Արցախի ԱԳՆ ղեկավար. "Բանակցություններին Արցախի լիարժեք մասնակցությունը կբարձրացնի խաղաղ գործընթացի արդյունավետությունը"
Փետրվարի 19–ին կայացել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում ԱԳՆ ղեկավարը ներկայացրել է 2017 թ. արտաքին քաղաքական գերատեսչության կողմից կատարված աշխատանքները։
Անդրադառնալով Արցախի միջազգային ճանաչման և ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին՝ արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ արձանագրված դրական միտումները շարունակություն են ունեցել նաև 2017 թվականին։ Սեպտեմբերին Արցախի անկախության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել ԱՄՆ Միչիգան նահանգի Սենատը։ Բարեկամության հռչակագրեր են ստորագրվել Արցախի Ճարտար ու Բերձոր և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո ու Ալֆորվիլ քաղաքների միջև։ 2017 թ. Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի՝ Բելգիա կատարած այցի շրջանակներում ստեղծվել են Արցախի հետ բարեկամության խումբ և շրջանակ։ Մասնավորապես, Բրյուսելի Վալոնական խորհրդարանում Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների մի խումբ ներկայացուցիչների կողմից ստեղծվել է Արցախի հետ Բարեկամության շրջանակ, իսկ Բելգիայի Ֆլամանդական խորհրդարանում՝ Արցախի հետ Բարեկամության խումբ։ Համանման խումբ և շրջանակ են ստեղծվել նաև Արցախում։
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ 2017 թ․ ընթացքում Արցախի ԱԳՆ-ն ջանքեր է գործադրել ոչ միայն առկա կապերի խորացման, այլև նոր կապեր հաստատելու ուղղությամբ։ Ընդլայնվել է Արցախի միջազգային համագործակցության աշխարհագրությունը․ առաջին անգամ Արցախ են այցելել պատվիրակություններ Բոլիվիայից և Մեքսիկայից, ինչպես նաև Պորտուգալիայի խորհրդարանի պատգամավոր։
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին` ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում այն գլխավորապես կենտրոնացած էր 2016 թ. ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական գործողություններ վերսկսելու արդյունքում առաջացած բացասական հետևանքների չեզոքացման վրա։ Այս կապակցությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերն ուղղված էին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանը և բանակցային գործընթացի առաջմղման համար պայմանների ստեղծմանը։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման և հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը՝ բանակցային գործընթացում կառուցողական մթնոլորտ ստեղծելու համար։ Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթաց ապահովելու համար անհրաժեշտ է լիարժեք ձևաչափով բանակցությունների վերականգնումը՝ դրա բոլոր փուլերին Արցախի Հանրապետության մասնակցությամբ։ Բանակցություններին Արցախի լիարժեք մասնակցությունը կբարձրացնի խաղաղ գործընթացի արդյունավետությունը։ Արցախի իշխանությունները շարունակում են հանդես գալ գործընթացին լիիրավ մասնակցության օգտին և պատրաստ են դե-յուրե ստանձնել իրենց բաժին պատասխանատվությունը՝ տարածաշրջանային կայունության ապահովման և, ընդհանրապես, տարածաշրջանի ճակատագրի համար։
Մասիս Մայիլյանը նաև նշել է, որ ՀՀ ԱԳՆ և Եվրոպայի խորհրդում, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում, Եվրոպական միությունում և Միավորված ազգերի կազմակերպությունում ՀՀ առաքելությունների հետ սերտ համագործակցությամբ հետևողական աշխատանքներ են տարվել ներկայացնելու տարբեր հարցերի՝ այդ թվում, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ Արցախի պաշտոնական դիրքորոշումը ներկայացնելու և Արցախի շահերին հակասող գործընթացները կանխելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես, միջազգային տարբեր կառույցներում շրջանառության մեջ է դրվել  Արցախի ԱԳՆ և այլ գերատեսչությունների  կողմից պատրաստված թվով 9 ընդարձակ փաստաթուղթ։
Ներկայացնելով ընթացիկ տարվա առաջնահերթությունները՝ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի 2017-2020 թթ. ծրագրի համաձայն՝ արտաքին քաղաքական բնագավառի առաջնահերթություններն են Արցախի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի ակտիվացումը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի ապահովումը՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի վրա, արտաքին աշխարհի հետ տնտեսական կապերի հաստատումը և խորացումը, Արցախի  զարգացման համար  արտաքին բարենպաստ պայմանների ստեղծումը և օտարերկրյա ներդրումների խրախուսումը: Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի կարևորագույն ուղղություններից մեկն է մնում նաև Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք համագործակցության հետագա ընդլայնումն ու խորացումը։
Ստորև ներկայացնում ենք մամուլի ասուլիսի ընթացքում լրագրողների կողմից տրված որոշ հարցերի՝ Արցախի ԱԳՆ ղեկավարի պատասխանները.
