Հյուսիսային Կորեան վերջին պահին չեղարկել է ԱՄՆ փոխնախագահի հետ հանդիպումը
ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը պետք է հանդիպում ունենար Հյուսիսային Կորեայի ներկայացուցիչների հետ հարավկորեական Փհենչհան այցելության ժամանակ, սակայն Փհենյանը վերջին պահին չեղարկել է բանակցությունները:
«Հյուսիսային Կորեայի պաշտոնական դեմքերը վերջին պահին որոշել են հանդիպում չանցկացնել: Մենք ցավում ենք, որ նրանք չկարողացնա օգտվել այդ հնարավորությունից», - հայտարարել է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիզեր Նոյերտը:
Փենսի ներկայացուցիչն իր հերթին հայտարարել է, որ հանդիպման չեղարկման պատճառ կարող էր հանդիսանալ Փենսի հայտարարություններն Հյուսիսային Կորեայում մարդու իրավունքների խախտման և տնտեսական նոր պատժամիջոցներ սահմանելու մասին:

КНДР "в последний момент" отменили встречу с вице-президентом США
Вице-президент США Майк Пенс должен был встретиться с представителями Северной Кореи во время визита на Олимпиаду в Пхенчхане, однако власти КНДР отменили переговоры в последний момент, пишет Корреспондент.
"В последний момент официальные лица КНДР решили не проводить встречу. Мы сожалеем о том, что они не смогли воспользоваться этой возможностью", − заявила официальный представитель Госдепартамента США Хизер Нойерт.
Представитель Пенса Ник Эйерс заявил, что отмена переговоров с КНДР могла произойти и потому, что Пенс открыто обвинял Северную Корею в нарушении прав человека и заявлял о введении новых экономических санкций.