ՀՀ նախագահը ադրբեջանցի դիվանագետին հիշեցրեց, թե որքան կարճ է իր ժողովրդի պատմությունը
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն ու միայն այն պարագայում, եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը հրաժարվի իր անիրատեսական ակնկալիքներից: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ փետրվարի 17-ին ելույթ ունենալով Մյունխենի անվտանգության համաժողովում: Ի պատասխան ադրբեջանցի պատվիրակի հարցին, որին, ի դեպ, ընդհատեց անգամ նիստը վարողը, քանի որ նրա հարցը բավականին երկարեց ու նմանվեց քաղաքական ելույթի, ՀՀ Նախագահը պատասխանեց հանդուրժողականության ու քաղաքավարության սեփական օրինակով
«Մի հռետորական հարց տամ. եթե ձեր երկրի նախագահը տարածքային հավակնություններ է արտահայտում Երևանի նկատմամբ այս տարի, երբ հոկտեմբերին նշում ենք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը, ինչպես կարող է կարգավորվել ԼՂ հակամարտությունը: Դուք ցանկանում եք ապրել ազատ, ցանկանում եք ապրել Ղարաբաղում, ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ ԼՂ ժողովուրդը ևս ցանկանում է ապրել ազատ, և նրանք ցանկանում են ապրել իրենց պատմական տարածքներում, որտեղ նրանց ժառանգությունն ունի հազարավոր տարիների պատմություն:
Նրանք չեն ցանկանում, որ դուք ավերեք այդ ժառանգությունը»,-ասաց ՀՀ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ թե ինչու են ԼՂ շուրջը գտնվող որոշ տարածքներ գտնվում Արցախի պաշտպանության ուժերի վերահսկողության տակ, բոլորը գիտեն պատճառները: Բացի դրանից, ԼՂ ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով Խորհրդային միության փլուզման ժամանակ արտահայտեց անկախ ապրելու իր ցանկությունը, իսկ Ադրբեջանի այն ժամանակվա իշխանությունները բռունցքով փորձեցին խոչընդոտել ԼՂ ժողովրդի միանգամայն լեգիտիմ և իրավական ցանկությունը: Ի դեպ, եվրոպական կառույցները ցուցաբերեցին շատ դրական վերաբերմունք՝ ընդունելով ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը:
«Ես ատում եմ պատերազմը, բայց մեզ պաշտպանելու համար մենք պետք է ապահովեինք անվտանգության գոտի: Մենք պատրաստ ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորման, եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցուցաբերի առողջ բանականություն և նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ: Այս հարցը կարող է լուծվել միայն ու միայն փոխըմբռնման միջոցով»,-ասաց նախագահ Սարգսյանը:
Նա մյունխենյան անվտանգության համաժողովի ընթացքում ի լուր աշխարհի և Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարեց, որ Երևանն ունի 2800 տարվա պատմություն: «Հայ ժողովուրդն ապրում է իր պատմական հողում նվազագույնը 5000 տարի, ադրբեջանցիներն ու այլ ժողովուրդներ, որոնք Աստված գիտե, թե երբ են ինքնանույնականացվել, չեն կարող կոտրել հայ ժողովրդի կամքը»,-ընդգծեց ՀՀ նախագահը:

В Мюнхене президент Армении напомнил азербайджанцам, как коротка история их народа
Карабахскую проблему можно решить только и только в том случае, если руководство Азербайджана откажется от своих нереалистичных ожиданий.
Об этом заявил в своей речи на Мюнхенской конференции по безопасности президент РА Серж Саргсян. На вопрос азербайджанского делегата, которого, кстати, прервал даже председательствующий, Серж Саргсян ответил собственным примером толерантности и воспитанности.
"Задам риторический вопрос: если президент вашей страны выражает территориальные притязания в отношении Еревана в этом году, когда в октябре мы будем отмечать 2800-летие нашей столицы, как он может урегулировать проблему НК? Вы хотите жить свободно, жить в Карабахе… я вас уверяю: народ Карабаха тоже хочет жить свободно, тоже хочет жить на своей исторической территории, где их наследие насчитывает тысячелетия. И они не хотят, чтобы вы разрушили это наследие", -  сказал президент Армении.
По его словам, все знают причины, по которым некоторые территории вокруг НК находятся под контролем и защитой Арцаха. Кроме того, народ Арцаха путем референдума еще во время развала СССР выразил свое желание жить независимо, а тогдашние власти Азербайджана попытались силой препятствовать однозначно легитимному и правовому решению Карабаха. Кстати, европейские структуры выказали вполне положительное отношение, признав право Арцаха на самоопределение.
"Я ненавижу войну, но чтобы защитить себя, мы должны обеспечить зону безопасности. Мы готовы к мирному разрешению конфликта, если руководство Азербайджана проявит здоровый разум и сядет за стол переговоров. Эта проблема может быть решена только и только путем взаимопонимания", - сказал президент Армении.
В ходе Мюнхенской конференции он заявил миру и властям Азербайджана, что история Еревана насчитывает 2800 лет. "Армянский народ живет на своей исторической земле как минимум 5000 лет, а азербайджанцы и другие народы, которые Бог знает когда сформировались и обрели идентичность, не в силах сломить волю армянского народа", - сказазл президент.