ՀարցԴեկտեմբերի վերջին Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գյունտեր Բեհլերը ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքէջում հրապարակված իր հարցազրույցում մասնավորապես, հայտարել է, որ  ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում բանակցային սեղանին առկա են վերջնական կարգավիճակի մասին որոշ սկզբունքներ, սակայն չկա բանակցային գործընթացի իրական ճարտարապետություն։ Այդ կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ 2014 թ ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահությունը մշակել էր մի ոչ պաշտոնական փաստաթուղթ կառուցվածքավորված բանակցային գործընթացի մասին՝ լիարժեք բանակցություններին յուրահատուկ բոլոր տարրերով և մանրամասներով։ Ինչպիսի՞նն է Արցախի դիրքորոշումն այդ հարցի շուրջ։
Պատասխան. Առաջին հերթին, կցանկանայի պարզաբանել տերմինաբանության հարցը։ Լիարժեք են այն բանակցությունները, որոնք տարվում են 1994 թ․ մայիսին հրադադարի մասին համաձայնագիր ստորագրած երեք կողմերի՝ Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Հենց այդ ձևաչափն է  ամրագրված ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթում։ Ելնելով դրանից մենք գտնում ենք, որ ջանքերը պետք է ուղղված լինեն Արցախ-Ադրբեջան-Հայաստան եռակողմ բանակցությունների վերսկսմանը, այլ ոչ թե նոր բանակցային ճարտարապետության ստեղծմանը։
Անհրաժեշտ է նաև նշել, որ լիարժեք ձևաչափով բանակցությունների բացակայությունը Ադրբեջանի ղեկավարության՝ հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելու քաղաքական կամքի բացակայության ածանցյալն է։ Խոչընդոտելով Արցախի ուղղակի և լիարժեք մասնակցությամբ եռակողմ բանակցությունների վերսկսումը, հրաժարվելով կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված խաղաղարար նախաձեռնությունների իրականացումից, վարելով հակամարտության սրման հետևողական քաղաքականություն՝ Ադրբեջանը նպատակաուղղված կերպով ձգձգում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատումը։
Այդ կապակցությամբ տեղին է հիշեցնել, որ լիարժեք ձևաչափով բանակցությունները ժամանակին ընդհատվել են ադրբեջանական կողմի  նմանատիպ մեքենայությունների արդյունքում։ Մեծ քաղաքական համաձայնագրի մշակման համար տարվող բուռն աշխատանքների ժամանակ Ադրբեջանը սկսել է պնդել կարգավորման սկզբունքների մշակման վրա՝ որպես բանակցությունների շարունակման հիմք։ Այժմ Ադրբեջանն առաջարկում է հրաժարվել հակամարտության կարգավորման սկզբունքների իր իսկ նախաձեռնած քննարկումից և սկսել ինչ-որ կառուցվածքավորված բանակցություններ: Ադրբեջանական իշխանությունների նմանատիպ անհետևողականությունը կասկած չի հարուցում նրանում, որ տվյալ նախաձեռնությունը, ինչպես և նախորդները, ընդամենը հնարք է, որը պայմանավորված է Ադրբեջանի դժկամությամբ՝ ընդունելու Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքը որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելու հիմք։
Հարց2018 թ հունվարի 18-ին Կրակովում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքներով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արած հայտարարության համաձայն՝ նախարարները սկզբունքորեն համաձայնություն են հայտնել համանախագահների կողմից վերանայված հայեցակարգային փաստաթղթի շուրջ, որը վերաբերում է ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման իրականացմանը։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք այդ հայտարարությունը։
