Ո՞վ է դառնալու Ռուսաստանի «օրենքով գողերի» նոր թագավորը՝ հայը, ադրբեջանցին, վրացին, թե՞ ռուսը
Շաքրո Մոլոդոյը, Վասյա Վոսկրեսն ու Էդուարդ Թբիլիսցին համարվում են քրեական աշխարհի ամենաազդեցիկները, սակայն ռուսական մաֆիայի աթոռը դեռևս թափուր է: Դրա համար պայքար է մղվում հին և նոր «գողերի» սերնդի ներկայացուցիչների միջև:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ն դոսյե է ստեղծել Ռուսաստանի «օրենքով գողերի» նոր թագավորի կոչմանը հավակնող հիմնական թեկնածուների մասին։
Շաքրո Մոլոդոյ
Վրաստանում ծնված Զախարի Կալաշովը` Շաքրո Մոլոդոյ մականունով, դեռ երիտասարդ ժամանակ երկու անգամ հասցրել է բանտում հայտնվել։ Թբիլիսյան բանտում օրենքով գողի կարգավիճակ ստանալով` նա տեղափոխվել է Մոսկվա և սկսել  ռեստորանային բիզնեսով զբաղվել։ Սակայն, օրինական եկամտից բացի, նա նաև ստվերային եկամուտ ուներ։ Ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն` նա զբաղվել է շորթմամբ ու ռեյդային հարձակումներով։ Երեք անգամ նրա դեմ մահափորձ են կատարել, որից հետո նա Իսպանիա է տեղափոխվել։ Եվրոպայում շարունակել է իր քրեական գործունեությունը, որի պատճառով էլ տեղի ոստիկանությունը սկսել է հետապնդել նրան։ Վտանգ զգալով`Կալաշովը թաքնվել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։ Սակայն, նրան արագորեն ձերբակալել են ու արտաքսել երկրից։ Փողերի լվացման և կազմակերպված հանցավոր խմբավորում ստեղծելու համար իսպանական դատարանը նրան դատապարտել է 9 տարվա ազատազրկման:
Այդ ընթացքում Կալաշովին արդեն սպասում էին պատմական հայրենիքում, որտեղ ուրիշին առևանգելու համար նա 18 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել: Սակայն ազատության մեջ հայտնվելուց հետո Վրաստանի փոխարեն նա ՌԴ է մեկնում: 2015 թվականին 8 մլն ռուբլու շորթման մեղադրանքով նա նորից մեկուսարանում է հայտնվել` այս անգամ մոսկովյան: Այժմ 64-ամյա Շաքրոյի գործը քննում է դատարանը:
Լոտու Գուլի
Լոտու Գուլի մականունով բաքվեցի օրենքով գող Նադիր Սալիֆովը 1995 թվականին շորթման, մարդկանց առևանգելու և ապօրինի զենք պահելու համար դատապարտվել էր 27 տարվա ազատազրկման: Sputnik Ադրբեջանի տվյալներով՝ անգամ ճաղերի հետևում նա մի շարք ծանր հանցագործություններ է կատարել: Նա բջջային հեռախոսների միջոցով ազդեցիկ քաղաքացիներից փողեր է շորթել:
© Фото : ИА "Прайм Крайм"
2017-ի աշնանը նրան վաղաժամկետ ազատ են արձակել: Ազատության մեջ նրան անհամբերությամբ սպասում էին Մոսկվայի և Ռուսաստանի այլ խոշոր քաղաքների շուկաներում առևտրով զբաղվող հայրենակիցները: Բանն այն է, որ ադրբեջանցի «օրենքով գող» Ռովշան Ջանիևայի սպանությունից հետո Դաղստանի քրեական հեղինակություններն են նրանց վրա վերահսկողություն սահմանում:
Որոշ տվյալներով՝ այժմ 45-ամյա Գուլին գտնվում է Թուրքիայում, որտեղ պարբերաբար ժողովներ է անցկացնում և լուրջ թիմ է հավաքում:
Վասյա Վոսկրես
Վասյա Վոսկրես մականունով Նիժնի Նովգորոդից Վասիլի Խրիստոֆորովը օրենքով գողերի չափանիշներով քրեական աշխարհ է մտել բավական ուշ՝ բանակում ծառայելուց հետո: Փոխարենը հանցավոր աշխարհում նա բավականին սրընթաց հաջողությունների է հասել։ Տաքսու վարորդի վրա ավազակային հարձակման համար իր առաջին ազատազրկման հետ մեկտեղ նա նաև օրենքով գողի կարգավիճակ ձեռք բերեց։ Ազատ արձակվելով` Խրիստոֆորովը բնակություն հաստատեց իր երկրում, որտեղ ղեկավարեց հանցավոր խմբավորումներից մեկը։ Այդ ժամանակ նրան սկսեց հետաքրքրել Սարով քաղաքի մետաղներ վերամշակող գործարանը։ Բայց նա լուրջ մրցակիցներ ուներ՝ մարզիկների մի խումբ, որը գլխավորում էր տեղացի ձեռնարկատերը:
