Իշխանությունը պահելու համար՝ Ալիևը փոխում է «խաղի պայմանները»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փետրվարի 5-ին հրամանագիր է ստորագրել ապրիլի 11-ին արտահերթ նախագահական ընտրություններ նշանակելու վերաբերյալ՝ չեղարկելով հոկտեմբերին նշանակված հերթական ընտրությունները: Նման որոշումը ինչ-որ առումով անսպասելի էր, քանի որ դեռ 2016թ.-ի հոկտեմբերին, Ալիևն իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել էր, որ ընտրությունների ժամկետը փոփոխելու մտադրություն չունեն և դրա անհրաժեշտություն էլ չկա:
Ստեղծված իրավիճակում հարց է առաջանում՝ ի՞նչը դրդեց Ալիևին մտափոխվել և գնալ արտահերթ ընտրությունների նշանակման՝ փոխելով  «խաղի պայմանները»: Եթե փորձենք հստակեցնել Ալիևի կողմից արտահերթ նախագահական ընտրություններ նշանակելու հիմնական դրդապատճառները, ապա կարելի է պայմանականորեն առանձնացնել 2 տիպի գործոններ՝ ներքին և արտաքին:
Արտաքին գործոնների շարքում նախևառաջ պետք է նշել, որ, արտահերթ ընտրութուններ նշանակելով, Ալիևը փորձում է նվազեցնել արտաքին միջամտութունը երկրի ընտրական գործընթացներին: Ադրբեջանի նման բռնապետական երկրների պարագայում իշխանության վերարտադրությունը, միջազգային հանրությանը դա «մարսեցնելն» ունի որոշակի գին: Այդ ամենը հստակ գիտակցում է նաև արդեն 4-րդ անգամ անընդմեջ նախագահելու (այս անգամ արդեն 7 տարի ժամկետով) հավակնություն ունեցող Ալիևը: Տեղափոխելով ընտրության ժամկետը՝ Ալիևը հույս ունի, որ տարբեր ուժային կենտրոններ չեն հասցնի մշակել և կիրառել Բաքվից տարբեր դիվիդենտներ քաղելու, զիջումներ կորզելու ծրագրեր: Տվյալ պարագայում՝ հօգուտ Ալիևի է աշխատում նաև միջազգային օրակարգում առկա խնդիրների բազմազանությունը՝ ՌԴ ընտրություններից մինչև սիրիական Աֆրինում քրդերի դեմ թուրքական ԶՈւ-ի գործողություններ:
Մեկ այլ կարևոր գործոն է մարտին Ռուսաստանում նախատեսվող ընտրությունները և միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ Արևմուտքի հնարավոր արձագանքը դրանց: Ըստ Ալիևի հաշվարկների՝ Ռուսաստանի ընտրությունները և դրանց հաջորդող Արևմուտք-ՌԴ հարաբերություններում նոր սրացումը (որը, կարծես թե, անխուսափելի է) իրենց  վրա կսևեռեն միջազգային հանրության ուշադրությունը՝ իսկ Ադրբեջանի ապրիլին կայանալիք արտահերթ ընտրությունները կստվերվեն: Այլ կերպ ասած՝ Արևմուքի ուշադրությունն Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին այս շրջանում անհամեմատ ավելի թույլ կլինի, քան կարող է լինել հոկտեմբերին:
Բացի այդ, մինչև արտահերթ ընտրություններ ընկած երկու ամիսը բավական կարճ ժամանակահատված է մասնագիտացված միջազգային կառույցների համար (օրինակ՝ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը) ադրբեջանական ընտրություններին ընթացքին հետևող երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություններ ապահովելու համար, ինչը ևս իր հերթին Բաքվին թույլ կտա էապես նվազեցնել ընտրախախտումների  վերաբերյալ հետագա քննադատությունները:
Ինչ վերաբերում է ներքին պատճառներին, թերևս առաջնային դերակատարում ունեն Ադրբեջանում սոցիալ-տնտեսական պայմանները, ավելի ճիշտ՝ դրանց հետ կապված բացասական կանխատեսումները: Գաղտնիք չէ, որ նավթի գների անկումը բավական լուրջ մարտահրավեր էր նավթային ասեղի վրա նստած ադրբեջանական տնտեսության համար: Ըստ տարբեր գնահատականների՝ երկրում հասունանում է վերջին երեք տարում Ադրբեջանի ազգային արժույթի՝ մանաթի արդեն երրորդ դևալվացիան: Նման բացասական միտումների կյանքի կոչման պարագայում Ադրբեջանում գոյություն ունեցող սոցիալ-տնտեսական դժգոհություններն առավել լայն բնույթ կստանային, ինչն էլ լուրջ սպառնալիք կդառնար հոկտեմբերին վերընտրվելու Ալիևի ծրագրերի համար:
Բացի այդ, տեղափոխելով ընտրությունների ժամկետը՝ Ալիևը ցայտնոտի մեջ է դնում նաև ադրբեջանական ընդդիմությանը կամ այն «բեկորներին», որոնք մնացել են ադրբեջանական ընդդիմությունից: Ադրբեջանցի ընդդիմադիրները նախ բավարար ժամանակ չեն ունենա կոնսոլիդացվելու, հնարավորության դեպքում միմյանց հետ բանակցելու, սեփական ուժերը միավորելու համար: Բացի այդ, արտահերթ ընտրությունների պատճառով նախընտրական քարոզչության կարճ ժամկետը ևս հնարավորություն չի տա ընտրազանգվածի հետ պատշաճ աշխատանք իրականացնել: Ի դեպ, որոշ ընդդիմադիր ուժեր արդեն իսկ հայտարարել են, որ հրաժարվում են նախագահական արտահերթ ընտրություններին մասնակցությունից և հանդես են եկել ընտրությունները բոյկոտելու կոչերով: Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ հանրային շրջանակներում հետընտրական հնարավոր դժգոհությունների լուծումը ևս Ալիևն ունի. մայիսին նախատեսվում են լայնամասշտաբ միջոցառումներ (Ադբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի առթիվ), որոնք անշուշտ, բավական հաջող կօգտագործվեն հանրության ուշադրությունը շեղելու համար:
Ի լրումն ներքին և արտաքին գործոնների՝ կարևոր է նաև անդրադառնալ Ղարաբաղյան հակամարտության գործոնին, որն, ինչպես հայտնի է, ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տարիներ շարունակ օգտագործվում է սեփական իշխանության պահպանման և ամրապնդման համար: Շրջանառվում է մոտեցում, որ ադրբեջանական իշխանությունները, ներքին և արտաքին տարբեր գործոններով պայմանավորված, նախատեսում են նոր ռազմական արկածախնդրություն Արցախի ուղղությամբ: Ուստի, հնարավոր ռիսկերը նվազեցնելու համար, Բաքվում որոշում է կայացվել ընտրությունների ժամկետը փոխել: Խուսափելով կանխատեսումներից՝ կարող ենք նշել միայն, որ այս մոտեցումը ևս կյանքի իրավունք ունի և, բնականաբար, պետք է առավել բարձրացնի հայկական զինված ուժերի զգոնությունը:
Ամփոփելով նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից արտահերթ նախագահական ընտրությունների նշանակումը հստակ հաշվարկված քայլ է, որն, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված է ոչ թե մեկ, այլ մի քանի՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին գործոններով: Նպատակը առավել քան պարզ է՝ կազմակերպել նախագահ Ալիևի վերընտրվելու հերթական «քաղաքական թատրոնը»՝ հնարավորինս առանց ռիսկերի:

In Order to Maintain His Power Aliyev Changes The ''Game Terms''
On February 5, Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a decree on snap presidential elections on April 11, canceling the regular elections scheduled for October. This decision was somewhat unexpected, as in October 2016, Aliyev announced in one of his interviews that he had no intention of changing the dates of the elections and that there was no need to do so.
In the current situation a question arises, which made Aliyev to go for snap elections, changing the terms of the game. If we try to clarify the main motives for appointing snap presidential elections by Aliyev, we can name two types of internal and external factors.
Among external factors, first of all, it should be noted that by appointing snap elections, Aliyev tries to reduce external interference in the country's electoral process. Reproduction of power in the case of such dictatorships as Azerbaijan and the "dismantling" of the international community has a certain price. And Aliyev who is running for presidency for the fourth consecutive time (this time for a seven-year term) clearly understands this. Changing the election dates, Aliyev hopes that different power centers will not be able to develop and apply programs to extract different dividends from Azerbaijan and to make concessions. In this case, Aliev is also playing with the diversity of issues on the international agenda, starting from the Russian elections and the operations of the Turkish Armed Forces in the Syrian Afrin.
The upcoming elections in Russia in March and the possible reaction of the international community, particularly the West, is a very important factor. According to Aliev's calculations, the upcoming elections in Russia and the recent aggravation of the West-Russia relations (which, as it seems, inevitable) will draw the attention of the international community to Russian side. In other words, the focus of the OECD on the presidential elections in Azerbaijan will be much weaker than it would be in October.
Besides, the two months before snap elections is a short period of time for specialized international organizations (for example, the OSCE / ODIHR) to ensure long-term observation missions in the course of the Azerbaijani elections, which, in turn, will allow Baku to significantly reduce the future critisizm over electoral frauds.
As for internal factors, socioeconomic conditions in Azerbaijan, or rather, negative predictions are likely to have a primary role. It is not a secret that the decline in oil prices was a serious challenge for the Azerbaijani economy. According to various estimates, the country has already grown in the last three years the third devaluation of the national currency of Azerbaijan. In the face of such negative trends, the socio-economic dissatisfaction in Azerbaijan will become even wider, which would be a serious threat to Aliev's re-election in October.
Moreover, by changing the election dates, Aliyev is also baffling the Azerbaijani opposition or the "fragments" left from the Azeri opposition. Thus it will not have enough time to consolidate, and if possible, to negotiate with each other to unite their own forces. Additionally, due to snap elections, short-term pre-election campaigns will not allow for proper work with electorate. By the way, some opposition forces have already stated that they refuse to participate in snap presidential elections and have called for boycotting the elections. It is noteworthy that Aliev also has a solution for the possible post-election dissatisfaction in public circles. Large-scale events are planned to be held in May (on the occasion of the 100th anniversary of the foundation of the Democratic Republic of Azerbaijan), which, of course, will be used quite successfully to distract public attention.
In addition to internal and external factors, it is also important to address the factor of the Karabakh conflict, which, as we know, is used by the Azerbaijani authorities for many years to maintain and strengthen their own power. Approaches to the fact that the Azerbaijani authorities are planning a new military adventure in the direction of Artsakh, are again conditioned by different internal and external factors. Therefore, in order to minimize possible risks, a decision has been made in Baku to change the election dates. Avoiding predictions, we can only mention that this approach is realistic enough and, naturally, it should increase the vigilance of the Armenian armed forces.
In summary, it should be noted that the appointment of snap presidential elections by the Azerbaijani president is a well-calculated step, which is likely to be conditioned not by just one but a several internal and external factors. The goal is more than clear: to provide Aliyev's fourth term of presidency without any risks and challanges.