Պատասխան. Արցախի Հանրապետությունը միշտ էլ  աջակցել է կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին և բազմիցս ինքն է հանդես եկել Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում լարվածության թուլացմանն ուղղված տարբեր առաջարկություններով։ Ընդ որում, մենք միշտ հիմք ենք ընդունել այն ըմբռնումը, որ այդ քայլերը չպետք է կրեն ձևական կամ հռչակագրային բնույթ, այլ պետք է իրական ներդրում ունենան շփման գծում իրավիճակի կայունացման գործում։ Նույն մոտեցումն էլ հավասարապես վերաբերում է ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման հետ կապված առաջարկությանը, որը չպետք է հանգի սոսկ աշխատակիցների հաստիքների ձևական ավելացմանը, այլ պետք է նախատեսի գրասենյակի դիտարկման կարողությունների ընդլայնում։
Տվյալ առաջարկության իրականացումը կդառնա ճիշտ ուղղությամբ կատարված կարևոր քայլ։ Սակայն, միայն ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի աշխատակիցների հաստիքների ավելացումը և դիտարկման կարողությունների ընդլայնումը բավարար չեն Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում կայունության և կանխատեսելիության ապահովման համար։ Անհրաժեշտ է կյանքի կոչել կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված նաև այլ նախաձեռնություններ, մասնավորապես, դեռևս 2011 թ․ համաձայնեցված առաջարկությունը՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների վերաբերյալ։
Այս համատեքստում կարևոր նշանակություն ունի նաև 1995 թ. փետրվարի 6-ին Ադրբեջանի, Արցախի և Հայաստանի միջև ԵԱՀԿ հովանու ներքո ձեռքբերված համաձայնագրի գործնական կիրառումը։ Համաձայնագիրը պարունակում է ճգնաժամային իրավիճակների կայունացման համար ռազմական առումով նշանակալի միջոցառումների մի ամբողջ համալիր։
ՀարցԻնչպիսի՞ սպասելիքներ ունեք  բանակցային գործընթացից 2018 թ.։
Պատասխան. 2016 թ․ ապրիլյան պատերազմն ակնառու կերպով ցուցադրել է, որ տվյալ փուլում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջնահերթ խնդիր է հանդիսանում կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդումը և խաղաղ գործընթացի անշրջելիության ապահովումը։ Այդ կապակցությամբ 2018 թ․ մեր սպասելիքները գլխավորապես կապված են ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի և դիտարկման կարողությունների ընդլայնման հետ։ Մեր կարծիքով՝ հաջորդ քայլը պետք է լինի կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ավելի առարկայական,  արդյունքին միտված քննարկումը։
Համոզված ենք, որ շփման գծում կայունությունը և անվտանգությունը բազմապատկիչ ազդեցություն կունենան կարգավորման ողջ գործընթացի վրա։ Մասնավորապես, դրանց շնորհիվ կհաջողվի խուսափել մարդկային զոհերից, և այդ կերպ կվերանա հակամարտող կողմերի հասարակությունների միջև լարված հարաբերությունների պահպանման հիմնական աղբյուրը։ Դա, իր հերթին, բարենպաստ պայմաններ կստեղծի կողմերի միջև վստահության վերականգնմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման համար։ Այդ քայլերի ամբողջությունը բանակցային գործընթացի առաջմղման համար կապահովի ավելի կառուցողական մթնոլորտ։
Իհարկե, 2018 թ․ բանակցային գործընթացում նմանատիպ դինամիկա ակնկալելը  չափազանց լավատեսական կլիներ։ Միևնույն ժամանակ, բավականին իրատեսական ենք համարում ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի և նրա դիտարկման կարողությունների ընդլայնումը, իհարկե, ադրբեջանական կողմի մոտ քաղաքական կամքի առկայության դեպքում։
