Հունաստանին կհաջողվի՞ ստիպել Մակեդոնիային փոխել սեփական անվանումը
Ավելի քան 25 տարի շարունակվող Մակեդոնիայի և Հունաստանի վեճը շուտով վերջնական լուծում կստանա։ Մակեդոնիայի իշխանություններն ի վերջո համաձայնել են փոխել պետության անվանումը, և ոչ միայն։ Մակեդոնիան գնում է նման քայլի՝ լուծելու համար Հունաստանի հետ իր ունեցած տարաձայնությունները, որոնք խոչընդոտում են նրա անդամակցությանը ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին։ Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Մակեդոնիայի վարչապետ Զորան Զաևը։ Վարչապետը նաև հայտնել է, որ այժմ Ալեքսանդր Մակեդոնացու անունով կոչվող օդանավակայանը ևս կվերանվանվի՝ ստանալով «Սկոպյեի միջազգային օդանավակայան» անվանումը, իսկ մայրուղին կկոչվի «Եղբայրություն»։
Ավելի վաղ Զաևը հայտարարել էր, որ երկրի նոր անվանումը կվճռվի հանրաքվեի արդյունքում: Սակայն Մակեդոնիան առայժմ չի հրապարակում հնարավոր տարբերակները:
Հիշեցնենք, որ հունվարին շուրջ 1,5  միլիոն մարդ բողոքի ցույց էր անցկացրել Աթենքում՝ ուղղված հարևան երկրի կողմից «Մակեդոնիա» անվան կիրառման դեմ։ Ցույցի մասնակիցները ժամանել էին Հունաստանի տարբեր ծայրերից։ Դա թվով երկրորդ զանգվածային ցույցն էր Հունաստանում։
Խնդիրն այն է, որ Հունաստանը համարում է, որ Մակեդոնիան «գողացել է» այդ անվանումը հունական համանուն նահանգից։ Երկու երկրների միջև վեճը ծագել է դեռևս 1991 թվականին՝ Հարավսլավիայի փլուզումից հետո։ 1993 թվականին ՄԱԿ-ը ճանաչեց երկիրը «Մակեդոնիայի նախկին հարավսլավիական հանրապետություն» ժամանակավոր անվանմամբ։ Արդյունքում, երբ բալկանյան երկիրը փորձեց դառնալ ՆԱՏՕ-ի կամ ԵՄ-ի անդամ, Հունաստանը՝ որպես երկու կազմակերպությունների անդամ, արգելափակեց այդ գործընթացները։ 2010 թվականին Հաագայի միջազգային դատարանը վճռեց, որ Հունաստանն իրավունք չունի խոչընդոտել Մակեդոնիայի անդամակցությունն այդ կառույցներին։ Ինչևէ, Աթենքը չենթաչկվեց այդ որոշմանը։
Աթենքի նման դիրքորոշման պատճառներից են նաև նախկին հարավսլավական հանրապետության տարածքային հավակնությունները Հունաստանի նկատմամբ։ Պատմական Մակեդոնիայի (որի կազմի մեջ մտնում են երեք հունական շրջաններ և Բուլղարիայի արևելյան հատվածը) պատկանելիության մասին վեճը ծագել է դեռևս 1877-1878 թվականների ռուս-թուրքական պատերազմից հետո։
Մակեդոնիայի տարածքում ապրել են ինչպես սլավոններ, այնպես էլ հույներ և ալբանացիներ։ XX դարի սկզբին իրենց մասին հայտարարած սլավոնական մակեդոնացի ազգայանականները ցանկանում էին պետություն ստեղծել պատմական Մակեդոնիայի ողջ տարածքում, այդ թվում՝ հունական Սալոնիկում։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից և սոցիալիստական Հարավսլավիայի ձևավորումից հետո վերջինիս տարածքում հայտնվեց համանուն հանրապետություն, ինչը հույների դժգոհության պատճառ դարձավ։
Ինչպես տեսնում ենք, Մակեդոնիայի և Հունաստանի վեճն իրականում շատ հին պատմություն ունի: Սակայն, ամեն բան փոխվեց, երբ 2016 թվականի մայիսին Մակեդոնիայում իշխանության եկավ սոցիալ-դեմոկրատական ղեկավար Զորան Զաևը: Արդեն նույն տարվա հունիսին նա հայտարարեց, որ պատրաստ է վերանվանել երկիրը, եթե դա կօգնի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցում: Վելուծաբանները նշում են, որ Մակեդոնիայի անվան հարցը կրկին օրակարգ է եկել հիմնականում այն պատճառով, որ Բալկաններում ավելանում է Ռուսաստանի, Չինաստանի և Թուրքիայի ազդեցությունը: Այդ իսկ պատճառով, ԵՄ-ն և ՆԱՏՕ-ն ձգտում են հնարավորինս արագ ինտեգրել նախկին հարավսլավական հանրապետությունները:
Ըստ վերլուծաբաններիч Մակեդոնիայի ներկայիս իշխանությունների քաղաքականությունն ի վերջո քայքայելու է երկրի ազգային ինքնությունը: Մակեդոնիան ակտիվ մտերմանում է Բուլղարիայի հետ, չնայած այն հանգամանքին, որ Սոֆիան մակեդոնացիներին համարում է բուլղարացի ժողովրդի մաս: 2018 թվականի հունվարի 15-ին Մակեդոնիայի խորհրդարանը վավերացրեց Բուլղարիայի հետ բարեկամության մասին պայմանագիրը, որի համաձայնч երկիրը պետք է իր պատմության դասագրքերը կազմի Բուլղարիայի հետ: Միևնույն ժամանակ, նկատվում է երկրի ալբանացման գործընթաց: 2018 թվականի հունվարի 12-ին Մակեդոնիայի խորհրդարանը որոշում կայացրեց ալբաներենը պետական երկրորդ լեզու ճանաչելու մասին: Ըստ վերլուծաբանների` այս ամենը նշանակում է, որ Մակեդոնիան այլևս ազգային պետություն չէ, որին ձգտում էին մակեդոնացիները Հարավսլավիայի կազմից դուրս գալու ժամանակ:
Փորձագետները նշում են նաև, որ Մակեդոնիայի հասարակությունը տեղեկացված չէ լուրջ փոփոխությունների մասին, որոնց պատրաստ է կառավարությունը: Իսկ դա կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ՝ ընդհուպ հանգեցնելով քաղաքացիական պատերազմի:

Will Greece Manage to Force Macedonia Change the Name of Its State?
