Հյուսիսային Կորեան վերջին պահին չեղարկել է ԱՄՆ փոխնախագահի հետ հանդիպումը
ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը պետք է հանդիպում ունենար Հյուսիսային Կորեայի ներկայացուցիչների հետ հարավկորեական Փհենչհան այցելության ժամանակ, սակայն Փհենյանը վերջին պահին չեղարկել է բանակցությունները:
«Հյուսիսային Կորեայի պաշտոնական դեմքերը վերջին պահին որոշել են հանդիպում չանցկացնել: Մենք ցավում ենք, որ նրանք չկարողացնա օգտվել այդ հնարավորությունից», - հայտարարել է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիզեր Նոյերտը:
Փենսի ներկայացուցիչն իր հերթին հայտարարել է, որ հանդիպման չեղարկման պատճառ կարող էր հանդիսանալ Փենսի հայտարարություններն Հյուսիսային Կորեայում մարդու իրավունքների խախտման և տնտեսական նոր պատժամիջոցներ սահմանելու մասին:

US Vice President Mike Pence was scheduled to meet with North Korean officials, including leader Kim Jong Un’s sister, while in South Korea for the Winter Olympics this month but the North Koreans canceled at the last minute, Reuters reports.
''North Korea dangled a meeting in hopes of the Vice President softening his message, which would have ceded the world stage for their propaganda during the Olympics,'' Pence’s chief of staff, Nick Ayers, said in a statement.
But after Pence condemned North Korean human rights abuses and announced plans for new economic sanctions, ''they walked away from a meeting or perhaps they were never sincere about sitting down,'' Ayers said.