ՀարցԻնչպե՞ս կմեկնաբանեք վերջերս ԱՄՆ-ում և ֆրանսիայում քաղաքական և հասարակական շրջանակների կողմից Արցախի հետ ուղիղ կապեր հաստատելու վերաբերյալ նախաձեռնությունները։
Պատասխան.  Այս նախաձեռնությունները համարում ենք կարևոր և ժամանակին արված քայլեր, հատկապես՝ Արցախի մեկուսացմանն ուղղված Ադրբեջանի շարունակական փորձերի ֆոնին: Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնեի նախաձեռնած բանաձևը և Ֆրանսիայի ղեկավարությանն ուղղված՝ Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանի կոչը կարևոր հիշեցումն են այն բանի, որ մարդու իրավունքները համընդհանուր բնույթ ունեն, իսկ դրանց պահպանումը ողջ միջազգային հանրության պատասխանատվությունն է և չի կարող կախված լինել այնպիսի ոչ ազատ պետության քմահաճույքից, ինչպիսին Ադրբեջանն է։
Հատկանշական է, որ Արցախը մեկուսացնելու Ադրբեջանի փորձերը դատապարտող և Արցախի իշխանությունների հետ ուղիղ կապեր հաստատելու կոչով նախաձեռնություններով հանդես են եկել ԱՄՆ և Ֆրանսիայի քաղաքական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչները, իսկ այս երկրները Ռուսաստանի հետ համատեղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն են։ Նմանատիպ առաջարկություններով հանդես են եկել նաև Եվրոպական խորհրդարանի անդամներ, Եվրախորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Ֆրանկ Էնգելը և Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Լարս Ադակտուսոնը։
Համոզված ենք, որ Արցախի և տարբեր երկրների միջև ուղղակի և բաց երկխոսության հաստատումը կնպաստեն տարածաշրջանում կայունության ամրապնդմանն ու գոյություն ունեցող խնդիրների լուծմանը։ Ավելին, միջազգային համագործակցությունը՝ հիմնված ներգրավման, այլ ոչ բացառման սկզբունքի վրա, նոր ազդակ կհաղորդի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։ Արցախը կարևոր գործոն է տարածաշրջանային ճարտարապետությունում, որն իր պատասխանատու քաղաքականությամբ ձգտում է Հարավային Կովկասում վերջնական և կայուն խաղաղության հաստատմանը։

Annual Press Conference of the Foreign Minister of Artsakh
On February 19, the annual press conference of Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian took place. Masis Mayilian briefed on the activities carried out by the Foreign Ministry during 2017.
Speaking of the efforts exerted towards the international recognition of Artsakh and expansion of decentralized cooperation, the Minister of Foreign Affairs noted that the positive trends continued in 2017 as well. In September, the Senate of the U.S. State of Michigan passed a resolution on the recognition of the independence of Artsakh. Declarations of Friendship were signed between the cities of Chartar and Berdzor of Artsakh and Décines-Charpieu and Alfortville of France. In 2017, within the framework of the visit of President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan to Belgium, a Group of Friendship and a Circle of Friendship with Artsakh were established. In particular, in the Walloon Parliament of Brussels, a group of francophone Belgian parliamentarians, representatives of scientific and public circles created a Circle of Friendship with Artsakh, and in the Flemish Parliament of Belgium, a Group of Friendship with Artsakh was created. Similar Group and Circle of Friendship were created in Artsakh.
