Չիլին ցանկանում է համագործակցել ԵԱՏՄ-ի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Չիլիի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռոդրիգո Նյետոն: Այս մասին ասվում է ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում:
Հանրապետության Նախագահը, շնորհավորելով դեսպան Նյետոյին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել է հաջողություն դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Նշելով, որ այս տարի լրանում է երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել այս ընթացքում արձանագրված արդյունքների և համագործակցության խորացման ուղղությամբ ձեռքբերումների մասին: Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանն ու Չիլին պետք է նոր եռանդով ամրապնդեն հարաբերությունները՝ օգտագործելով փոխգործակցության առկա ներուժի բոլոր հնարավորությունները:
Սերժ Սարգսյանը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման գործում բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերակատարությունը, որը, նրա գնահատմամբ, թեև փոքրաթիվ է, սակայն իր մասնակցությունն ունի Չիլիի գրեթե բոլոր ոլորտների զարգացմանը: Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չիլիի իշխանություններին և ժողովրդին հայ համայնքի հանդեպ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի համար:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը՝ ընդգծելով, որ այդ կապերին առանձնակի բնույթ են հաղորդել 2007թ. Չիլիի Սենատի, իսկ այնուհետև` 2015թ. Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման բանաձևերը:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահը ջերմությամբ է հիշել 2014թ. Չիլի կատարած իր պաշտոնական այցը և նախագահ Միշել Բաչալետի հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպումը:
Զրուցակիցները միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում երկուստեք կարևորել են նաև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը միմյանց երկրներում:
Դեսպան Նյետոն վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը առավել ամրապնդելու արդեն ձևավորված հայ-չիլիական բարձր մակարդակի երկկողմ հարաբերությունները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հայ-չիլիական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, որին կողմերի համոզմամբ, կարող է նպաստել նաև Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամ լինելու հանգամանքը:
Այդ համատեքստում դեսպան Ռոդրիգո Նյետոն տեղեկացրել է, որ այժմ Չիլին ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիր կնքելու բանակցություններ է վարում և պատրաստակամ է նման բանակցություններ վարելու նաև կազմակերպության առանձին անդամ պետությունների հետ:

Today, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Chile to the Republic of Armenia Rodrigo Nieto presented his credentials to President Serzh Sargsyan.
The President of Armenia congratulated Ambassador Nieto on assuming office, wished him every success to his diplomatic mission. Noting that this year marks the 25th anniversary of interstate relations between the two countries, President Sargsyan spoke with satisfaction about the current achievements and the prospects for deepening cooperation. Serzh Sargsyan stressed the need for Armenia and Chile to step up efforts in this direction by using the whole range of cooperation opportunities.
As a powerful tool for promoting bilateral relations, Serzh Sargsyan highlighted the role of the Armenian community which, while being small in number, is actively involved in almost all spheres of Chile’s public life. In this context, President Sargsyan thanked the authorities and the people of Chile for the kind attitude shown to the Armenian community.
Mindful of the importance of inter-parliamentary relations, the President stressed that these relations were given a particular character in 2007 and later in 2015, when the Chilean Senate and the Chamber of Deputies respectively passed two resolutions on the recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
President Sargsyan remembered warmly his official visit to Chile in 2014, and the productive meeting held with President Michelle Michelle Bachelet.
The parties underscored the importance of opening diplomatic missions in their respective countries as a means for strengthening interstate relations.
Ambassador Nieto assured that during his tenure, he would do his best to further strengthen the Armenian-Chilean bilateral relations.
The interlocutors explored ways of expanding the Armenian-Chilean cooperation in the spheres of mutual interest from the perspective of Armenia’s membership of EAEU. In that context, Ambassador Rodrigo Nieto advised that Chile is currently negotiating over a free trade zone agreement with the EAEU and is going to initiate similar talks with the Member States of that organization.