The dispute between Macedonia and Greece, which has been going on for more than 25 years, will soon be resolved at last. The Macedonian authorities finally agreed to change the name of the state, and not only. Macedonia is taking such a step to resolve the dispute with Greece, which prevents its entry into the European Union and NATO.
As the "Correspondent" reports, the Prime Minister of Macedonia Zoran Zaev himself stated about this. The prime minister also said that the airport, which is now named after Alexander the Great, will be renamed to "Skopje International Airport", and the highway will be named "Friendship".
Earlier, Zaev said that the new name of the country would be determined by a referendum, RT writes. However, Macedonia has not yet announced the possible variants.
It should be recalled that in January, about 1.5 million people gathered in Athens for protests against the use of the name "Macedonia" by a neighboring country. Participants of the action gathered in Athens from all over Greece. This was the second mass protest in Greece.
The fact is that Greece believes that Macedonia "stole" the name from the Greek province of the same name. The dispute over the name of the newly formed state arose in 1991, immediately after the break-up of Yugoslavia. In 1993, the United Nations recognized Macedonia under the provisional title "The former Yugoslav Republic of Macedonia". Subsequently, when the Balkan country tried to join NATO or raised the issue of relations with the EU, Greece, as a member of both organizations, blocked these processes. In 2010, The Hague International Court stated that Greece had no right to block Macedonia's entry into the Euro-Atlantic integration structures. Nevertheless, Athens did not fulfill Court's decision.
The reason for such resistance by Athens, among other things, is the possible territorial claims of the new country to Greece. The dispute over the geographical region of Macedonia, which now includes the homonymous state, the three Greek regions and the eastern part of Bulgaria, arose since the end of the Russian-Turkish war of 1877-1878.
The territory of the region was inhabited by both the Slavs, the Greeks and Albanians. In the early 20th century, the Macedonian Slav nationalists wanted to create a state throughout the territory of historical Macedonia, including the Greek Thessaloniki. After the end of World War II and the formation of socialist Yugoslavia, a republic with the same name appeared in its composition, which caused sharp dissatisfaction among the Greeks.
As it can be seen, the dispute between Macedonia and Greece remained unresolved for many years. Everything changed in May 2016, when the leader of the Social Democrats Zoran Zaev came to power in Macedonia. Already in early June, he said that he was ready to rename the country if it would help to enter NATO.
Experts note that the issue of the name of the Republic of Macedonia is again on the agenda mainly because the influence of Russia, China and Turkey is growing in the Balkans. Therefore, the EU and NATO are eager to integrate the former Yugoslav republics into their structures as soon as possible. It should be noted that efforts to resolve the problem of the name of Macedonia intensified only when the US decided that Macedonia should be in NATO.
According to experts, the policy of the current Macedonian leadership is aimed at undermining the national identity of the country, RT writes. Macedonia is actively approaching Bulgaria, despite the fact that Sofia considers the Macedonians part of the Bulgarian people. On January 15, 2018, the Macedonian Parliament ratified the treaty of friendship with Bulgaria. According to it, Macedonia should write textbooks of its history together with Bulgaria. At the same time, the process of albanization of the country is underway. On January 12, 2018, the Macedonian Parliament decided to recognize the Albanian language as the second state language. According to analysts, all this means that Macedonia is no longer a national state, to which Macedonians aspired when they left Yugoslavia.
As the experts note, the public of Macedonia is not informed about the serious changes that the government is ready to take. And this can have very serious consequences, including, leading to civil war.