Masis Mayilian stressed that in 2017, the Foreign Ministry of Artsakh exerted efforts not only to deepen the existing ties, but also to establish new ones. The geography of international cooperation of Artsakh expanded. In 2017, delegations from Bolivia and Mexico, as well as a member of the Portuguese Parliament visited Artsakh for the first time.
Touching upon the process of peaceful settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh, the Foreign Minister noted that in 2017, it was mainly focused on overcoming the negative consequences, which resulted from the military operations resumed by Azerbaijan against the Republic of Artsakh in April 2016. In this regard, the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairpersons were aimed at implementing the agreements reached at the meetings in Vienna and St. Petersburg, and creating conditions for the promotion of the negotiation process. In this context, Masis Mayilian stressed the need to expand the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and to establish mechanisms for investigating violations of the cease-fire regime in order to create a constructive atmosphere in the settlement process. At the same time, to achieve real progress in the settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh, it is necessary to restore the full-format negotiations, with the participation of the Republic Artsakh in all the stages. The full-fledged participation of Artsakh in the negotiations will increase the effectiveness of the peace process. The authorities of Artsakh continue to advocate for their equal participation in the process and are ready to assume their share of responsibility for the maintenance of regional stability and for the destiny of the region as a whole.
Masis Mayilian also noted that in close cooperation with Armenia’s Foreign Ministry and Missions in the Council of Europe, the OSCE, the European Union, and the UN, consistent steps had been taken to present the official position of Artsakh on various issues, including the peaceful settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh, and to prevent processes running counter to the interests of Artsakh. In particular, nine comprehensive documents, prepared by the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh and other offices of the Republic, were distributed in different international structures.
Briefing on the main tasks for the current year, Masis Mayilian noted that, in accordance with the program of Artsakh Republic President Bako Sahakyan for 2017-2020, the foreign policy priorities are to intensify the efforts towards the international recognition of Artsakh, to ensure progress in the process of peaceful settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh, based on the fact of realization of the right to self-determination by the people of Artsakh, to establish and expand foreign economic ties, to create external favorable conditions for the development of Artsakh, and to encourage foreign investments. One of the most important directions of the foreign policy agenda of Artsakh is also the further expansion and deepening of the Armenia-Artsakh-Diaspora cooperation.
Following are the answers of the Foreign Minister of Artsakh to some of the questions asked by the journalists during the press conference.
Question: In late December, the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus, Günther Bächler, made some noteworthy statements in an interview placed at the OSCE official website. In particular, he noted that for the conflict between Azerbaijan and Karabakh they have some principles about final status on the table, but no real negotiation architecture. In this regard, he stressed that the 2014 OSCE Swiss Chairmanship had developed a non-paper on a structured negotiation process with all elements and details of a full-fledged negotiation process. What is the position of Artsakh on this issue?
Answer: First of all, I would like to clarify the terminology. Full-fledged negotiations provide for the involvement of three parties - Artsakh, Azerbaijan, and Armenia, which signed the cease-fire agreement in May 1994. It is this format that is enshrined in the final document of the CSCE / OSCE Budapest Summit. Accordingly, we believe that efforts should be exerted to resume the trilateral Artsakh-Azerbaijan-Armenia negotiations, and not to create a new negotiation architecture.
It should also be noted that the lack of full-format negotiations is a derivative of Azerbaijani leadership’s lack of political will to achieve a final settlement of the conflict. By impeding the resumption of the full-format negotiations with the direct and full-fledged participation of Artsakh, refusing to implement the peacemaking initiatives to strengthen the ceasefire, and pursuing a consistent policy of escalating the conflict, Azerbaijan deliberately protracts the establishment of lasting peace in the region.
In this regard, it is worth recalling that the full-format negotiations were undermined in due time as a result of similar manipulations by the Azerbaijani party, which, at the peak of the development of the Great Political Agreement, insisted on the elaboration of settlement principles as a basis for continuing the negotiations. Now Azerbaijan proposes to abandon the discussion of the principles of the conflict settlement, which it initiated, and to start some kind of structured negotiations. Such inconsistency of the Azerbaijani authorities raises no doubts that this initiative, like the previous ones, is just a trick, resulting from their unwillingness to recognize the right to self-determination realized by the people of Artsakh as a basis for achieving a final settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh.
