Բակո Սահակյանն ընդունել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի փոխնախագահին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի փոխնախագահ Աշոտ Ղազարյանին:
Քննարկվել են մեր հանրապետությունում տարբեր ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Հայաստանի Ամերիկյան և Արցախի պետական համալսարանների միջև փոխգործակցության խնդիրներին:
Նախագահ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ համագործակցությունը Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հետ գտնվում է բարձր մակարդակի վրա` կարևորելով դրական այդ դինամիկայի պահպանումը նաև ապագայում:
Հանդիպմանը մասնակցում էին կրթության, գիտության ու սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը և քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը:

Artsakh President Met with Vice-Chairman of the American University of Armenia Ashot Ghazaryan
On 21 February Artsakh Republic President Bako Sahakyan received vice-chairman of the American University of Armenia Ashot Ghazaryan, official page of Artsakh President reports.
Issues related to the implementation of various programs in our republic were on the discussion agenda. Special attention was paid to the ties between the American University of Armenia and Artsakh State University.
President Sahakyan noted with satisfaction that cooperation with the American University of Armenia was on a high level signifying the need of preserving the positive dynamics in the future too.
Minister of education, science and sports Narine Aghabalyan and minister of municipal engineering Karen Shahramanyam partook at the meeting.