2003-ին Նիժնի Նովգորոդի կենտրոնի սրճարանում երկու հանցավոր խմբերը հավաքվելով փորձում են որոշել, թե ով է ի վերջո ղեկավարելու ձեռնարկությունը: Զրույցն ավարտվում է ձեռնամարտով և հրաձգությամբ: Այս կռվի ժամանակ ոչ միայն երկու կողմերի անդամներն են լուրջ վնասվածքներ ստանում, այլ նաև նրանց առաջնորդները:
Այս կռվի համար Վասյան նորից է դատապարտվել: Սակայն, այս անգամ ճաղերի հետևում նա մնացել է ընդամենը երկու տարի՝ խուլիգանություն կատարելու մեղադրանքով:
45-ամյա օրենքով գողը համարվում է Շաքրո Մոլոդոյին հաջորդողներից մեկը:
Էդիկ Թբիլիսցի
Էդիկ Թբիլիսցի մականունով Վրաստանի քաղաքացի Էդուարդ Ասատրյանը դեռ 1990-ականներից է օրենքով գող դարձել: Պնդում են, որ նրան թագադրել են դեռ վրացական բանտում: Նա նաև հասցրել է լինել Վլադիմիրսկի ցենտրալում, որտեղ պատիժը կրել է հայտնի օրենքով գող Սաշա Սևերնիի հետ։  Որոշ տվյալներով` հեղինակությունը նախկինում եղել է ռուսական հանցավոր աշխարհի թագավոր Ասլան Ուսոյանի (Դեդ Հասան մականունով) կլանում, ով 2013-ին է սպանվել Մոսկվայում։ Այլ տվյաներով՝ նա, ընհակառակը, բացահայտ Դեդ Հասանի դեմ է դուրս եկել:
Ասատրյանը տարբերվում է ոչ միայն մեծաքանակ դատվածություններով, այլև բուռն խառնվածքով: 2000 թվականին ոստիկանների շուրջկալի ժամանակ նա փորձել է ТТ ատրճանակ խլել: Մի քանի տարի անց Սոչիի ռեստորանում նա ձերբակալվել է խուլիգանության համար, իսկ 2014-ին Մոսկվայում մի քանի գրամ կոկային պահելու մեղադրանքով դատապարտվել է 3 տարվա ազատազրկման: 2017-ի ամռանը 50-ամյա հեղինակությունը ազատվել է բանտից:
Տարո
Վրաստանի հանքաարդյունաբերական քաղաքի բնակիչ Տարո մականունով Տարիել Օնիանին խորհրդային հասարակարգի վերջին օրենքով գողերից է: Օրենքով գողի կարգավիճակ նա  ստացել է դեռևս 1970-ականներին։ Նա ունի ընդհանուր առմամբ 10 տարվա դատվածություն՝ գողությունների, ավազակությունների, ինչպես նաև շորթման համար:
1980-ականներին Օնիանին հաստատվել է Մոսկվայում՝ գլխավորելով բավականին ազդեցիկ, այսպես կոչված «քութաիսյան խմբավորումը»:
1990-ականներին տեղափոխվել է Ֆրանսիա, այնտեղից՝ Իսպանիա: Երբ Եվրոպայում սկսեցին ռուսական մաֆիային հետապնդել, Տարոնը վերադարձավ Ռուսատան: 2010-ին նրան կալանավորել են մի գործարարի առևանգելու համար և 10 տարվա ազատազրկման դատապարտել:
Այնուամենայնիվ, 65-ամյա օրենքով գողի հեղինակությունն այնքան բարձր է, որ նույնիսկ ճաղերի ետևում վտանգավոր մրցակից է համարվում։

Кто претендует на криминальную корону России
Шакро Молодой, Вася Воскрес и Эдуард Тбилисский считаются наиболее влиятельными фигурами криминального мира. Но место главного российского мафиози до сих пор вакантно. Борьба за него разворачивается между "законниками" старой формации и представителями нового воровского поколения. О главных претендентах на криминальную корону - в материале РИА Новости.
Шакро Молодой
Уроженец Грузии Захарий Калашов по кличке Шакро Молодой еще в молодости успел дважды побывать за решеткой. Получив в тбилисской тюрьме статус вора в законе, он переехал в Москву и занялся ресторанным бизнесом. Однако, кроме легальных, были у него и теневые доходы. По неофициальным данным, он специализировался на вымогательствах и рейдерских захватах. После трех покушений на его жизнь Шакро перебрался в Испанию. В Европе продолжил криминальную деятельность, но местная полиция объявила охоту на российских мафиози. Почуяв опасность, Калашов скрылся в Объединенных Арабских Эмиратах. Впрочем, там его быстро задержали и экстрадировали обратно. За отмывание денег и создание ОПГ испанский суд приговорил "законника" к девяти годам лишения свободы.