Question: According to the statement by the OSCE Minsk Group Co-Chairpersons following the January 18, 2018 meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in Krakow, the Ministers expressed their agreement in principle with the revised conceptual document of the Co-Chairpersons on the expansion of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. How would you comment on this statement?
Answer: The Republic of Artsakh has always supported the initiatives aimed at strengthening the ceasefire regime, and has repeatedly made various proposals to reduce tensions on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. In doing so, we always took into account that these steps should not be formal or declarative, but should make a real contribution to the stabilization of the situation on the Line of Contact. The same approach applies equally to the proposal on expanding the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, which should not be limited to a formal increase in the number of staff, but should provide for increased monitoring capabilities of the Office.
The implementation of this proposal will be an important step in the right direction. However, merely the expansion of the staff of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and its increased monitoring capabilities are not sufficient to ensure stability and predictability on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. It is also necessary to implement other initiatives on strengthening the ceasefire, in particular, the proposal on mechanism of investigation incidents agreed upon in 2011. In this context, the practical application of the agreement of February 6, 1995, reached by Azerbaijan, Artsakh and Armenia under the aegis of the OSCE, is also of great importance. The agreement contains a whole complex of militarily significant measures on stabilization of crisis situations.
Question: What are your expectations related to the negotiation process in 2018?
Answer: The April war in 2016 clearly demonstrated that at the current stage, the priority task in the settlement process of the conflict between Azerbaijan and Karabakh is to strengthen the ceasefire and to ensure the irreversibility of the peace process. In this regard, our expectations for 2018 are mainly related to the implementation of the already mentioned proposal on the expansion of the staff and the increased monitoring capabilities of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. The next step, in our opinion, should be a more substantive, result-oriented discussion of the mechanism for investigating violations of the cease-fire regime.
We are convinced that stability and security on the Line of Contact will have a multiplicative effect on the entire settlement process. In particular, they will allow avoiding human casualties, thus eliminating the main source of maintaining tension in the relations between the societies of the conflicting parties. This, in turn, will create a favorable environment for implementing measures to restore confidence between the parties. Combined, these steps will ensure a more constructive situation for the promotion of the negotiation process.
Surely, to expect such a dynamics in the negotiation process in 2018 would be too optimistic. At the same time, we consider it quite realistic to implement the agreement on expanding the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and increasing its monitoring capabilities, surely, with the political will of the Azerbaijani party.
Question: How would you comment on the recent initiatives by political and public circles in the United States and France, aimed at the establishment of direct ties with Artsakh?
Answer: We consider these initiatives an important and timely step, especially against the background of Azerbaijan's unceasing attempts to isolate Artsakh. The resolution initiated by Congressman Frank Pallone and the call by Chairman of the France-Artsakh Friendship Circle Francois Rochebloine to the leadership of France are an important reminder that human rights are universal, and their observance is the responsibility of the entire international community and cannot depend on a whim of such a not free state as Azerbaijan.
It is noteworthy that the initiatives condemning Azerbaijan's attempts to isolate Artsakh and calling for the establishment of direct contacts with the leadership of Artsakh were taken by representatives of the political and public circles of the United States and France, which, along with Russia, are Co-Chairs of the OSCE Minsk Group. Similar proposals were also made by members of the European Parliament - President of the Friendship Group with Artsakh in the European Parliament Frank Engel and member of the Committee on Foreign Affairs Lars Adaktusson.
We are also convinced that the establishment of direct and open dialogue between Artsakh and other countries will contribute to strengthening stability and resolving the problems existing in the region. Moreover, international cooperation based on the principle of involvement, rather than exclusion, will give a new impetus to the settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh. Artsakh is an important factor in the regional architecture, which seeks to establish final and lasting peace in the South Caucasus by pursuing a responsible policy.