Չիլին ցանկանում է համագործակցել ԵԱՏՄ-ի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Չիլիի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռոդրիգո Նյետոն: Այս մասին ասվում է ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում:
Հանրապետության Նախագահը, շնորհավորելով դեսպան Նյետոյին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել է հաջողություն դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Նշելով, որ այս տարի լրանում է երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել այս ընթացքում արձանագրված արդյունքների և համագործակցության խորացման ուղղությամբ ձեռքբերումների մասին: Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանն ու Չիլին պետք է նոր եռանդով ամրապնդեն հարաբերությունները՝ օգտագործելով փոխգործակցության առկա ներուժի բոլոր հնարավորությունները:
Սերժ Սարգսյանը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման գործում բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերակատարությունը, որը, նրա գնահատմամբ, թեև փոքրաթիվ է, սակայն իր մասնակցությունն ունի Չիլիի գրեթե բոլոր ոլորտների զարգացմանը: Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չիլիի իշխանություններին և ժողովրդին հայ համայնքի հանդեպ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի համար:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը՝ ընդգծելով, որ այդ կապերին առանձնակի բնույթ են հաղորդել 2007թ. Չիլիի Սենատի, իսկ այնուհետև` 2015թ. Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման բանաձևերը:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահը ջերմությամբ է հիշել 2014թ. Չիլի կատարած իր պաշտոնական այցը և նախագահ Միշել Բաչալետի հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպումը:
Զրուցակիցները միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում երկուստեք կարևորել են նաև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը միմյանց երկրներում:
Դեսպան Նյետոն վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը առավել ամրապնդելու արդեն ձևավորված հայ-չիլիական բարձր մակարդակի երկկողմ հարաբերությունները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հայ-չիլիական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, որին կողմերի համոզմամբ, կարող է նպաստել նաև Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամ լինելու հանգամանքը:
Այդ համատեքստում դեսպան Ռոդրիգո Նյետոն տեղեկացրել է, որ այժմ Չիլին ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիր կնքելու բանակցություններ է վարում և պատրաստակամ է նման բանակցություններ վարելու նաև կազմակերպության առանձին անդամ պետությունների հետ:

Чили хочет сотрудничать с ЕАЭС
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял верительные грамоты Чрезвычайного и полномочного посла Республики Чили в Республике Армения Родриго Ньето. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Поздравив посла Ньето со вступлением в должность, президент пожелал ему успехов в исполнении дипломатической миссии. Отметив, что в этом году исполняется 25-летие установления межгосударственных отношений, президент Саргсян с удовлетворением говорил о зарегистрированных в течение этого времени итогах и достижениях в направлении углубления сотрудничества. По убеждению президента Республики, Армения и Чили должны с новой энергией укреплять отношения, используя все возможности существующего потенциала взаимодействия.
Серж Саргсян высоко оценил роль армянской общины в деле углубления отношений двух стран. По его словам, община, хоть и малочисленна, вносит вклад в развитие Чили почти во всех сферах. Президент Саргсян выразил благодарность властям и народу чили за теплое отношение к армянской общине.
Президент Республики подчеркнул важность укрепления межпарламентских связей, отметив, что особый характер этим отношениям придало принятие в 2007 году Сенатом Чили, а затем, в 2015 году Палатой депутатов резолюции о признании и осуждении Геноцида армян.
В ходе встречи президент с теплотой упомянул о своём официальном визите в Чили в 2014 году и плодотворной встрече с президентом Мишель Бачелет.
В деле укрепления межгосударственных отношений собеседники подчеркнули важность взаимного открытия дипломатических представительств в обеих странах.
Посол Ньето заверил, что в период своего пребывания в должности сделает всё возможное для того, чтобы ещё больше укрепить уже сформированные и находящиеся на высоком уровне двусторонние армяно-чилийские отношения.
На встрече речь шла о возможностях расширения армяно-чилийского сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. По убеждению сторон, этому может способствовать также то обстоятельство, что Армения является членом ЕАЭС.
В этом контексте посол Родриго Ньето проинформировал, что сейчас Чили ведет с ЕАЭС переговоры о заключении соглашения о зоне свободной торговли и его страна готова также вести подобные переговоры с отдельными государствами-членами организации.