К тому времени Калашова уже ждали на исторической родине, где за похищение человека он был заочно осужден на 18 лет. Но вместо Грузии авторитет после освобождения направился в Россию. В 2015-м по обвинению в вымогательстве восьми миллионов рублей он вновь оказался в СИЗО, теперь уже московском. Сейчас дело 64-летнего Шакро рассматривает суд.
Лоту Гули
Бакинский вор в законе Надир Салифов по кличке Лоту Гули в 1995-м схлопотал 27-летний срок за вымогательство, похищения людей и незаконное хранение оружия. По данным издания Sputnik Азербайджан, даже сидя за решеткой, он умудрился совершить серию тяжких преступлений. Авторитет с помощью мобильных телефонов вымогал деньги у состоятельных граждан.
© Фото : ИА "Прайм Крайм"
Осенью 2017-го Гули досрочно выпустили на свободу. На воле его с нетерпением ждали все земляки, торгующие на рынках Москвы и других крупных городов России. Дело в том, что после убийства азербайджанского вора в законе Ровшана Джаниева по кличке Ровшан Ленкоранский их стали крышевать дагестанские криминальные авторитеты. Продавцы очень надеются, что Салифову в скором времени удастся взять рыночный бизнес под контроль. По некоторым данным, сейчас 45-летний Гули находится в Турции, где регулярно проводит сходки и сколачивает серьезную команду.
Вася Воскрес
Нижегородец Василий Христофоров по кличке Вася Воскрес влился в криминальное сообщество по воровским меркам относительно поздно - после службы в армии. Зато его продвижение по карьерной лестнице было стремительным. Вместе с первым сроком за разбойное нападение на таксиста он получил и статус вора в законе. Выйдя на свободу, Христофоров осел у себя на родине, где возглавил одну из группировок.
В сферу ее интересов попал небольшой завод города Саров, перерабатывающий редкоземельные металлы. Здесь у братвы Васи Воскреса нашлись серьезные конкуренты - группа спортсменов, возглавляемая местным предпринимателем. В 2003-м в кафе в самом центре Нижнего Новгорода бригады решили выяснить, кто все-таки будет контролировать предприятие. Диалог закончился рукопашной схваткой и стрельбой. В битве серьезно пострадали не только бойцы обеих сторон, но и их лидеры. За эту драку Вася Воскрес получил новый срок. Впрочем, за решеткой он провел всего два года - по обвинению в хулиганстве.
Сейчас 45-летний Христофоров считается одним из преемников Шакро Молодого. Если Калашова надолго упрячут в тюрьму, не исключено, что его власть перейдет к Васе Воскресу.
Эдик Тбилисский
Уроженец Грузии Эдуард Асатрян по кличке Эдик Тбилисский - вор в законе еще с 1990-х. Утверждают, что его короновали в грузинской тюрьме. Он также успел побывать в знаменитом Владимирском централе, где отбывал наказание вместе с известным "законником" Сашей Северным. По одним данным, авторитет ранее входил в клан короля российского преступного мира Аслана Усояна по кличке Дед Хасан, убитого в 2013-м в Москве. По другим, наоборот, открыто выступал против влиятельного "законника".
Асатрян отличается не только пышным букетом судимостей, но и буйным нравом. В 2000-м во время облавы, устроенной силовиками, пытался выхватить из-за пазухи пистолет ТТ. Через несколько лет в сочинском ресторане его задержали за мелкое хулиганство, а в 2014-м уже в Москве Эдик Тбилисский попался с несколькими граммами кокаина и был приговорен к трем годам колонии. Летом 2017-го 50-летний авторитет вышел на свободу.
Таро
Выходец из грузинского шахтерского городка Тариэл Ониани по кличке Таро - один из последних воров в законе советской формации. Свой статус он заработал еще в 1970-х. Всего у "законника" около десяти судимостей за кражи, разбои и вымогательство, восемь тюремных сроков. В 1980-х Ониани обосновался в Москве, возглавив так называемую "кутаисскую группировку", очень влиятельную. В 1990-е перебрался во Францию, а оттуда - в Испанию. Когда в Европе развернулась кампания против "русской мафии", Ониани вернулся в Россию. В 2010-м его арестовали по обвинению в похищении бизнесмена и приговорили к десяти годам колонии строгого режима.
Таро отбывал наказание в Елецкой колонии, потом его перевели в "Черный дельфин". Впрочем, авторитет 65-летнего вора в законе настолько высок, что даже за решеткой он опасен для конкурентов.