտրությունների պատճառով նախընտրական քարոզչության կարճ ժամկետը ևս հնարավորություն չի տա ընտրազանգվածի հետ պատշաճ աշխատանք իրականացնել: Ի դեպ, որոշ ընդդիմադիր ուժեր արդեն իսկ հայտարարել են, որ հրաժարվում են նախագահական արտահերթ ընտրություններին մասնակցությունից և հանդես են եկել ընտրությունները բոյկոտելու կոչերով: Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ հանրային շրջանակներում հետընտրական հնարավոր դժգոհությունների լուծումը ևս Ալիևն ունի. մայիսին նախատեսվում են լայնամասշտաբ միջոցառումներ (Ադբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի առթիվ), որոնք անշուշտ, բավական հաջող կօգտագործվեն հանրության ուշադրությունը շեղելու համար:
Ի լրումն ներքին և արտաքին գործոնների՝ կարևոր է նաև անդրադառնալ Ղարաբաղյան հակամարտության գործոնին, որն, ինչպես հայտնի է, ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տարիներ շարունակ օգտագործվում է սեփական իշխանության պահպանման և ամրապնդման համար: Շրջանառվում է մոտեցում, որ ադրբեջանական իշխանությունները, ներքին և արտաքին տարբեր գործոններով պայմանավորված, նախատեսում են նոր ռազմական արկածախնդրություն Արցախի ուղղությամբ: Ուստի, հնարավոր ռիսկերը նվազեցնելու համար, Բաքվում որոշում է կայացվել ընտրությունների ժամկետը փոխել: Խուսափելով կանխատեսումներից՝ կարող ենք նշել միայն, որ այս մոտեցումը ևս կյանքի իրավունք ունի և, բնականաբար, պետք է առավել բարձրացնի հայկական զինված ուժերի զգոնությունը:
Ամփոփելով նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից արտահերթ նախագահական ընտրությունների նշանակումը հստակ հաշվարկված քայլ է, որն, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված է ոչ թե մեկ, այլ մի քանի՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին գործոններով: Նպատակը առավել քան պարզ է՝ կազմակերպել նախագահ Ալիևի վերընտրվելու հերթական «քաղաքական թատրոնը»՝ հնարավորինս առանց ռիսկերի:

Для того чтобы сохранить власть, Алиев меняет "условия игры"
Президент Азербайджана Ильхам Алиев пятого февраля подписал указ о назначении внеочередных президентских выборов на 11-ое апреля, отменив назначенные в октябре очередные выборы. Такое решение в некотором смысле было неожиданным, потому что еще в октябре 2016 года в одном из интервью Алиев заявил, что он не намерен менять дату выборов, и в этом нет нужды.
В сложившейся ситуации возникает вопрос - что заставило Алиева передумать и пойти на внеочередные выборы, изменив "условия игры"? Если попробуем прояснить основные причины назначения внеочередных выборов, то можно условно разделить две группы факторов - внутренние и внешние.
В числе внешних факторов в первую очередь нужно отметить, что, назначив внеочередные выборы, Алиев пытается уменьшить внешнее вмешательство в избирательные процессы страны. В случае таких авторитарных стран как Азербайджан за репродукцию власти и принятие этого со стороны международной общественности приходится платить определенную цену. Все это четко осознает и Алиев, который собирается в четвертый раз (на этот раз на 7 лет) быть переизбранным. Перенося дату выборов, он надеется, что разные силовые центры не успеют разобраться с ситуацией и воплотить в жизнь заранее разработанные проекты по получению разных дивидендов и уступок от Баку. В данном случае в пользу Алиева работает также разнообразие проблем в международной повестке - от выборов в России до действий вооруженных сил Турции против курдов в сирийском Африне.
Еще одним фактором являются ожидаемые в марте президентские выборы в России и реакция на них международной общественности, в частности, Запада. Согласно расчетам Алиева, выборы в России и последующее за ними новое обострение в отношениях Запад-Россия (которое, кажется, неизбежно) сконцентрируют на себе внимание международного сообщества, и проводимые в апреле выборы в Азербайджане окажутся в тени. Иными словами, реакция Запада на президентские выборы в Азербайджане в этот период будет несравненно более мягкой, чем могла бы быть в октябре.
Кроме того, два месяца, оставшиеся до внеочередных выборов, довольно короткий срок для специализированных международных организаций (например, для Офиса демократических институтов и прав человека ОБСЕ (OSCE/ODHIR)) чтобы обеспечить полноценную деятельность долгосрочных наблюдательских миссий, осуществляющих мониторинг процесса выборов. Это тоже, в свою очередь, позволит Баку существенно ослабить дальнейшую критику относительно нарушений в избирательном процессе.
Что касается внутренних причин, пожалуй, важнейшую роль играют социально-экономические условия в Азербайджане, точнее, прогнозы, связанные с ними. Не секрет, что падение цен на нефть было серьезным вызовом для экономики Азербайджана, которая сидит на "нефтяной игле". Согласно разным оценкам, в стране созревает уже вторая за последние три года девальвация национальной валюты - маната. В случае, если эти отрицательные тенденции сохранятся, существующее социально-экономическое недовольство в Азербайджане значительно увеличится в масштабах, что станет серьезной угрозой для планов Алиева, связанных с выборами в октябре.
Помимо этого, перенося дату выборов, Алиев стравит в замешательство азербайджанскую оппозицию или те ее "осколки", которые еще сохранились. Во-первых, азербайджанские оппозиционеры не будут иметь достаточного времени для консолидации, переговоров друг с другом, объединения сил. Кроме того, из-за внеочередных выборов может значительно сократиться время предвыборной агитации, что, в свою очередь, не позволит осуществить надлежащую работу с электоратом. Кстати, некоторые оппозиционные силы уже объявили о том, что отказываются от участия во внеочередных президентских выборах, и выступили с призывами бойкотировать выборы. Примечательно, что если выборы состоятся в апреле, у Алиева появляется очень удобная возможность снизить напряжение и сократить возможность поствыборных общественных акций - в мае планируются широкомасштабные мероприятия (по случаю 100-летней годовщины основания Демократической Республики Азербайджан), которые, без сомнений, будут успешно использованы, чтобы отвлечь внимание общественности от политических процессов.
В дополнение к внутренним и внешним факторам важно обратиться также к фактору карабахского конфликта, который, как известно, на протяжении многих лет используется азербайджанскими властями для сохранения и укрепления собственной власти. Есть мнение, что власти Азербайджана - в связи с рядом внутренних и внешних факторов - планируют новую военную авантюру в отношении Нагорного Карабаха. Следовательно, для снижения возможных рисков, связанных с исходом такого процесса, в Баку решили перенести дату выборов. Избегая прогнозов, можем только отметить, что этот подход тоже имеет право быть, и, естественно, нужно еще больше усилить бдительность армянских вооруженных сил.
Подводя итоги, отметим, что решение президента Азербайджана о назначении внеочередных президентских выборов является детально рассчитанным шагом, который, по всей вероятности, обусловлен не одним, а одновременно несколькими - как внутренними, так и внешними - факторами. Цель более чем ясна - организовать очередную "политическую клоунаду" переизбрания президента Ильхама Алиева с наименьшими рисками.